لمینت بدون تراش: مزایا و هزینه + عکس قبل و بعد

ونیر دندانی یا لمینت وسیله‌ای صدف مانند بوده که از جنس کامپوزیت باکیفیت یا پرسلین ساخته می‌شود. افرادی که به دنبال لمینت بدون تراش می‌روند، راحت بودن این روش و عدم نیاز به بی‌حسی و تراشیدن مینای دندان را دلیل انتخاب خود ذکر می‌کنند. با استفاده از این روش، فرد می‌تواند بدون تراش دادن مینای دندان و بدون استفاده از دریل، از نتایج شگفت انگیز این روش بهره‌مند شود. بدین ترتیب زمان کمتری بر روی صندلی دندانپزشکی سپری شده و نیازی به لمینت موقت نیز نخواهید داشت. در طی جلسه‌ی مشاوره، پزشک از دندان‌های شما قالب گرفته و پس از ساخت ونیر، شکل و رنگ آن‌ها را تغییر می‌دهد تا متناسب با دندان‌های طبیعی شما باشد. پس از آماده شدن لمینت شما به مطب بازگشته و ونیرها بر روی دندان نصب و تنظیم می‌شوند.

لمینت های بدون تراش چه مزایایی دارند؟


لمینت های بدون تراش چه مزایایی دارند

لمینت های بدون تراش معمولاً از جنس سرامیک یا کامپوزیت رزین باکیفیت ساخته می‌شوند. به طور کلی این روش نیاز به آمادگی قبلی نداشته و مینای دندان شما نیز تراشیده نخواهد شد. درنتیجه می‌توان بدون نیاز به تزریق، دریل و داروی بی حسی از این روش لذت برد.

لمینت های بدون تراش در دو نوع کامپوزیت و سرامیک وجود دارند، ولی این دو ماده می‌توانند تفاوت‌های مختلفی با یکدیگر داشته باشند:

  • لمینت بدون تراش سرامیکی: این لمینت ها در طی دو جلسه نصب شده و از سرامیک باکیفیت ساخته می‌شوند. دندانپزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری کرده و آن را به لابراتوار ارسال می‌کند تا این لمینت‌ها ساخته شوند. پس از 1 تا 2 هفته فرد مجدداً به مطب مراجعه کرده و لمینت دائمی بر روی دندان‌های او نصب می‌شود. ونیرهای سرامیکی ماندگاری بالایی داشته و درخشندگی و ویژگی‌های ظاهری دیگر آن در رقابت با دندان‌های طبیعی شما خواهند بود.
  • لمینت بدون تراش کامپوزیت: این ونیرهای اقتصادی در مطب ساخته شده و می‌توانند ظاهر لبخند شما را بهتر کرده و انواع مختلفی از نواقص را بپوشانند. دندانپزشک شما با استفاده از کامپوزیت هم رنگ دندان این ونیرها را ساخته و آن‌ها را شکل می‌دهد. در صورت مراجعه به دندانپزشک باتجربه، می‌توان این روش را در طی 1 جلسه انجام داد.

لمینت بدون تراش سرامیکی یا کامپوزیت راهی ایده آل برای رسیدن به لبخند رؤیایی شما خواهد بود. با انتخاب این روش نیاز به استفاده از لمینت موقتی برطرف خواهد شد. توجه کنید که با وجود ارزان‌تر بودن ونیرهای کامپوزیتی نسبت به پرسلین یا سرامیک، تخلخل این ونیرها بیشتر بوده و در خطر لکه دار شدن و شکستگی قرار دارند.

لمینت‌های بدون تراش برای چه کسانی مناسب است؟


لمینت های بدون تراش برای چه کسانی مناسب است

با وجود اینکه لمینت پرسلین گزینه‌ای ایده آل برای بازسازی لبخند است، دندانپزشکان زیبایی عقیده دارند که این روش برای همه‌ی افراد مناسب نیست. بدون تراش دادن دندان ممکن است ایجاد لبخند ایده آل شما با لمینت امکان پذیر نباشد.

لمینت حدوداً 0.3 میلیمتر ضخامت داشته و به ضخامت و طول دندان شما اضافه می‌کند. لمینت بدون تراش می‌تواند باعث درشت دیده شدن دندان‌های شما شود مگر اینکه به طور طبیعی دندان‌های کوچکی داشته باشید.

اگر دندان شما کج باشد تکه‌ای از آن از لمینت بیرون خواهد ماند. دندانپزشک می‌تواند دندان شما را کوتاه کند تا نتیجه‌ای بهتر حاصل شود. بدون تراشیدن دندان ممکن است لمینت باعث کجی بیشتر دندان نیز بشود.

در بسیاری از موارد اگر دندان تراشیده نشود، پس از چسباندن لمینت در محل آغاز بافت سرامیکی یک برآمدگی ایجاد خواهد شد. بدون آماده سازی دندان در بالای هر ونیر یک برآمدگی کوچک احساس خواهید کرد.

لمینت های بدون تراش چه تفاوتی با لمینت های معمولی دارند؟


لمینت های بدون تراش چه تفاوتی با لمینت های معمولی دارند؟

هر دو نوع لمینت می‌توانند لبخند جذابی برای شما ایجاد کرده و علاوه بر محافظت از دندان‌های شما، به صاف شدن و یک رنگ شدن دندان‌ها نیز کمک کنند.

لمینت های معمولی گزینه‌ی ماندگارتری برای درمان نقایص دندان‌ها بوده و بسته به موارد به کار رفته در ساخت آن‌ها می‌توانند ارزان‌تر بوده و ماندگاری رنگ بیشتری داشته باشند.

لمینت بدون تراش گزینه‌ای ساده‌تر برای رسیدن به لبخند جذاب بوده و نیازی به برداشتن مینای دندان نخواهد داشت. لمینت های کامپوزیت و پرسلین بدون تراش می‌توانند فاصله‌ی بین دندان‌ها را پوشش داده و اشکال غیرطبیعی دندان و تغییر رنگ آن‌ها را بدون نیاز به عمل جراحی اصلاح کنند.

نحوه نصب لمینت های بدون تراش چگونه است؟


در روش معمولی، مقدار مینای تراشیده شده برابر با ضخامت ونیر مورد استفاده خواهد بود (معمولاً بین 0.5 تا 0.7 میلیمتر). ونیر های پرسلین و کامپوزیت پر استفاده ترین مواد در این روش بوده ولی ونیرهای پرسلین نیاز به تراش بیشتری خواهند داشت. همچنین ونیرهای پرسلین در لابراتوار ساخته شده در حالی که لمینت کامپوزیتی در مطب دندانپزشک ساخته خواهد شد.

لمینت بدون تراش در واقع نیازی به تراشیدن مینای دندان نخواهد داشت. بنابراین در طی ویزیت اول از دندان‌های شما قالب گرفته شده و رنگ ونیر انتخاب می‌شود. پس از آن لمینت به صورت اختصاصی برای شما ساخته خواهد شد. در صورت عدم وجود مشکل، لمینت با استفاده از چسب دندانپزشکی بر روی دندان چسبانده شده و با کمک نور دندانپزشکی محکم می‌شود.

قبل از شروع درمان ممکن است روش‌های سفید کردن دندان به شما پیشنهاد شوند تا رنگ لمینت با رنگ دندان شما متناسب باشد. لمینت بدون تراش کامپوزیت در یک جلسه قابل انجام است. با این حال لمینت پرسلین ماندگاری و استحکام بیشتری داشته و مقاومت بیشتری در برابر لکه خواهد داشت.

بعد از انجام لمینت های بدون تراش چه کارهایی انجام دهیم؟


بعد از انجام لمینت های بدون تراش چه کارهایی انجام دهیم؟

در ادامه به مراقبت‌های پس از نصب لمینت بدون تراش و نکاتی برای ماندگاری بیشتر آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

معاینه و جرم گیری منظم برای همه‌ی افراد مهم بوده ولی برای افرادی که لمینت دارند حیاتی خواهد بود.

معاینات منظم دندانپزشکی می‌تواند به تشخیص زودهنگام و درمان به موقع مشکل کمک کند. جرم گیری نیز پلاک‌های دندان که محل اجتماع باکتری‌های مضر است را از بین برده و لبخند شما را زیبا و سالم نگه می‌دارد.

مراقبت صحیح در منزل

خوشبختانه تمیز کردن لمینت پرسلین نیازمند تکنیک خاصی نبوده ولی داشتن روتین مناسب بهداشت دندان برای حفظ ماندگاری آن‌ها ضروری خواهد بود. افراد باید روزانه دو مرتبه به طور کامل دندان‌های خود را با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنند. استفاده از نخ دندان نیز باید حداقل 1 بار در روز انجام شود.

از غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ دوری کنید

با وجود اینکه پرسلین نسبت به رنگ گرفتن مقاوم است همچنان با گذشت زمان ممکن است این مشکل ایجاد شود درنتیجه بهتر است از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که رنگ تیره دارند پرهیز کنید. ازجمله این خوراکی‌ها می‌توان به نوشابه، چای، قهوه، توت، آبمیوه و غیره اشاره کرد.

اگر به طور روزانه چای یا قهوه مصرف می‌کنید بهتر است آن را با استفاده از نی بنوشید. این کار باعث تماس کمتر نوشیدنی با دندان‌ها و کاهش خطر لکه دار شدن آن‌ها خواهد شد. اقدامات گفته شده به حفظ ظاهر جذاب لمینت شما کمک خواهند کرد.

از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

ممکن است در طول روز از دندان‌های خود برای شکستن پسته و، تخمه و … یا باز کردن بسته بندی‌ها استفاده کنید. به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، چراکه باعث آسیب به لمینت و همچنین دندان‌های طبیعی شما خواهد شد.

افراد باید عادات بد خود مثل جویدن مداد و خودکار و ناخن را نیز کنار بگذارند.

جویدن خوراکی‌های سفت مثل یخ، پاپکورن باز نشده یا آبنبات نیز می‌تواند باعث آسیب به لمینت های شما شود.

در صورت نیاز از گارد شبانه استفاده کنید

افرادی که دندان قروچه یا بروکسیزم دارند باید از گارد شبانه برای دندان‌های خود استفاده کنند. بروکسیزم می‌تواند باعث ساییدگی شدید دندان‌ها و حتی شکستگی آن‌ها شود.

بسیاری از افراد برای پوشاندن ساییدگی دندان‌های خود به سراغ لمینت بدون تراش می‌روند که در صورت عدم درمان دندان قروچه، نیروی وارد شده می‌تواند باعث شکستن ونیرها شود. در همه‌ی موارد بروکسیزم باید برای محافظت از دندان‌ها از گارد شبانه استفاده کنید.

ورزشکاران باید از محافظ ورزشی استفاده کنند

افرادی که در ورزش‌های تماسی فعالیت می‌کنند باید از گارد مخصوص استفاده کنند. این امر برای افراد دارای لمینت و بدون لمینت صادق است. استفاده از گارد ورزشی می‌تواند از ضربه به دندان و آسیب به آن جلوگیری کند.

لمینت های بدون تراش چه انواعی دارند؟


لمینت های بدون تراش چه انواعی دارند؟

  • دوراتین (0.3 میلیمتر): این برند لمینت از لایه‌های بسیار نازک و شفاف پرسلین ساخته شده و در جلوی دندان چسبانده می‌شود. این ونیرها نیازی به تراشیدن دندان نخواهند داشت.
  • اولتراتین (0.2 تا 0.4 میلیمتر): ونیرهای پرسلین بسیار نازک و ماندگار که نصب آن‌ها به تراش دندان نیاز نداشته و یا تراش بسیار کمی ایجاد می‌شود.
  • لومینیر (0.2 میلیمتر): این محصولات احتمالاً شناخته شده ترین و پر استفاده ترین لمینت های بدون تراش هستند که ضخامت بسیار کمی داشته و ظاهری طبیعی ایجاد می‌کنند.

لمینت های بدون تراش چه عوارضی دارند؟


اصلی‌ترین مشکل مربوط به لمینت های بدون تراش این است که همه‌ی افراد برای انجام این روش مناسب نیستند. از آن جایی که لمینت های بدون تراش بسیار نازک هستند ممکن است نتوانند لکه‌های دندان و تیرگی مینا را بپوشانند. به طور کلی افرادی که دندان‌های آن‌ها کج بوده و یا دندان‌های بزرگی دارند، برای انجام این روش مناسب نخواهند بود. به طور ایده آل لمینت بدون تراش گزینه‌ای ایده آل برای افراد مبتلا به مشکلات خفیف بوده که وضعیت سلامت دندان‌های آن‌ها مناسب است. دندانپزشک متخصص می‌تواند مناسب بودن لمینت بدون تراش یا لمینت عادی را برای شما مشخص کند.

هزینه لیمنت های بدون تراش چقدر است؟


در حالی که این روش نسبتاً پرهزینه است، هزینه‌ی آن بسیار کمتر از لمینت پرسلین بوده و نتایج ظاهری و عملکردی آن تقریباً مشابه است.

بسیاری از دندانپزشکان زیبایی به افرادی که به دنبال تغییرات ظاهری هستند تسهیلات ارائه می‌دهند. در صورتی که قصد لمینت کردن دندان‌های خود را دارید می‌توانید از این تسهیلات استفاده کنید.

لمینت بدون تراش برای افرادی که از دریل دندانپزشکی می‌ترسند و یا نمی‌خواهند وقت و هزینه‌ی خود را صرف لمینت عادی کنند مناسب است. این روش می‌تواند در زمان کوتاهی لبخند شما را اصلاح کرده و توانسته است خواسته‌های هزاران نفر را برآورده کند.

سؤالات متداول


آیا می‌توان لمینت بدون تراش را از روی دندان برداشت؟

لمینت بدون تراش طوری طراحی شده است تا بتوان بدون آسیب به سطح دندان و تراشیدن مینا آن را نصب کرد. با این حال به هنگام برداشتن لمینت ایجاد خط و خش بر روی دندان غیر قابل اجتناب خواهد بود.

لمینت بدون تراش از چه جنسی ساخته می‌شود؟

این ونیرها از جنس پرسلین و یا رزین مقاوم ساخته می‌شوند.

اگر لمینت بدون تراش برای من مناسب نباشد آیا گزینه‌ی دیگری خواهم داشت؟

قطعاً! ازجمله گزینه‌های درمانی دیگر می‌توان لمینت با تراش کم، باندینگ، ارتودنسی نامرئی و یا ارتودنسی کوتاه مدت را نام برد. دندانپزشک زیبایی می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

آیا این روش به بی حسی نیاز دارد؟

برای نصب لمینت بدون تراش معمولاً نیازی به بی حسی و یا نصب لمینت موقتی وجود ندارد. با این حال این موارد بسته به شرایط هر فرد متفاوت خواهند بود.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما