کامپوزیت دندانی چیست؟ مزایا و معایب + هزینه

کامپوزیت روشی کم تهاجمی برای پوشاندن دندان با استفاده از کامپوزیت رزین است. کامپوزیت بر روی دندان طبیعی شما چسبانده می شود و ظاهری بهتر به آن می‌دهد. این روش برای ترمیم شکستگی‌ های کوچک دندان مناسب است چرا که نیازی به پوشاندن کامل دندان با رزین نخواهید داشت.

مزایای کامپوزیت دندانی چیست؟


مزایای کامپوزیت دندانی چیست؟

در ادامه به برخی از مزایای ونیرهای کامپوزیتی اشاره می‌کنیم:

ظاهر طبیعی

ونیرهای کامپوزیتی هم رنگ دندان بوده و ظاهری طبیعی دارند. در طی جلسه‌ مشاوره می‌توان رنگ مناسب کامپوزیت را با استفاده از راهنمای رنگ انتخاب کرد.

راحتی

برخلاف پرسلین می‌توان ونیرهای کامپوزیتی را در یک مراجعه اجرا کرد چرا که این ونیرها به طور مستقیم بر روی دندان شما ساخته می‌شوند.

مقرون به صرفه

از آن جایی که ونیرهای کامپوزیتی در یک روز نصب می‌شوند نسبت به ونیرهای پرسلین مقرون به صرف خواهند بود. هزینه‌ ونیر پرسلین تقریباً دو برابر خواهد بود.

هزینه‌ ونیر معمولاً به ازای هر دندان محاسبه می‌شود. اگر تنها نیاز به اصلاحات جزئی مثل‌ ترمیم شکستگی خفیف، تغییر رنگ یا کج شدن دندان داشته باشید ونیرهای کامپوزیت گزینه‌ مقرون به صرفه‌ای خواهند بود.

کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟


کامپوزیت دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

ونیرهای دندانی می‌توانند نواقص دندان‌ها را پوشانده و لبخندی زیبا به شما ارائه کنند. ازجمله این نواقص می‌توان به کجی، بدشکلی، شکستگی، لکه دار شدن، تغییر رنگ و یا ساییدگی مینای دندان اشاره کرد. ونیر دندان شما را پوشانده ولی در اصل با روکش دندان متفاوت است. روکش‌ ها ضخیم‌ تر بوده و کل دندان را پوشش می‌دهند. برای نصب روکش مقدار بیشتری از دندان تراشیده خواهد شد که ممکن است برای نصب ونیر لازم نباشد. علاوه بر این روکش معمولاً برای دندان‌های آسیب دیده به کار می‌ رود؛ برای مثال در صورت شکستگی شدید دندان و یا عصب کشی می‌ توان از روکش استفاده کرد. اگر دندان‌های شما وضعیت مناسبی داشته و تنها قصد تغییر در شکل یا رنگ آن‌ها را دارید نیز می‌توانید از ونیر استفاده کنید.

نحوه انجام کامپوزیت دندانی


نحوه انجام کامپوزیت دندانی

دندانپزشک ابتدا دندان‌ های شما را به طور کامل تمیز خواهد کرد. ممکن است لازم باشد تا لایه‌ نازکی از مینای دندان برای چسبیدن بهتر مواد بر روی آن تراشیده شود. در برخی موارد نیز برای ایجاد تغییرات جزئی در شکل و رنگ دندان نیازی به تراشیدن مینا نخواهیم داشت.

  طراحی لبخند: مقایسه انواع روش های اصلاح طرح لبخند

در مرحله‌ی بعد ممکن است روند درمان برای اجرای ونیر مستقیم یا غیرمستقیم متفاوت باشد. در صورت اجرای ونیر مستقیم دندانپزشک برای چسبیدن بهتر کامپوزیت بر روی مینای دندان شما خراش‌هایی ایجاد می‌کند. پس از آن بر روی دندان چسب زده شده و لایه‌های نازک کامپوزیت بر روی سطح دندان چسبانده می‌شوند سپس با استفاده از نور دندانپزشکی این چسب محکم می‌شود.

شما می‌توانید رنگ کامپوزیت را انتخاب کنید. دندانپزشک با ترکیب رنگ‌های مختلف رزین می‌تواند رنگی طبیعی برای ونیر شما ایجاد کند. برای اجرای ونیر غیر مستقیم پس از آماده سازی دندان از آن قالب گرفته می‌شود. ونیر غیر مستقیم در خارج از دهان شکل داده شده و پس از آماده شدن، دندانپزشک روی دندان شما را خراشیده و ونیر را با چسب بر روی آن می‌چسباند. پس از آن نیز چسب ونیر با استفاده از نور دندانپزشکی محکم شده و لبه‌های کامپوزیت پولیش زده می‌شوند. بسیاری از افراد برای اجرای این روش نیازی به بی حسی نخواهند داشت ولی در صورت استفاده از بی حسی پس از رفع اثر آن می‌ توانید به محل کار خود بازگشته و به فعالیت‌ های قبلی خود ادامه دهید.

کامپوزیت دندانی بهتر است یا روکش سرامیکی؟


کامپوزیت دندانی بهتر است یا روکش سرامیکی؟

ونیرهای کامپوزیتی روشی کم تهاجمی، سریع و آسان برای بهبود ظاهر لبخند شما هستند. این روش مقرون به صرفه و قابل بازگشت است و برای افراد جوانی که با اطمینان کامل به سراغ این روش نرفته‌ اند مناسب خواهد بود. این روش برای شکستگی، لب پریدگی و ترک‌ های دندان نیز مناسب است.

البته در صورت مصرف زیاد سیگار استفاده از این روش را توصیه نمی‌کنیم چرا که باعث تغییر رنگ کامپوزیت خواهد شد. همچنین اگر عادت جویدن ناخن دارید ممکن است این روش برای شما مناسب نباشد چرا که ترک این عادت بسیار دشوار بوده و خطر شکستگی ونیر را افزایش می‌دهد.

ونیر پرسلین برای افرادی که به دنبال راه حل دائمی هستند مناسب است چراکه روشی ماندگار بوده و در برابر تغییر رنگ نیز مقاوم است. از آن جایی که پرسلین آسیب کمتری به لثه وارد می‌کند به بیماران مسن پیشنهاد می‌کنیم تا از این روش استفاده کنند. در مقابل اگر برای انجام درمان کاملاً مطمئن نیستید استفاده از ونیر پرسلین برای شما توصیه نمی‌شود. این ونیرها قابل برداشتن نبوده و تا پایان عمر همراه شما خواهند بود. یکی دیگر از معایب این روش نیز هزینه‌ بسیار بالای آن خواهد بود.

  متخصص لمینت در ساوه

انواع کامپوزیت‌های دندانی


انواع کامپوزیت‌های دندانی

ممکن است دندانپزشک 2 روش مستقیم و غیرمستقیم را برای کامپوزیت دندان به شما ارائه کند.

کامپوزیت مستقیم

کامپوزیت مستقیم به ونیرهایی گفته می‌ شود که از جنس کامپوزیت رزین بوده و به طور مستقیم بر روی دندان شما ساخته می‌شوند. آماده سازی دندان برای انجام این روش زمان زیادی نیاز نداشته و روشی کم تهاجمی محسوب می‌شود.

کامپوزیت غیرمستقیم

تفاوت اصلی بین ونیر مستقیم و غیرمستقیم روند ساخت آن بوده و جنس مواد تفاوتی نخواهند داشت. در این روش نیز دندان‌ های شما همانند روش قبلی آماده شده ولی ونیرها به طور غیرمستقیم و در خارج از دهان شما در مطب دندانپزشک و یا در لابراتوار دندانسازی ساخته می‌شوند. تا زمان ساخته شدن کامپوزیت می‌ توان از ونیرهای موقتی استفاده کرد. در مراجعه‌ بعدی کامپوزیت ساخته شده بر روی دندان شما چسبانده خواهد شد. کامپوزیت غیرمستقیم نسبت به روش مستقیم چسبندگی بیشتری داشته و مقاومت آن در برابر شکستگی نیز بالاتر خواهد بود. با این حال هزینه‌ این روش بیشتر از کامپوزیت مستقیم خواهد بود.

چگونه از کامپوزیت‌های دندانی مراقبت کنیم؟


چگونه از کامپوزیت‌های دندانی مراقبت کنیم؟

روش نگهداری از ونیرهای کامپوزیت و پرسلین مشابه بوده و مرحله‌ اول برای هر دو روش رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت دو بار مسواک زدن در روز با خمیر دندان مناسب، استفاده از نخ دندان و استفاده از دهانشویه خواهد بود. همچنین باید به طور منظم برای معاینه و جرم گیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در مرحله‌ی بعد از جویدن خوراکی‌های سفت مثل یخ یا آب نبات خودداری کنید. این کار می‌توانند باعث شکستن ونیر شود. به همین دلیل نباید از دندان‌های خود به عنوان ابزار نیز استفاده کنید.

ونیر نیز همانند دندان طبیعی در معرض تغییر رنگ قرار داشته و بهتر است مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تیره را محدود کنید. همچنین توصیه می‌شود که مصرف سیگار را قطع کنید.

درنهایت لازم است تا هرگونه بیماری که می‌تواند باعث آسیب به ونیر شود (مثل دندان قروچه) را درمان کنید. دندان قروچه باعث ساییدگی ونیرها و مینای دندان شما خواهد شد. راهکارهای موثری برای برطرف کردن این مشکل وجود دارند که اگر از دندانپزشک خود بپرسید شما را راهنمایی خواهندک رد.

کامپوزیت‌های دندانی چه معایبی دارند؟


این روش هزینه‌ کمتری داشته ولی ماندگاری آن نسبت به دیگر انواع ونیرها نیز کمتر است به همین دلیل ممکن است لازم باشد تا آنها را تعویض کنید. نهایتاً ممکن است هزینه‌ انجام این روش بیش از ونیر سرامیکی یا پرسلین برای شما تمام شود.

  لمینت سرامیکی: مزایا، کاربردها، نحوه انجام و مراقبت های بعد + هزینه

به طور معمول ونیر کامپوزیت مستقیم بیش از 2 سال دوام نخواهد داشت. همچنین این ونیر ها در خطر لکه دار شدن قرار داشته و ظاهر آنها به اندازه‌ ونیرهای دیگر طبیعی نیست.

هزینه کامپوزیت‌ های دندانی چقدر است؟


ونیرها ارزان نیستند و لازم است تا هزینه‌ کامپوزیت دندان را در نظر داشته باشید. اجرای ونیر زمان بر بوده و مواد مورد استفاده برای انجام این کار نیز کیفیت بالایی خواهند داشت. بدین ترتیب ونیرهای کامپوزیتی با وجود ارزان‌ تر بودن از ونیرهای پرسلین همچنان هزینه‌ بالایی خواهند داشت. هزینه‌ کامپوزیت دندان بسته به محل زندگی شما، کلینیکی که به آن مراجعه کرده‌ اید و تعداد ونیرهای مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

سؤالات متداول


آیا می‌توان ونیرهای کامپوزیتی را برداشت؟

ونیرهای کامپوزیتی به سادگی قابل برداشتن بوده و می‌ توان آنها را تعمیر یا تعویض کرد.

ماندگاری کامپوزیت های دندانی چقدر است؟

ونیرهای کامپوزیتی بین 5 تا 7 سال ماندگاری داشته که این میزان به عادات شما و مقدار کامپوزیت استفاده شده بر روی دندان بستگی خواهد داشت. ونیرهای پرسلین معمولاً با مراقبت صحیح بین 10 تا 15 سال ماندگاری دارند.

پس از انجام کامپوزیت چه زمانی می‌توانم غذا بخورم؟

1 تا 1.5 ساعت پس از درمان می‌توانید غذا بخورید. این زمان برای محکم شدن کامل کامپوزیت لازم خواهد بود. برای انجام کامپوزیت از بی حسی استفاده نخواهد شد بنابراین با گذشت این زمان می‌توانید بلافاصله غذا بخورید.

آیا با داشتن کامپوزیت می‌توان به طور عادی غذا خورد؟

ونیرها نباید هیچ مشکلی در نخوه ی غذا خوردن و جویدن شما ایجاد کنند. تغییرات ایجاد شده در صحبت کردن شما نیز ناچیز خواهند بود. زمانی که ونیر بر روی دندان شما نصب شد استحکام و ماندگاری زیادی خواهد داشت.

آیا ممکن است کامپوزیت از روی دندان بیفتد؟

ممکن است دندان قروچه به ونیر شما آسیب بزند. اگر این فشار به طور مکرر بر روی دندان شما وارد شود ممکن است ونیر شل شده و بیفتد. جویدن مکرر آبنبات یا یخ نیز می‌تواند باعث افتادن ونیر شود.

احتمال افتادن ونیر چقدر است؟

ونیرهای پرسلین باید 10 سال ماندگاری داشته باشند با این حال بسیاری از افراد می گویند که ماندگاری ونیرهای آنها بیشتر است. می‌توان گفت که در اکثر موارد ماندگاری ونیرها بیش از 10 سال است.

مقالات مرتبط

تماس با ما