تفاوت لمینت و روکش دندان: مزایا و معایب، مراحل، ماندگاری و هزینه

داشتن لبخندی زیبا حس خوب و اعتماد به نفس را برای فرد به ارمغان می‌آورد. با این حال، دندان‌های شما ممکن است کج، شکسته، لب پر شده، نامرتب یا لکه‌دار باشند که در نتیجه عوامل متعددی اینگونه شده‌اند. در این موارد نیاز به ترمیم دندانتان خواهید داشت. روکش و لمینت، دو مورد از رایج‌ترین راه‌های ترمیم دندان هستند. با این حال بین این دو، برخی تفاوت‌های عملی وجود دارد. اگر نمی‌دانید کدام یک را انتخاب کنید، این مقاله را دنبال کرده تا با مزایا و معایب هر دو آشنا شوید و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده و تصمیم درست را بگیرید.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان

روکش دندان، نوعی ترمیم با پوشش کامل دندان است که مانند یک کلاهک روی دندان شما قرار می‌گیرد. این روکش، تمام سطح دندان را تا خط لثه می‌پوشاند. برای دندان‌های جلویی، زمانی که دندان از نظر ساختاری سالم نباشد از روکش استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، دندانی که ترک خورده، سوراخ شده، شکسته شده است، یا عصب کشی شده باشد، به روکش نیاز دارد. در اصل، دندان شما برای حفظ عملکرد صحیح به روکش نیاز دارد. روکش، اساساً فشار را توزیع می‌کند تا بتوانید به راحتی بجوید و بخورید. حال اگر در صورت نیاز، از روکش استفاده نشود، دندان شما خراب شده و احتمالاً باید کشیده شود.

روکش دندان، انواع و جنس‌های مختلفی دارد. بیشتر روکش‌های روی دندان‌های جلویی از جنس پرسلن یا زیرکونیایی هستند، در حالی که روکش‌های چینی ذوب شده به فلز یا روکش‌های طلایی معمولاً برای دندان‌های عقب کاربرد دارند.

مزایا روکش دندان

مزایای استفاده از روکش دندان به شرح زیر است:

 • معمولاً تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • به جای چند دندان، فقط روی یک یا دو دندان قرار می‌گیرد.
 • از دندان‌ها در برابر ترک یا پوسیدگی محافظت می‌کند.
 • ظاهر دندان را بهبود بخشیده و در عین حال از دندان ضعیف شده محافظت می‌کند.

معایب روکش دندان

جدای از مزایای ذکر شده، روکش دندان معایب و کاستی‌هایی نیز دارد:

 • نسبت به لمینت دندان، روشی تهاجمی‌تر است.
 • به طور معمول فقط روی یک دندان قرار می‌گیرد.
 • بر اساس نیاز بیمار استفاده می‌شود، تا بر اساس درخواست بیمار.
 • بسته به طرح و مواد مورد استفاده، ممکن است یک پایه فلزی قابل مشاهده در آن به کار رفته باشد.

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت، یک پوشش بسیار نازک است که معمولاً از پرسلن یا مواد دیگر بر پایه رزین ساخته می‌شود و فقط روی جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد. برای انجام لمینت، مقداری مینای دندان برای ایجاد یک پیوند قوی و مناسب بین لمینت و دندان شما برداشته می‌شود. لمینت به طور سفارشی برای هر بیمار طراحی شده تا سطح جلوی دندان را بپوشاند. برای آماده سازی دندان به منظور قرار دادن لمینت روی آن، دندانپزشک شما حدود نیم میلی‌متر از مینای جلوی دندان را می‌تراشد تا چسبندگی لمینت آسان‌تر شود، زیرا در این صورت سیمان دندانی به خوبی به سطح زبر می‌چسبد. با این حال، بسته به نوع لمینت استفاده شده، مقدار مینای دندانی که باید سوهان شود می‌تواند متفاوت باشد. توجه به این نکته ضروری است که لمینت را فقط می‌توان روی دندانی قرار داد که دارای مینای زیادی باشد.

مزایا لمینت دندان

مزایای لمینت دندان عبارتند از:

 • طرح لبخندی زیبا برای شما می‌آفریند.
 • لبخند شما را زیباتر جلوه می‌دهد.
 • راهکاری کمتر تهاجمی در مقایسه با روکش دندان است.
 • می‌تواند در برخی موارد، جایگزینی برای سفید کردن دندان یا بریس دندانی شود.
 • متناسب با نیازهای شما

معایب لمینت دندان

معایب لمینت دندان عبارت است از:

 • گران‌تر است.
 • معمولاً غیر قابل برگشت است.
 • معمولاً باید چند دندان خود را باهم لمینت کنید.
 • معمولاً تحت پوشش بیمه نمی‌باشد.
 • انواع لمینت ارزان قیمت کیفیت چندانی ندارند.

مقایسه لمینت و روکش دندان

مقایسه لمینت و روکش دندان

لمینت و روکش هر دو ظاهر و عملکرد دندان‌ها را بهبود می‌بخشند. آن‌ها معمولاً برای ترمیم دندان‌هایی که به نوعی آسیب دیده‌اند، خواه دچار تغییر رنگ، پوسیدگی، ترک خوردگی، لب پر شدگی یا شکستگی باشند، استفاده می‌شود. روکش و لمینت هر دو به گونه‌ای ساخته شده‌اند که با رنگ بقیه دندان‌های شما (به استثنای روکش‌های تمام فلزی) مطابقت داشته باشند تا لبخندی زیبا و یکدست به شما هدیه دهند. همچنین تشخیص تفاوت بین روکش و لمینت دشوار است، زیرا هر کدام تأثیر مشابهی روی لبخند شما خواهند داشت. در ادامه روکش دندان و لمینت را از زوایای مختلف بررسی خواهیم کرد تا درمان مناسب خود را بررسی نمایید.

ظاهر روکش و لمینت دندان

هنگامی که به تفاوت‌های بین روکش و لمینت فکر می‌کنید، قطعاً باید فاکتور ظاهر را در نظر بگیرید. برای شروع، لمینت صرفاً یک عمل زیبایی است که بسیار نازک بوده و شبیه یک ناخن مصنوعی روی ناخن اصلی شما قرار می‌گیرد. لمینت، روکش نازکی است که روی دندان‌های جلوی شما قرار می‌گیرد تا ظاهر آن‌ها را بهبود بخشد. همچنین برای کمک به اطمینان از تناسب بیشتر با دندان، لمینت روی جلوی دندان شما قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر روکش دندانی کمی متفاوت‌تر از لمینت به نظر می‌رسد. روکش می‌تواند ظاهر نهایی مشابه یک لمینت را داشته باشد، اما در اصل، نوعی راهکار ترمیمی حقیقی به شمار می‌رود. روکش، پوششی کامل بوده که روی دندان‌های ضعیف یا شکننده قرار می‌گیرد، تا از آن در برابر فشارهای وارده محافظت کند. از آنجایی که روکش‌ ضخیم‌تر از لمینت است، دندان‌پزشک باید مقدار بیشتری از دندان را بتراشد. این تراشیدن نیز شامل کل پشت و کناره‌های دندان شما می‌شود.

مراحل روکش و لمینت کردن دندان

تفاوت‌هایی در روکش و لمینت کردن دندان وجود دارد که بیایید با لمینت دندان شروع کنیم. قبل از اینکه لمینت روی دندان شما قرار گیرد، ابتدا باید دندان را آماده کرد. در این مرحله، اسکن دندان انجام می‌شود و یا در صورت نیاز، دندان قالب زده می‌شود. همچنین در صورت لزوم، دندان باید کوتاه شود. به عنوان مثال، دندان شما ممکن است برای از بین بردن لکه روی آن، تراشیده شود. در این حالت، ممکن است تا زمانی که لمینت دائمی در آزمایشگاه ساخته و آماده استفاده شود، به لمینت موقت نیاز داشته باشید. هنگامی که لمینت دائمی آماده شد، به سیمان مخصوص دندان نیاز دارید. با استفاده از لامپ UV، لمینت با این سیمان دندانی خاص به دندان چسبانده می‌شود.

از طرفی پروسه روکش کردن با لمینت کردن متفاوت است. در روکش کردن دندان، دندانپزشک دندان شما را قالب می‌زند و یا از آن عکس مخصوصی می‌گیرد. این تصویر دیجیتال یا قالب برای ساخت دندان استفاده خواهد شد. در مطب دندانپزشکی، دندان ممکن است به طور موقت با یک روکش موقت پوشانده شود. دندانپزشک روکش دائمی را روی دندان شما قرار می‌دهد و پس از آماده شدن، اصلاحات لازم را برای زیبایی هرچه بیشتر انجام می‌دهد.

مراقبت‌های بعد از روکش دندان و لمینت

روند بهبودی پس از لمینت کردن نسبت کوتاه است. هنگامی که لمینت به خوبی به دندان شما چسبانده شد و بی‌حسی از بین رفت، می‌توانید مانند معمول غذا بخورید و بجوید. هرچند که انجام برخی اقدامات احتیاطی می‌تواند به شما کمک کند تا به خوبی و برای مدت زمان طولانی از لمینت دندان خود استفاده کنید. این کارهای مراقبتی عبارتند از:

 • اجتناب از جویدن اجسام سخت
 • از استفاده از دندان برای باز کردن درب هرچیزی خودداری کنید.
 • از جویدن با دندان‌های جلویی خودداری کنید.
 • در صورت ورزش کردن از گارد دهان استفاده کنید.

در 24 تا 48 ساعت اول پس از دریافت روکش دندان، باید از خوردن غذاهای چسبناک و سفت خودداری کنید. در حالی که دندان روکش شده نیازی به مراقبت خاصی ندارد، لطفاً به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل اینکه دندان روکش شده است، این بدان معنا نیست که دندان شما در برابر پوسیدگی یا سایر مشکلات دهان و دندان محافظت می‌شود.

دوام و ماندگاری روکش و لمینت دندان

یکی از فاکتورهای مهم هنگام انتخاب بین لمینت و روکش، ماندگاری آن‌ها است. به طور قطع، همه شما خواهان انتخاب شیوه‌ زیبایی هستید که بیشترین میزان ماندگاری را داشته باشد. لمینت معمولاً 7 تا 15 سال قبل از نیاز به تعویض ماندگاری دارد. در حالی که روکش به نسبت دائمی است. روکش‌ها از ماده قوی‌تری ساخته شده‌اند، بنابراین دوام بیشتری نیز دارند. از طرف دیگر، تعویض لمینت به دلیل اینکه کل دندان را نمی‌پوشاند، دشوارتر است. پس در مجموع، روکش دائمی‌تر است و جایگزینی آن دشوارتر.

هزینه‌های روکش دندان و لمینت

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام انتخاب نوع ترمیم در نظر گرفت، بحث هزینه است. بسته به اینکه کدامیک از این دو روش تحت پوشش بیمه دندانپزشکی شما هستند، می‌توانید برآوردی از هزینه‌های هریک داشته باشید. لمینت معمولاً یک جراحی زیبایی محسوب می‌شود که تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، در حالی که روکش‌ یک درمان است و تحت پوشش بیمه قرار دارد. جدا از بیمه، لمینت نسبت به روکش‌ ارزان‌تر است؛ ولی از طرفی، احتمال ترک خوردن، شکستن یا فرسودگی آن در طول زمان بیشتر است. به طبع، روکش کردن گران‌تر است، اما ممکن است در دراز مدت سرمایه‌گذاری عاقلانه‌تری باشد.

لمینت یا روکش دندان: کدام درمان برای من مناسب است؟

لمینت یا روکش دندان

دندانپزشک، در رابطه با روکش یا لمینت کردن دندان، به شما کمک خواهد کرد. اگر دندان شما بسیار آسیب دیده باشد، پرشدگی زیادی داشته باشد یا عصب کشی کرده باشید، روکش معمولاً بهترین گزینه است، زیرا مینای دندان آسیب بیشتری دیده و به محافظت بیشتری نیاز دارد. از طرف دیگر لمینت برای اهداف صرفاً زیبایی بهترین است. اگر دندان شما عمدتاً دست نخورده است و فقط به اصلاح جزئی شکل یا ظاهری بهتر نیاز دارد، دندانپزشک شما احتمالاً استفاده از لمینت را توصیه خواهد کرد.

نتیجه گیری

قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام ترمیم‌های دندانی، باید تفاوت‌های بین لمینت و روکش را در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در نظر گرفت این است که لمینت نسبت به روکش، نیاز کمتری به تراشیدن دندان دارد. علاوه بر این، لمینت از نظر زیبایی‌شناختی زیباتر است. بنابر همین دلایل، لمینت گزینه‌ی پیشنهادی دندانپزشکان است، مگر اینکه وضعیت دندان وخیم بوده و نیاز به روکش کامل باشد. روکش‌ها از نظر ماندگاری، به نسبت دائمی هستند. با این حال، لمینت، 7 تا 15 سال دوام می‌آورد. بنابراین، وضعیت دندان های شما نیز ممکن است نقش مهمی در تصمیم‌گیری شما داشته باشد. اگر سوالی دارید و مایل به رزرو وقت مشاوره هستید، از طریق شماره‌های ما برای رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا روکش و لمینت راهکارهای ترمیمی دائمی هستند؟

خیر، هیچ یک از آن‌ها دائمی نیستند و ممکن است در نهایت پس از 15 سال یا کمی بیشتر فرسوده شوند. اما نحوه مراقبت از آن‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان بر ماندگاری آ‌ن‌ها تأثیر می‌گذارد.

آیا روکش و لمینت تحت پوشش بیمه دندانپزشکی هستند؟

به طور کلی، روکش دندان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، در حالی که لمینت اینگونه نیست.

اگر قبلاً دندانم را پر کرده باشم، کدام گزینه برای من بهتر است؟

لمینت معمولاً برای دندان‌های سالم استفاده می‌شود؛ بنابراین، گزینه مناسب‌ برای دندان‌های پرشده، روکش دندان است. با این حال، اگر ماده پرکردنی دندان خیلی بزرگ و قابل مشاهده نیست، ممکن است شاید بتوان از لمینت برای دندان شما استفاده کرد.

آیا کیفیت مینای دندان برای روکش یا لمینت اهمیت دارد؟

بله، اگر مینای دندان شما سالم است، می‌توانید از لمینت استفاده کنید، اما در صورتی که مینای دندان شما چندین بار آسیب دیده است، باید به سراغ روکش کردن دندان بروید.

آیا در صورت داشتن دندان عصب کشی شده می‌توانم دندانم را لمینت کنم؟

انجام این بستگی به کیفیت مینای دندان شما دارد. به طور کلی دندان‌هایی که عصب کشی شده‌اند، به شدت آسیب دیده‌اند و نمی‌توان برای آن‌ها از لمینت استفاده کرد.

لمینت یا روکش، کدام بهتر است؟

هردوی آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. اگر دندان شما دارای پرکردگی بزرگ است، عصب کشی شده یا بسیار فرسوده یا ترک خورده است، احتمالاً روکش بهترین گزینه است. اگر دندان شما بیشترش سالم است و ترمیم آن برای اهداف زیبایی است، استفاده از لمینت ممکن است بهترین راه باشد.

دوام کدامیک بیشتری است؛ روکش یا لمینت؟

لمینت معمولاً بین 5 تا 10 سال ماندگاری دارد، در حالی که طول عمر روکش به طور متوسط حدود 10 تا 15 سال است. با این حال، با مراقبت مناسب، رعایت عادات بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی، برخی از روکش‌ها ممکن است برای چندین دهه ماندگاری داشته باشند. بسته به مواد استفاده شده و عادات دندانی شما، طول عمر لمینت در مقایسه با روکش مشابه است، اما لمینت ممکن است به دلیل نازک‌تر بودن، آنقدر دوام نداشته باشد.

آیا می‌توان از روکش برای چندین دندان استفاده کرد؟

روکش‌ها معمولاً روی دندان‌های تکی قرار می‌گیرند. و این در حالی است که لمینت باید روی چند دندان باهم قرار داده شود تا به ظاهر مد نظر خود برسید. به طور کلی، تعداد دندان‌های شما که نیازمند ترمیم هستند، بر انتخاب روکش یا لمینت تاثیر می‌گذارند.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما