بلیچینگ: مزایا، قیمت و دوام

بلیچینگ یکی از محبوب ترین روش های درمان در زمینه زیبایی دندان است که راهی سریع، غیرتهاجمی و مقرون به صرفه بوده و موجب بهبود و زیبایی لبخند می‌شود. روش درمان‌ بلیچینگ به صورت جهانی و برای مردان و زنان استفاده می شود، از نظر هزینه و مدت زمان انجام مناسب ترین بوده و متناسب با سلیقه‌های مختلف در دسترس است. شما می توانید بلیچینگ  را به صورت حرفه ای و یک ساعته در مطب دندانپزشکی انجام دهید و یا کیت های مخصوص سفیدکننده‌دندان را  از داروخانه منطقه‌تان خریداری کرده و به صورت خانگی این کار را انجام دهید، در نتیجه برای بلیچینگ دندان راه حل های فراوانی وجود دارد.

در این مقاله همه موارد مربوط به بلیچینگ دندان، از جمله افراد مناسب برای بلیچینگ دندان، گزینه های مختلف درمانی و همچنین خطرات و هزینه های مرتبط با آن را بررسی می کنیم. این نکته را در نظر بگیرید هر زمان که می خواهید دندان های خود را بلیچینگ کنید باید به یک دندانپزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید که در خصوص درمان و مدیریت عوارض اطلاعات کافی داشته باشد و همچنین خطرات، عوارض جانبی و زمان بهبودی درمان را کاهش دهد.

بلیچینگ دندان چیست؟


 

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به عمل سفید کردن دندان‌ها و روشنتر کردن رنگ آنها گفته می شود. پس از درمان، دندان ها چند درجه سفیدتر به نظر می رسند، اما معمولاً سفید خیلی روشن نمی شوند. بلیچینگ دندان یک روش اختیاری است و یک ضرورت محسوب نمی شود.

محصولات سفید کننده‌ی دندان معمولاً  شامل مواد شیمیایی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید می شوند. فقط دندانپزشکانی که نامشان ثبت شده می توانند به طور قانونی از غلیظ ترین و همچنین مؤثرترین محلول های سفید کننده استفاده کنند.

این سفید کننده‌ها از طریق لایه روییِ مینای دندان، به عاج، قسمت اصلی داخلی که کمی نرمتر از مینای دندان است، کشیده می شود. سپس ماده سفید کننده با مولکول های رنگی که باعث تغییر رنگ شده‌اند واکنش نشان می دهد. در نتیجه عاج دندان روشن تر شده و دندان ها سفیدتر به نظر می رسند. این مواد همچنین می‌توانند سطح مینای دندان را براق‌تر کرده و موجب سفید تر شدن دندان  شوند.

چه زمانی ممکن است فردی نیاز به بلیچینگ دندان داشته باشد؟


 

نیاز به بلیچینگ دندان

دندان ها ممکن است به دلایل زیر تغییر رنگ دهند:

 1. چای، قهوه، شراب قرمز یا کولا
 2. سیگار کشیدن
 3. استفاده از فلوراید یا تتراسایکلین بیش از حد (آنتی بیوتیک) هنگام شکل گیری دندان ها

اگر به فکر انجام بلیچینگ دندان هستید، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا دندان های شما مناسب اینکار هستند یا خیر.

بلیچینگ دندان در موارد زیر توصیه نمی شود:

 • باردار یا شیرده باشید.
 • دندان های حساسی دارید.
 • بیماری لثه یا جمع شدگی لثه دارید.
 • دارای دندان ترک خورده یا عاج نمایان هستید.

توجه داشته باشید که درمان های بلیچینگ روکش ها  و پرکننده های دندان  را سفید نمی کنند.

بلیچینگ دندان ممکن است توسط پزشکان غیرقانونی و فاقد صلاحیت، برخی سالن های زیبایی و مو، مراکز خرید یا از طریق خدمات سیار ارائه شود. بسیاری از مراکز غیرقانونی ادعا می کنند که پزشکان آنها “متخصصان بلیچینگ دندان” هستند که دانش لازم برای انجام روش های بلیچینگ را دارند. با این حال، توصیه می‌شود که فقط به دندان‌پزشکان ثبت‌شده  و متخصص برای بی‌خطر بودن این روش درمانی مراجعه کنید تا از مناسب‌ترین تکنیک و بهترین مواد استفاده شود و درمان شما مطابق با قوانین ایمنی و کیفیت پیش رود.

افراد مناسب بلیچینگ دندان


 

افراد مناسب بلیچینگ

بلیچینگ دندان برای همه افراد گزینه مناسبی نیست. اگر لثه‌های شما در برخی مکان‌ها از دندان‌ها جدا شده‌اند، بلیچینگ ممکن است موجب تحریک این نواحی شود اگر پوسیدگی دندان (حفره) یا بیماری لثه دارید، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که قبل از بلیچینگ این موارد را درمان کنید. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که رنگ موادپرکننده دندان، روکش ها، ایمپلنت ها و برخی از لکه ها را نمی توان با بلیچینگ دندان تغییر داد.

قبل از شروع بلیچینگ با دندانپزشک خود صحبت کنید. او ممکن است دندان های شما را تست کند تا بفهمد این روش آیا برای شما مناسب است یا خیر.

چه کسی می تواند بلیچینگ دندان را انجام دهد؟


بلیچینگ دندان علمی در حوزه دندانپزشکی است و فقط باید توسط دندانپزشک یا افراد تحت نظارت مانند متخصص بهداشت دندان یا درمانگر دندان، با تجویز دندانپزشک انجام شود.

برخی از سالن‌های زیبایی بلیچینگ دندان‌ها را ارائه می‌دهند، اما اگر دندانپزشکی در آن حضور نداشته باشد، این کار غیرقانونی است و ممکن است سلامت دهان و دندان شما را به خطر بیندازد.

شما همچنین می‌توانید کیت‌های بلیچینگ دندان خانگی را خریداری کنید، اما ممکن است برای شما خطراتی نیز به همراه داشته باشند.

مواد مورد استفاده برای بلیچینگ دندان ها


مواد مورد استفاده سفیدکننده دندان از سطح ملایم تا  قوی‌ در بازار موجود است که برخی از آنها می‌توانند لکه‌های عمیق‌تر را نیز از بین ببرند. سه نوع اصلی محصولات سفید کننده دندان وجود دارد:

 1. خمیر دندان های سفید کننده
 2. سفید کننده های خانگی
 3. مواد مخصوص برای انجام  بلیچینگ در مطب

خمیر دندان های سفید کننده

خمیر دندان های سفید کننده

این محصول به از بین بردن لکه های روی سطح دندان شما کمک می کند. آنها ملایم ترین گزینه های سفید کننده هستند. آنها به جای مواد شیمیایی با استفاده از عمل پولیش عمل سفیدکنندگی را انجام می دهند و عوارض جانبی زیادی ندارند. با این حال، در این روش دندان ها به اندازه محصولات شیمیایی سفید نمی‌شوند. خمیردندان های سفید کننده می توانند دندان ها را در طول روز یا چند هفته اندکی روشن کنند.

چندین خمیر دندان سفید کننده استانداردهای لازم را به دست آورده اند و توانسته اند که با از بین بردن لکه های سطحی، دندان ها را سفید کنند.

سفید کننده های خانگی

سفید کننده های خانگی

این محصولات با نسخه یا بدون نسخه فروخته می شوند. آنها ممکن است به صورت سینی های دهانی، نوارهای مخصوص و یا با شستشوی دندان توسط یک قلمو بر روی دندان های شما اعمال شوند. آنها معمولاً حاوی یک ماده شیمیایی به نام پراکسید هستند که به زیر سطح دندان نفوذ کرده و موجب روشن  شدن مینای دندان می شود. این نوع سفید کننده ها را می توان  در خانه مورد استفاده قرار داد.

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ حرفه ای معمولاً در مطب دندانپزشکی انجام می شود. سفید کننده های داخل مطب بسیار قوی تر از خمیردندان های سفید کننده و سفید کننده های خانگی هستند؛ زیرا پراکسید بیشتری دارند. آنها می توانند رنگ دندان های شما را سریعتر از روش های دیگر تغییر دهند.

مدت زمان انجام بلیچینگ در مطب معمولاً یک ساعت است. ابتدا برای کمک به محافظت دهان در برابر پراکسید، بافت لثه شما با یک ورقه نازک لاستیکی و یا یک ژل محافظ پوشانده می شود. علاوه بر پراکسید ممکن است از نور یا لیزر نیز برای سفیدی دندان ها استفاده شود.

در هنگام بلیچینگ دندان چه اتفاقی می افتد؟


اگر می خواهید بر روی دندان هایتان عمل بلیچینگ انجام دهید، ابتدا باید 2 تا 3 بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

ابتدا دندانپزشک برای ساختن محافظ دهان از دندان های شما قالب تهیه می کند سپس نحوه استفاده از آن را با ژل بلیچینگ به شما توضیح می دهد. پس از آن، شما می توانید در خانه و  با استفاده از محافظ دهان خود، به طور منظم ژل را طی مدت زمان مشخص و در طول چند هفته استفاده کنید. برخی از ژل های سفیدکننده می توانند تا 8 ساعت بر روی دندان باقی بمانند و در عوض دوره درمان کاهش می یابد.

بلیچینگ لیزری که به عنوان بلیچینگ قدرتی نیز شناخته می شود، نوع دیگری از روش بلیچینگ دندان محسوب می شود که دندانپزشک می تواند برای شما انجام دهد. در این روش یک ماده مخصوص بلیچینگ بر روی دندان های شما کشیده می شود و سپس نور یا لیزر بر روی آنها تابیده می شود تا عمل بلیچینگ را فعال کند. بلیچینگ با لیزر حدود یک ساعت طول می کشد.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟


 

دوام بلیچینگ

ماندگاری بلیچینگ دندان در افراد مختلف متفاوت است، اما معمولاً بین 6 تا 24 ماه دوام خواهد داشت. این اطلاعات را مد نظر قرار دهید که در طول انجام بلیچینگ و همچنین تا 2 هفته پس از عمل، باید از موادی مانند چای، قهوه، سیگار که رنگ دندان های شما را تغییر می دهند دوری کنید.

خطرات بلیچینگ دندان


 

خطرات بلیچینگ دندان

درمان های بلیچینگ دندان زمانی ایمن تلقی می شوند که روش ها طبق دستورالعمل دنبال شوند. با این حال، خطرات خاصی در ارتباط با بلیچینگ وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

حساسیت

بلیچینگ می تواند باعث افزایش حساسیت دندان به دما، فشار و لمس به طور موقت شود. این عوارض به احتمال زیاد در هنگام بلیچینگ در مطب، به دلیل استفاده از سفید کننده با غلظت بالاتر رخ می دهد. برخی از افراد درد تیز را در وسط دندان های جلویی خود حس می کنند. افرادی که بیشترین احتمال ایجاد حساسیت به بلیچینگ را دارند افرادی هستند که دچار تحلیل لثه، ترک های قابل توجه و ترمیم های معیوب دندان هستند. همچنین گزارش شده است که افراد مو قرمز، حتی آنهایی که هیچ فاکتور مشکل زای دیگری نداشته اند، بیشتر در معرض حساسیت دندان و تیرکشیدن آن هستند. حساسیت به بلیچینگ بیشتر از یک یا دو روز طول نمی کشد، اما در برخی موارد ممکن است تا یک ماه ادامه داشته باشد. برخی از دندانپزشکان خمیردندان حاوی نیترات پتاسیم را برای دندان های حساس توصیه می کنند.

تحریک لثه

نیمی از افرادی که سفید کننده های حاوی پراکسید را استفاده می کنند، درجاتی از تحریک لثه را تجربه می کنند که ناشی از غلظت سفید کننده یا تماس سینی دهانی با لثه است. چنین عارضه ای معمولاً تا چند روز طول می کشد که پس از توقف استفاده از سفید کننده یا کاهش غلظت پراکسید از بین می رود.

چندرنگی در دندان

ترمیم هایی مانند باندینگ و روکش های دندانی تحت تأثیر سفید کننده قرار نمی گیرند. بنابراین رنگ پیش فرض خود را در زمانی که دندان های اطراف سفید می‌شوند حفظ می کنند. این منجر به چیزی می شود که اغلب “دندان های تکنیکالر یا چند رنگ” نامیده می شود.

حفظ نتایج فرآیند بلیچینگ


برای افزایش طول عمر دندان های تازه سفید شده، دندانپزشکان به احتمال زیاد توصیه می کنند:

 • نگهداری و انجام بلیچینگ خانگی در منزل که می توان آن را بلافاصله اجرا کرد و یا یک بار در سال انجام داد.
 • اجتناب از خوردن غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ تا حداقل یک هفته پس از سفید کردن.
 • در صورت امکان، نوشیدنی های تیره رنگ را با نِی میل کنید.
 • رعایت بهداشت دهان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از غذا و قبل از خواب.

هشدارهای مربوط به عمل بلیچینگ


قبل از انجام بلیچینگ دندان، علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، باید موارد زیر را نیز در نظر گرفت:

 1. انجام  بلیچینگ به هر اندازه ای که باشد باز هم باعث ایجاد دندان های سفید به صورت غیر طبیعی نمی شود.
 2. نتایج بلیچینگ تقریباً تا دو هفته پس از انجام آن به طور کامل دیده نمی شود. این یک نکته بسیار مهم است به خصوص اگر تمایل دارید که عمل روکش پارسلن یا سرامیک را بر روی دندانتان انجام دهید و می خواهید مطمئن شوید که رنگ آن با دندان های تازه سفید شده شما مطابقت دارد.
 3. اگر باندینگ زیبایی، روکش های پارسلن یا سایر ترمیم ها بخشی از برنامه درمانی شما هستند، نباید آنها را حداقل تا دو هفته پس از بلیچینگ انجام دهید تا از چسبندگی مناسب، عملکرد و تطابق سایه اطمینان حاصل شود.
 4. برای جلوگیری از اثر تکنیکالر(چندرنگی)دندان، ترمیم های ناهماهنگ دندان احتمالاً پس از بلیچینگ نیاز به تعویض دارند.
 5. لثه های فرورفته اغلب سطوح ریشه زرد رنگ خود را در خط لثه نشان می دهند. ثابت شده است که سفید کردن آن رنگ دشوار است.
 6. به زنان باردار یا شیرده توصیه می شود از سفید کردن دندان ها خودداری کنند. تأثیر بالقوه ماده سفید کننده جذب شده بر روی جنین یا نوزاد هنوز مشخص نیست.

تفاوت بین بلیچینگ و سفید کننده دندان چیست؟


 

تفاوت بین بلیچینگ و سفید کننده دندان

بلیچینگ می تواند دندان ها را بیش از رنگ طبیعی خود سفید کند. و این مسئله توسط محصولات حاوی مواد بلیچینگ که معمولاً شامل پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید  باشد، انجام می شود.

سفید کردن دندان معمولاً به بازگرداندن رنگ سطح دندان با از بین بردن کثیفی ها و مواد زائد اشاره دارد. بنابراین از نظر فنی، هر محصولی که برای تمیز کردن دندان ها (مانند خمیر دندان) استفاده شود، سفید کننده محسوب می شود. البته، اصطلاح سفید کننده بهتر از بلیچینگ به نظر می رسد، بنابراین بیشتر مورد استفاده عموم قرار می گیرد حتی با وجود توصیف نحوه کار محصولات حاوی بلیچینگ.

هنگامی که برای سفید کردن دندان های خود محدودیت زمانی دارید، بهتر است که بلیچینگ را در مطب انجام دهید، پراکسید هیدروژن استفاده شده توسط دندانپزشک قدرتمند و سریع است. غلظت مواد سفید کننده بلیچینگ دندان می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال غلظت پراکسید هیدروژن بین 9 تا 40 درصد متغیر است.

در مقابل بلیچینگ، مواد سفید کننده دندان را می توان در خانه استفاده کرد، پراکسید کاربامید موجود در مواد سفیدکننده نسبت به  پراکسید هیدروژن کندتر عمل می کنند. به طور کلی  پراکسید کاربامید حدود یک سوم قدرت پراکسید هیدروژن را داراست. این بدان معناست که یک محلول 15 درصدی پراکسید کاربامید  قدرت معادل محلول پنج درصدی پراکسید هیدروژن دارد.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟


 

هزینه بلیچینگ

هزینه بلیچینگ دندان وابسته به نوع محصول و روش انجام آن است.

بلیچینگ حرفه ای دندان که در مطب  انجام می شود، گران ترین گزینه محسوب می شود. با این حال، این مزیت را داراست که توسط یک متخصص دندانپزشکی با تجربه انجام می شود، و همچنین  به شما کمک می کند تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

از طرف دیگر، نوارها و سینی های دهان بدون نسخه دارای قیمت های متنوعی هستند و شما می توانید آنها را از داروخانه یا خواربار فروشی منطقه خود خریداری کنید. این محصولات می توانند گزینه ای جذاب برای کسانی باشند که به دنبال بهبود لبخند خود با هزینه ای کمتر از بلیچینگ حرفه ای هستند. با این حال، این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از سفیدکننده‌های پراکسید ارزان‌تر و کم غلظت تر، نتایج متفاوتی با بلیچینگ حرفه ای که در دندانپزشکی انجام می شود، دارد.

اگر بین انتخاب بلیچینگ حرفه ای و یا محصولات سفیدکننده بدون نسخه شک دارید، ممکن است کیت های بلیچینگ خانگی برای شما گزینه ای مناسب باشند.

به خاطر داشته باشید که نتایج بلیچینگ دائمی نیست، به این معنی که اگر می‌خواهید لبخند با دندان های سفید خود را حفظ کنید، باید به درمان‌ها ادامه دهید.

سؤالات متداول


آیا بلیچینگ روی دندان مصنوعی جواب می دهد؟

بلیچینگ دندان روی پروتزها، روکش ها، موادپرکننده و… کار نمی کند.

آیا بلیچینگ دندان دائمی است؟

بلیچینگ دندان دائمی نیست. می تواند از چند ماه تا 3 سال دوام داشته باشد، همچنین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر سیگار می‌کشید یا شراب قرمز، چای یا قهوه می‌نوشید، اثر سفید کنندگی آن خیلی دوام نمی‌آورد و همه موارد ذکر شده می‌توانند دندان‌های شما را  مجدداً دارای لکه کنند.

آیا انجام بلیچینگ دندان ضروری است؟

داشتن دهان سالم و دندان های سفید و زیبا در هنگام برقراری ارتباط با افراد دارای اهمیت است. در نتیجه دندان های تیره تر و بدشکل می توانند بر زندگی اجتماعی شما تأثیر منفی بگذارند. اگرچه شما می توانید از روش های طبیعی بلیچینگ مانند کربنات، خمیردندان سفیدکننده و قلم بلیچینگ دندان در منزل استفاده کنید؛ اما اگر بلیچینگ توسط دندانپزشک و به صورت حرفه ای انجام شود می توانید دندان های سالم و سفیدتری داشته باشید.

آیا بلیچینگ دندان به دندان آسیب می رساند؟

محلول های مورد استفاده در فرآیند بلیچینگ دندان بی ضرر هستند. نکته مهم این است که داروهای مورد استفاده در بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک و با توجه به ساختار دندان شما تعیین شود. میزان بلیچینگ برای روشن کردن رنگ دندان بسته به داروی مورد استفاده و ساختار دندان شما متفاوت است.

چرا دندان ها سفیدیِ خود را از دست می دهند؟

آنتی بیوتیک های مورد استفاده در هنگام جنینی یا در دوران شیرخوارگی، نقص های ساختاری که در دوره جایگزینی دندان‌های دائمی  با دندان های شیری ایجاد می شوند، مصرف غذاهایی که می توانند روی رنگ دندان تأثیر بگذارند، به ویژه چای، قهوه، سیگار و مصرف زیاد فلوراید همگی باعث تغییر رنگ دندان و از بین رفتن سفیدی آن می شوند. دندان ها ممکن است هم در داخل و هم از خارج تغییر رنگ دهند. تغییر رنگ داخلی لکه هایی است که به مینای دندان نفوذ کرده و با مسواک زدن پاک نمی شوند. فرآیند بلیچینگ نیز نتایج خوبی در پاک کردن این نوع لکه ها ارائه می‌دهد. از طرف دیگر، رنگ ناشی از مصرف مکرر موادی مانند: چای، قهوه و سیگار نیز ممکن است دندان ها را از بیرون لکه دار کند. از بین بردن چنین لکه هایی نیز با روش بلیچینگ دندان امکان پذیر است. نکته مهم در این فرآیند این است که روش درمانی برای دندان های شما باید پس از مشاوره با دندانپزشک تعیین می‌شود.

بلیچینگ دندان چگونه کار می کند؟

بلیچینگ دندان یک فرآیند ساده است. محصولات سفید کننده حاوی یک یا هر دو ماده پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید هستند. این سفیدکننده‌ها لکه‌ها را می‌شکنند و باعث می‌شوند که رنگ کمتر در یک جا متمرکز شود و دندان‌های شما روشن‌تر به چشم آید.

آیا بلیچینگ روی تمام دندان ها مؤثر است؟

خیر، به همین دلیل مهم است که قبل از تصمیم گیری برای سفید کردن دندان های خود با دندانپزشک صحبت کنید، زیرا سفید کننده ها ممکن است تمام تغییر رنگ های دندان را اصلاح نکنند. به عنوان مثال، دندان‌های زرد احتمالاً به خوبی سفید می‌شوند اما دندان‌های قهوه‌ای ممکن است به خوبی به این روش درمان پاسخ ندهند و همچنین دندان‌هایی با رنگ خاکستری ممکن است اصلاً سفید نشوند. بلیچینگ روی کلاهک ها، روکش ها و پرکننده ها کار نمی کند. همچنین اگر تغییر رنگ دندان شما ناشی از داروها یا آسیب دندان باشد، این روش نیز مؤثر نخواهد بود.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما