دندان درد در کودکان: علت و درمان

دندان درد در کودکان یکی از نگرانی‌های اساسی والدین است. آنها همیشه سعی می‌کنند کودکشان عادات سالم بهداشت دهان و دندان مانند: مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تغذیه سالم را رعایت کند. در صورت بروز مشکل بهتر است هر چه سریع تر به آن رسیدگی کنید و به دنبال درمان مناسب باشید؛ چون ممکن است منجر به عوارض جدی‌تری برای بهداشت دهان و دندان کودک و سلامت عمومی او باشد.

بهترین راه برای درمان دندان درد کودک مراجعه به دندانپزشک کودکان است.

علائم دندان درد در کودکان


علائم دندان درد در کودکان

موارد زیر شایع‌ترین علائم درد دندان در کودکان است:

 • درد مدوام و ضربان دار دندان.
 • دردی که با لمس کردن بدتر میشود.
 • دردی که با خوردن غذا یا مایعات سرد یا گرم بدتر میشود.
 • درد و حساسیت فک در اطراف دندان.
 • تب.
 • احساس خستگی و بی‌حالی.

علل دندان درد کودکان


علل دندان درد کودکان

علل مختلف زیادی برای دندان درد کودکان وجود دارد که در ادامه به شایع ترین آنها اشاره میکنیم:

پوسیدگی دندان

درد ناشی از پوسیدگی دندان بیشتر از یک روز ادامه دارد و شایع ترین علت درد است. مینای دندان زرد یا قهوه ای میشود. در اکثر موارد، پوسیدگی در  یکی از دندان‌های آسیاب رخ میدهد و دردی خسته کننده است.

آبسه دندان

اگر پوسیدگی به آبسه تبدیل شود دردی شدید و ضربان دار خواهد داشت. آبسه یعنی تشکیل یک توده چرکی در ریشه دندان. ضربه زدن روی دندان باعث افزایش درد میشود. آبسه اگر درمان نشود، باعث فرسایش استخوان میشود. آبسه باعث ایجاد جوش روی لثه یا زیر خطر لثه میشود. در صورت ابتلا به آبسه باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

ترک خوردن مینای دندان

گاز گرفتن چیز های سفت میتوانید باعث ترک خوردن دندان شود. در این صورت دندان به مایعات سرد و گرم حساس میشود. ظاهر دندان ممکن است طبیعی به نظر برسد و خط شکستگی زیر خط لثه باشد یا به سختی دیده شود.

بیماری لثه

ژنژیویت یک اصطلاح پزشکی برای لثه‌های ملتهب و دردناک است. در این وضعیت، لثه‌ها قرمز و نازک میشود، ممکن است دردناک باشند و حین استفاده از مسواک یا نخ دندان دچار خونریزی شوند. در نتیجه امکان استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان وجود ندارد.

گیر کردن غذا بین دندان

غذاهای سفت ممکن است بین دندان‌ها گیر کنند. استفاده صحیح از نخ دندان، غذای بین دندان‌ها را خارج میکند و درد را از بین میبرد.

درمان دندان درد کودکان


درمان دندان درد کودکان

درمان به علائم، سن، شدت مشکل و سلامت عمومی کودک بستگی دارد. در مواردی که مشکل کودک شما جدی است باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان پزشکی

این درمان ها میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • آنتی بیوتیک‌ها
 • داروی مسکن
 • شستشوی دهان با آب نمک گرم
 • کشیدن دندان
 • تخلیه عفونت چرکی (آبسه)
 • پر کردن دندان
 • عصب کشی

اگر عفونت شدید باشد، ممکن است کودک شما در بیمارستان درمان شود. در این صورت، احتمالاً داروهای آنتی بیوتیک به صورت درون وریدی به کودک تزریق میشود.

درمان های خانگی برای دندان درد کودکان


درمان های خانگی برای دندان درد کودکان

اگر کودک شما دندان درد دارد، باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید تا از آسیب شدیدتر به دندان جلوگیری کنید. اما تا زمان مراجعه به دندان پزشک می‌توانید از روش‌های زیر برای تسکین درد استفاده کنید.

 • برای کاهش درد و تورم صورت، کیسه‌های یخ را 10 تا 20 دقیقه روی گونه‌های کودک قرار دهید. یک پارچه نازک بین کیسه یخ و پوست کودک قرار دهید. از کمپرس های گرم استفاده نکنید.
 • اگر پزشک برای کودک شما آنتی بیوتیک تجویز کرده است، آنها را طبق دستور استفاده کنید. استفاده از داروها را به خاطر عدم علاقه کودک قطع نکنید؛ چون باید دوره درمان خود را کامل کند.
 • برای کاهش درد و تورم از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) استفاده کنید. پیش از مصرف دستورالعمل‌های مصرفی روی جعبه دارو را مطالعه کنید.
 • در صورت افزایش درد، غذاها و نوشیدنی‌های داغ، سرد یا شیرین به کودک ندهید.
 • برای کمک به تسکین درد و تورم، دهان کودک خود را هر 2 ساعت یکبار با مخلوط نمک و آب گرم بشویید. معمولاً کودکان بالای 8 سال میتوانند این کار را به تنهایی انجام دهند. یک قاشق چایخوری نمک را با 250 میلی لیتر آب مخلوط کنید.
 • درباره استفاده کودک از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس با دندانپزشک صحبت کنید. برای کاهش درد هنگام خوردن مواد گرم و سرد یا هنگام مسواک زدن از کودک بخواهید به طور مرتب با خمیر دندان مسواک بزند یا 2 تا 3 بار در روز مقدار کمی از خمیر دندان را با انگشت روی ناحیه حساس بمالید. نخ دندان را به آرامی بین دندان های فرزندتان بکشید.

پیشگیری از دندان درد در کودکان


پیشگیری از دندان درد در کودکان

در ادامه به نکاتی اشاره میکنیم که میتوانند به کاهش دندان درد کودکان کمک کنند.

 • به آنها کمک کنید با مراقبت های بهداشتی مانند استفاده از مسواک و نخ دندان آشنا شوند. این کار از ایجاد پلاک جلوگیری میکند.
 • مصرف شکر را محدود کنید و از آنها بخواهید بعد از خوردن مواد قندی یا نشاسته‌ای دهان خود را آب یا دهانشویه بشویند.
 • کودک خود را هر شش ماه یکبار نزد دندانپزشک ببرید چون معاینه منظم به حفظ سلامت دهان و دندان و تشخیص مشکلات احتمالی کمک میکند.
 • کودک خود را تشویق کنید که به جای غذاهای چسبناک که احتمال پوسیدگی را افزایش میدهند تنقلات سالم مانند سیب و موز بخورد.

نکات پایانی


نکات پایانی دندان درد کودکان

دندان درد کودکان یک مشکل شایع در سراسر جهان است و دلایل مختلفی درد. شما باید به بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه کنید و مشکلات را در اولین فرصت درمان کنید.

به یاد داشته باشید که اگر مشکل کودک شما خیلی جدی و شدید نیست، ممکن است با درمان های ساده برطرف شود. اما چناچه مشخص شد که مشکل دندان کودک شما جدی است، باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.

سؤالات پرتکرار


برای دندان درد کودک چه اقدامی انجام دهیم؟

اگر کودک شما دندان درد دارد، شما میتوانید برای کاهش حساسیت او از مخلوط یک قشاق چای خوری نمک و آب گرم استفاده کنید. کودک شما هر زمان که احساس درد کرد، باید دهان خود را با مخلوط آب و نمک شستشو دهد. قرار دادن کیسه یخ روی گونه هم میتواند درد را کاهش دهد.

چرا بیشتر کودکان دندان درد دارند؟

بیشتر دندان دردها ناشی از حفره‌های دندان هستند. دندان درد میتواند باعث تب و کسالت شود. اشعه ایکس میتواند مشکلات داخل دندان را نشان دهد. درمان دندان درد ممکن است شامل آنتی بیوتیک، داروی مسکن، پر کردن یا کشیدن دندان باشد.

آیا دندان درد در کودکان شایع است؟

دندان درد در کودکان بسیار شایع است و دلایل مختلفی دارد. برای تشخیص علت درد دندان باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

چگونه میتوان عفونت دندان کودک را تشخیص داد؟

دندان درد ناشی از عفونت معمولاً خود به خود یا در طول شب ظاهر میشود. این نوع درد میتواند باعث تورم صورت یا تب شود. سایر علائم درد عفونی عبارتند از: طعم تلخ دهان، درد هنگام جویدن، حساسیت دندان‌ها به گرما و سرما، تورم لثه که ممکن است شبیه به جوش باشد، متورم شدن غدد گردن و تورم فک.

دندان درد چقدر طول میکشد؟

با وجود اینکه بسیاری از درمان‌های خانگی درد دندان را به طور موقت تسکین میبخشند، اما راه حل دائمی نیستند. بیمارانی که بیشتر از 1 یا 2 روز علائم عفونت سینوسی را تجربه میکنند، باید برای تشخیص مشکل و درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنند.

چرا دندان درد کودکان شب ها بدتر میشود؟

وقتی برای خواب دراز میکشید خون بیشتری به مغز میرسد. افزایش گردش خون باعث افزایش درد میشود.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما