متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال در ساوه

متخصص دندان‌پزشک کودکان و اطفال کسی است که مسئول مراقبت از سلامت دهان کودکان از نوزادی تا نوجوانی است. آن‌ها در زمینه‌ی مراقبت از دندان‌ها، لثه‌ها و دهان کودکان در سنین مختلف دوران کودکی مهارت و تخصص دارند. بدون مراقبت درست از دندان‌ها، کودکان دچار پوسیدگی دندان و بیماری‌هایی خواهند شد که می‌توانند منجر به درد و مشکلات ماندگاری شوند.

در این مقاله با ویژگی‌ها و وظایف دندان‌پزشک کودکان و اطفال آشنا خواهید شد و خواهید فهمید که چگونه در ساوه برای کودکتان متخصص دندان‌پزشکی کودکان و اطفال مناسبی را انتخاب کنید. خواهید فهمید که هرگاه بخواهید کودکتان را نزد متخصص دندان‌پزشکی کودکان و اطفال در ساوه ببرید، باید به دندان‌پزشک مجرب و متخصصی مراجعه کنید که با درمان‌ها و کنترل عوارض جانبی آشنایی دارد. این کار باعث کاهش احتمال بروز خطرات و عوارض جانبی شده و طول دوران نقاهت بعد از درمان را کوتاه خواهد کرد.

دندانپزشکی اطفال چیست؟


دندان‌پزشکی اطفال

دندان‌پزشکی اطفال به کسب علم، تحقیق و کار در زمینه‌ی مراقبت‌های دهانی جامع و درمانی برای کودکان از بدو تولد تا بزرگسالی گفته می‌شود که شامل مراقبت از کودکانی که مشکلات ذهنی، پزشکی، جسمی، روان‌شناختی یا عاطفی دارند می‌شود.

این حوزه اکثر جنبه‌های مراقبت‌های دهان و دندان را در بر می‌گیرد: مراقبت‌های بازسازی (شامل درمان اندودنتیک و جایگزین‌های مصنوعی دندان)، جراحی‌های جزئی دهان و دندان و ارتودنسی پیشگیرانه.

متخصصین دندان‌پزشکی اطفال با متخصصین اطفال، جراحان و متخصصین بیهوشی برای مراقبت از کودکانی که مشکلات پیچیده‌ای دارند، همکاری می‌کنند. همچنین ممکن است با مراکز دیگر، مانند پرستاران خانگی و مددکاران اجتماعی در زمینه‌ی مراقبت از کودکان نیز همکاری داشته باشند.

کار کردن با اطفال بسیار لذت‌بخش است، اما ممکن است به دلیل زمانبر بودن دشوار نیز باشد؛ اگرچه مراقبت از کودکانی که اضطراب ندارند و یا نیازی به مراقبت‌های تخصصی بعدی ندارند آسان است.

چرا باید به جای مراجعه به دندانپزشک عمومی به متخصص دندانپزشک کودکان و اطفال مراجعه کرد؟


مراجعه به دندان‌پزشک کودکا

همه‌ی دندان‌پزشکان عمومی در دانشگاه نزد دندان‌پزشکان اطفال دوره‌ای می‌گذرانند. برخی از دندان‌پزشکان عمومی در درمان مشکلات کودکان و رفع نیازهای دندان‌پزشکی اطفال ماهرتر هستند؛ اما اگر دندانپزشک عمومی در زمینه‌ی درمان کودکان یا رفع نیازهای کودکان مهارت نداشته باشد، کودک را به متخصص دندان‌پزشکی اطفال ارجاع خواهد داد.

متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال خدماتی مشابه دندانپزشک عمومی ارائه خواهد داد. اما به خاطر تخصصشان می‌توانند رفتارهای مختلف کودک را کنترل کنند.

کودکان در زمان مراجعه به دندان‌پزشک شبیه بزرگسالان نیستند. کودک ممکن است در مکان‌های جدید مضطرب باشد یا بترسد؛ این اضطراب وقتی که کودک درمان پیچیده‌ای لازم داشته باشد شدید خواهد بود. وقتی کودک یا بیماری ناتوان است و درمان پیچیده‌ای لازم دارد، دندانپزشک متخصص اطفال از آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی کمک خواهد گرفت.

مزایای مراجعه به متخصص دندانپزشک کودکان و اطفال برای کودکان


متخصص دندان‌پزشک کودکان

دندان‌پزشکان متخصص اطفال مسئول رفع نیازهای نوزادان، کودکان و بزرگسالان، از جمله افرادی که نیازهای مراقبتی خاصی دارند، هستند. هم دندان‌پزشکان عمومی و هم متخصصین دندانپزشکی کودکان و اطفال، دوره‌ی 4 ساله‌ای را برای دریافت فوق لیسانس میگذرانند و متخصصین دندانپزشکی اطفال دوره‌ای دیگر علاوه بر این 4 سال خواهند گذراند. در واقع دوره‌ی تخصص دندانپزشکی اطفال 2 الی 3 سال تحصیلات بیشتر لازم دارد. این دوره شامل تجربیات عملی و مطلعات گسترده در زمینه‌ی روانشناسی اطفال و رشد کودک از دوران نوزادی تا بزرگسالی است. بعد از فارق‌التحصیل شدن، متخصصین دندانپزشکی کودکان و اطفال تحصیلاتشان را ادامه می‌دهند تا با پیشرفت‌های جدید در زمینه‌ی دندان‌پزشکی اطفال آشنا شوند.

آن‌ها مراقبت‌های دندان‌پزشکی، آموزش‌های لازم برای سلامت دهان و دندان و دستورات لازم متناسب با سن کودکتان را در اختیار وی قرار خواهند داد. هدف آن‌ها فراهم کردن محیط و جوی مثبت، دوستانه و شاد است تا شما و کودکتان راحت باشید. اگرچه سلامت دهان و دندان برای همه‌ی افراد مهم است، اما مراجعه به متخصص دندانپزشک کودکان و اطفال برای رشد دهان و دندان کودک مفید خواهد بود.

همانند همه‌ی دندان‌پزشکان، دندان‌پزشکان اطفال هم به سلامت دهان و دندان توجه کرده و به پیشگیری و درمان بیماری‌ها و پوسیدگی دندان می‌پردازند. همچنین آموزش‌هایی در زمینه‌ی درمان کودکان در اختیار والدین و دندان‌پزشکان دیگر قرار می‌دهند. متخصصین دندانپزشکی کودکان و اطفال در زمینه‌ی توضیح روند درمان به کودکان تخصص دارند و می‌توانند اعتماد بیماران کودک خود جلب کنند.

روش‌هایی که متخصص دندان‌پزشکی کودکان و اطفال برای برقراری ارتباط با کودک استفاده می‌کنند عبارتند از:

 1. تشویق: تشویق بیمار به خاطر رفتارهای خوب مانند آرام نشستن و پیروی از دستورات.
 2. گفتن، نشان دادن و عمل کردن: روشی است برای توضیح روند درمان به گونه‌ای که کودک متوجه شود، نشان دادن روند درمان به طور ساده و شروع روند درمان.
 3. لحن: دندان‌پزشک متخصص کودکان و اطفال با لحنی دوستانه و آرام با کودک صحبت می‌کند تا اعتماد کودک جلب شود و درمان راحت باشد.

افرادی که به متخصص دندان‌پزشکی کودکان مراجعه می‌کنند چند ساله هستند؟


دندان‌پزشک کودکان

متخصصین دندان‌پزشکی اطفال می‌توانند کودکان را از بدو تولد تا دانشجویی درمان کنند. تصور کنید که کودکی به دلیل بیماری، نیازمند درمان دندانپزشکی در بیمارستان باشد؛ در چنین مواردی، متخصص دندانپزشکی اطفال مهارت لازم را دارد. اغلب متخصصین دندانپزشک کودکان و اطفال بیمارانشان را تا بعد از 18 سالگی نیز درمان خواهند کرد، چراکه سابقه‌ی دندان‌پزشکی وی، درمان‌های خاص و درمان‌های لازم را می‌دانند.

متخصص دندانپزشک کودکان چه درمان‌هایی ارائه می‌کند؟


درمانهای متخصص دندان‌پزشک کودکان

متخصص دندانپزشک کودکان و اطفال مراقبت‌های جامعی برای دهان و دندان ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است:

 • معاینه‌ی سلامت دهان و دندان اطفال، که شامل بررسی احتمال پوسیدگی در مادر و کودک است.
 • مراقبت‌های دندانی پیشگیرانه شامل درست مسواک زدن، استفاده‌ی درست از نخ دندان، تمیز کردن، استفاده از پیت و فیشور برای دندان و درمان با فلوراید و همچنین تغذیه، رژیم غذایی و توصیه‌های مربوط به عادات تغذیه‌ای می‌باشد.
 • مشاوره درباره‌ی عادت‌ها (مثلاً استفاده از پستانک و مکیدن شست).
 • بررسی و درمان به موقع برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح بایت (درمان ارتودنسی).
 • تشخیص مشکلات دهان و دندان مربوط به بیماری‌هایی مانند: دیابت، مشکلات قلبی مادرزادی، آسم، تب یونجه و اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه (ADHD).
 • کنترل بیماری‌های لثه و مشکلاتی مانند زخم، کوتاهی فرنولوم دهان، موکوسل و بیماری‌های پریودنتال در اطفال.
 • مراقبت‌های مربوط به آسیب‌های دندانی (مانند دندان شکسته، کج یا بیرون‌زده).
 • مراقبت از کودکان دارای مشکلات پیچیده مانند هایپودنشیا (فقدان دندان) و کودکان مبتلا به بیماری‌هایی که سلامت دهان و دندان را تحت تأثیر قرار خواهند داد.
 • ارائه‌ی خدمات مراقبتی دهان و دندان کامل برای کودکان مضطرب و کودکانی که نیازهای خاصی دارند.
 • نظارت بر کودکانی که مشکلات رشدی دهان و دندان دارند.
 • کنترل آسیب‌های دندانی و دهانی بعد از آسیب شدید.

دندان‌پزشکی بازسازی و ترمیمی

این مورد شامل پرکننده‌های کامپوزیت (همرنگ دندان)، تاج‌های استیل ضدزنگ، پالپوتومی یا پالپکتومی (درمان ریشه) و فضا نگه‌دارها است. همچنین ممکن است از SDF (سلور دی‌آمین فلوراید) استفاده کنند تا پوسیدگی‌های خاصی را درمان کرده و از پیشروی این مشکل جلوگیری کنند تا پوسیدگی درمان شود. متخصصین دندان‌پزشک کودکان و اطفال برای کودکانی که اضطراب زیادی دارند یا درمانشان به روش‌های دیگر مشکل خواهد بود، از بیهوشی کمک خواهند گرفت. آن‌ها باید گزینه‌های درمانی را برای شما توضیح داده و به سؤالات شما پاسخ دهند. هدف آن‌ها همیشه زیبایی و سلامت لبخند کودک شماست.

رشد و ارتودنسی

ارتودنسی

متخصصین دندان‌پزشکی کودکان و اطفال در زمینه‌ی رشد صورت کودک تخصص دارند. بررسی به موقع رشد و مداخله بهتر از نیاز به استفاده از ارتودنسی در آینده خواهد بود.

درمان اورژانسی

اگرچه هدف آن‌ها پیشگیری از وضعیت‌های اورژانسی دهان و دندان است، اما می‌دانند که گاهی اوقات درمان اورژانسی و فوری لازم است و این امر می‌تواند برای کودک و والدین استرس زیادی ایجاد کند. متخصصین دندانپزشکی کودکان و اطفال به طور مناسب شرایط اورژانسی را کنترل کرده و با صبوری مشکل را برطرف می‌کنند.

توصیه می‌شود که همه‌ی کودکان در سن 7 سالگی تحت معاینه‌ی دندانپزشکی قرار گیرند. تشخیص و درمان به موقع باعث می‌شود که کودک رشد طبیعی و نرمالی داشته باشد. یکی از مزایای مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال این است که آن‌ها رشد کودک را مرتباً بررسی خواهند کرد. با هماهنگ شدن با رشد طبیعی به جای مقابله با آن، از بدتر شدن مشکلات پیشگیری خواهد شد و کودکتان در تمام طول عمر خود لبخندی زیبا خواهد داشت.

در ساوه و در کلینیک دندانپزشکی لبخند، از بهترین و به روزترین امکانات و تجهیزات دندانپزشکی، جهت بهبود کیفیت درمان استفاده می گردد. دندانپزشکان این درمانگاه، با استفاده از مواد دندانپزشکی درجه یک، کارآمدترین و با دوام‌ترین درمان را، در حوزه دندان و لثه به مراجعه کنندگان خود ارائه داده‌اند. در این مرکز درمانی، سه گروه خدمات انجام می‌گیرد که عبارتند از: خدمات زیبایی دندان (که شامل لمینت دندانی، کامپوزیت ونیر، روکش‌های سرامیکی، بلیچینگ و اصلاح طرح لبخند می‌شود)، خدمات ترمیمی و درمانی (که شامل کاشت ایمپلنت، جراحی لثه، جراحی فک و دهان، درمان ریشه و پرکردن و خدمات عمومی دندان می‌شود) و دندانپزشکی کودکان (که شامل انواع ارتودنسی، مرتب سازی فواصل دندان، ایمپلنت کودکان، جلوگیری از پوسیدگی و خدمات عمومی دندان کودکان می‌شود).

سؤالات متداول


متخصص دندان‌پزشک کودکان چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

دندان‌پزشک متخصص کودکان و اطفال که پدودنتیست نیز نامیده می‌شود، متخصص تشخیص و درمان مشکلات دندان در نوزادان، کودکان و نوجوانان است. آن‌ها به مشکلات دندانی که ممکن است از لثه‌ها، دندان‌ها و فک، همزمان با رشد بدن شروع شوند توجه می‌کنند.

چرا مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال ضروری است؟

مراجعه به متخصص دندانپزشک کودک باعث خواهد شد که دندان‌های شیری کودک سالم بمانند و دچار پوسیدگی و بیماری نشوند. خواه کودک از سینه‌ی مادر شیر بخورد یا از شیشه شیر باید هرچه زودتر کمک کنید تا روندی را برای رعایت بهداشت دهان و دندان داشته باشد.

بیماران متخصص دندان‌پزشکی کودکان تا چه سنی هستند؟

معمولاً متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعینی دارد که از 6 ماهه هستند تا سنی که دندان‌های دائمی‌شان در آمده باشد. در آمدن دندان‌های دائمی کودکان تا 12 یا 13 سالگی ادامه خواهد داشت. بسیاری از والدین تا زمان نوجوانی فرزندشان او را همچنان نزد متخصص دندان‌پزشک کودکان می‌برند.

کودکان را هر چند وقت یکبار باید به دندان‌پزشکی برد؟

کودکان نیز همانند بزرگسالان باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند. ممکن است برخی از دندان‌پزشکان بخواهند که بیشتر، مثلاً هر 3 ماه یکبار مراجعه کنید. این کار باعث ایجاد حس اعتماد و راحتی در کودک خواهد شد.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما