جراح فک و صورت در ساوه

جراحان صورت و فک جراحان دندانی هستند که در زمینه جراحی‌های مربوط به صورت و دهان تخصص گرفته‌اند. درمان بیماری‌های مختلف و آسیب‌دیدگی‌ها و عیوب مربوط به صورت، دهان و فک از وظایف این جراحان می‌باشد. در این مقاله ما در خصوص ویژگی‌ها و نقش این جراحان و همچنین چگونگی انتخاب یک جراح خوب در ساوه صحبت نموده‌ایم. درصورتی‌که مایل به درمان و برطرف نمودن عیوب صورت و دهان خود در ساوه هستید باید جراحی را انتخاب کنید که مهارت و تجربه لازم در این زمینه را دارا می‌باشد چرا که انتخاب پزشک مناسب از ریسک و خطرات جراحی می‌کاهد و روند درمان را سریع‌تر می‌کند.

جراح صورت و فک کیست؟


 

جراح صورت و فک

یک جراح صورت و فک در زمینه‌ی تشخیص و درمان بیماری‌ها، آسیب‌دیدگی‌ها و عیوب مربوط به صورت، دهان و فک تخصص دارد. این درمان‌ها شامل مواردی زیادی چون کشیدن دندان عقل، جراحی لب شکری و کام شکافته می‌شود.

ویژگی‌های یک جراح صورت و فک


 

ویژگی‌های یک جراح صورت

برخی از ویژگی‌هایی که یک جراح صورت و فک باید داشته باشد به شرح زیر می‌باشد:

 • داشتن روابط اجتماعی عالی برای برقراری ارتباط گسترده با همکاران، بیماران و اطرافیان آن‌ها
 • تاب‌آوری احساسی، داشتن خلق‌وخوی آرام و توانایی کارکردن تحت‌فشار
 • توانایی کار گروهی و رهبری کردن گروه‌های چندرشته‌ای
 • مهارت تشخیص و حل مسئله
 • مهارت سازمانی برجسته و قدرت تصمیم‌گیری مؤثر
 • توانایی بالای مدیریت زمان و هزینه‌ها به نفع بیماران
 • مهارت‌های دستی بالا
 • هماهنگی بالا بین دست و چشم، دید عالی و توانایی تجسمی بینایی
 • قدرت بدنی بالا برای انجام وظایف جراحی

نقش جراحان صورت و فک


 

نقش جراحان صورت و فک

جراحان صورت و فک در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌هایی که بر روی بافت نرم و سخت دهان، فک، صورت و گردن تأثیر می‌گذارند تخصص دارند. این یک تخصص گسترده است و شامل درمان‌های جراحی و غیر جراحی بیماران در تمامی گروه‌های سنی می‌باشد.

بیماری‌های کودکان بیشتر در زمینه‌های ناهنجاری‌های صورت و جمجمه مادرزادی مانند کام شکافته و لب شکری می‌باشد. جوانان بیشتر نیازمند جراحی برای درمان آسیب‌دیدگی و تصادفات هستند درحالی‌که افراد مسن‌تر معمولاً درگیر بیماری‌هایی نظیر سرطان دهان و تومورهای سر و صورت هستند.

جراحی‌های صورت و فک شامل جراحی‌های گسترده بزرگ و کوچک می‌شود. از جمله:

 • جراحی‌های درمانی برای درمان آسیب‌دیدگی پیچیده صورت، بافت نرم دهان، صورت و گردن
 • خارج‌کردن تومورهای خوش‌خیم و بدخیم سر و صورت
 • جراحی‌های ترمیمی شامل جراحی‌های میکروواسکولار برای انتقال بافت
 • خارج‌کردن دندان‌های نهفته و ریشه‌های نهفته دندانی
 • جراحی‌های زیبایی مانند لیفت صورت، جراحی بینی، پلک و ابرو
 • جراحی مفصل گیجگاهی فکی
 • جراحی غدد بزاقی برای خارج‌کردن غدد خوش‌خیم و بدخیم
 • جراحی برای درمان ناهنجاری‌های مادرزادی صورت
 • جراحی ضایعات و غدد پوستی سر و گردن

محل کار جراحان صورت و فک برای جراحی‌های ساده در بیمارستان‌های عمومی است و برای انجام جراحی‌های تخصصی و پیچیده یک یونیت جراحی در اختیار دارند. درحالی‌که اولویت اول این افراد جراحی می‌باشد، اما به بیماران بستری نیز سر می‌زنند و در کلینیک‌های سرپایی و بخش اورژانس نیز کار می‌کنند.

این جراحان با یک تیم چندوجهی شامل متخصصین جراحی، دندان و پزشکی کار می‌کنند. این تیم در زمان جراحی شامل متخصصین بیهوشی، پرستار اتاق عمل و دیگر جراحان می‌شود و در خارج از اتاق جراحی شامل متخصصین ارتودنسی، متخصصین مغز و اعصاب و انکولوژیست‌ها می‌شود. به‌عنوان مشاور این افراد باید تیم را مدیریت و رهبری کنند.

به جز دانش و مهارت‌هایی که همه پزشکان باید در اختیار داشته باشند، جراحان صورت و فک باید صفات و توانایی‌های دیگری نیز کسب کنند. به دلیل این که این تخصص نیازمند دانش توأم در زمینه پزشکی و دندان‌پزشکی می‌باشد، داشتن تعهد و اشتیاق و توانایی رانندگی زیاد از نیازمندی‌های این تخصص می‌باشد.

علاوه بر داشتن مهارت‌های دستی بالا و دید تجسمی، داشتن مهارت حل مسئله و قدرت فکرکردن و برنامه‌ریزی سه‌بعدی برای این افراد ضروری می‌باشد. همچنین جراحان برای کنار آمدن با شرایط جراحی باید قدرت و توانایی فیزیکی بالایی نیز داشته باشند. به‌علاوه داشتن توانایی رهبری و کارگروهی برای مدیریت‌کردن صحیح تیم پزشکی بسیار ضروری است.

این تخصص به دلیل روش‌های جراحی پیشرفته‌اش بسیار معروف است و به‌سرعت در حال تکامل است. برای مثال جراحان به کمک سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی مدل‌های سه‌بعدی مجازی می‌سازند که برنامه‌ریزی‌های قبل جراحی را ساده کرده و در طول جراحی جراحان را راهنمایی می‌کند. این روش به‌خصوص برای جراحی‌های گردن و سر که اعضای حیاتی زیادی در فواصل بسیار نزدیک به هم قرار گرفته‌اند بسیار مؤثر است.

همچنین پیشرفت در تجهیزات و روش‌های جراحی، جراحان صورت و فک را قادر ساخته تا جراحی‌های پیوند صورت را انجام دهند. علی‌رغم طبیعت شلوغ و سریع جراحی، بیشتر جراحان صورت و فک بر این عقیده‌اند که زندگی کاری آن‌ها از تعادل برخوردار است، چرا که یک روز شلوغ‌ کاری به معنی داشتن زمان خالی در طول دیگر روزهای هفته کاری می‌باشد که در نتیجه شاهد افزایش جراحان زن می باشیم.

جراحی‌های رایج صورت و فک کدام‌اند؟


 

جراحی‌های صورت و فک

دندان‌پزشک ممکن است به دلایل مختلفی شما را به جراح صورت و دهان معرفی نماید. برخی از رایج‌ترین زیبایی‌های صورت و دهان به شرح زیر می‌باشد:

جراحی و کشیدن دندان عقل

دندان عقل در بسیاری از افراد به‌درستی نمی‌روید. دندان آسیاب سوم می‌تواند باعث شلوغی فک و روییدن دندان در جهت اشتباه و یا تحت‌فشار قرارگرفتن آن شود. جراحان صورت و دهان معمولاً برای خارج‌کردن دندان عقلی که سلامت دهان را در خطر قرار می‌دهد از جراحی استفاده می‌کنند.

جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان می‌تواند جای خالی دندان‌های ازدست‌رفته را پر نماید. در طول این جراحی جراح صورت و دهان ریشه دندان ازدست‌رفته را با یک قطعه پیچ مانند فلزی جایگزین می‌کند که یک‌پایه محکم برای دندان مصنوعی که روی آن قرار می‌گیرد می‌سازد و باعث می‌شود تا ایمپلنت دقیقاً شبیه به دندان‌های طبیعی فرد شود.

جراحی آسیب‌دیدگی و زخم‌های صورت

جراحان صورت و فک با اتکا به دانش بالای خود در زمینه فیزیک و ساختار فک می‌توانند آسیب‌دیدگی‌های صورت را نیز درمان نمایند. از جمله این آسیب‌دیدگی‌ها می‌توان به شکستگی در استخوان فک و کاسه چشم اشاره کرد.

درمان سرطان‌های دهان، گردن و سر

جراح صورت و فک می‌تواند سرطان‌های سر، گردن و دهان را تشخیص داده و به کمک جراحی آن را درمان نماید. جراحی‌های درمانی برای سرطان دهان معمولاً شامل خارج‌کردن بافت سرطانی و ترمیم و بازسازی محل جراحی به‌منظور بهبود ظاهر و عملکرد آن می‌شود.

جراحی اصلاحی فک

جراحی اصلاحی فک که با عنوان جراحی ارتوگناتیک نیز شناخته می‌شود با اصلاح ناهماهنگی‌های فک و دندان‌ها می‌تواند بسیاری از عملکردهای دهان را بهبود ببخشد. داشتن مشکل در صحبت‌کردن، جویدن غذا و تنفس از دلایلی است که فرد به جراحی اصلاحی فک نیاز پیدا می‌کند. رفع آپنه خواب و بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌ها در طول ارتودنسی از دیگر عوامل انجام جراحی اصلاحی فک می‌باشد.

جراحی لب و کام شکافته

جراحان صورت و فک می‌توانند جراحی لب و کام شکافته را بر روی نوزادان و کودکان انجام دهند. در طول این جراحی ساختارهای فک و صورت بازسازی می‌شوند تا ظاهر و عملکرد آن‌ها طبیعی شود. جراحان صورت و فک نقش اساسی در تیم درمانی لب و کام شکافته دارند.

درمان اختلال مفاصل فکی و درد صورت

درصورتی‌که درمان‌های غیر جراحی برای درمان اختلال مفاصل فکی مؤثر نبود و یا در مفاصل فک بیمار آسیب‌دیدگی وجود داشت باید تحت جراحی قرار گیرد. جراح صورت و فک ممکن است از طریق آرتروسکوپی و یا بازسازی بافت آسیب‌دیده به درمان فرد بیمار بپردازد.

جراحی زیبایی صورت

بسیاری از جراحان صورت و فک برای بهبود ظاهر صورت، دهان، دندان‌ها و فک بیماران اقدام به انجام جراحی زیبایی می‌کنند. این جراحی‌ها شامل، جراحی بینی، چانه و گوش، تزریق بوتاکس، بزرگ کردن لب، تزریق فیلر، لیفت صورت و … می‌شود.

چگونه جراح صورت و دهان خود را انتخاب کنیم؟


 

انتخاب جراح صورت و دهان

حال که در خصوص دانش لازم برای جراحان صورت و فک اطلاع داریم، چگونه باید جراح را انتخاب نماییم از موفق بودن او اطمینان حاصل کنیم؟ در حقیقت مهم‌ترین عامل در موفقیت‌آمیز بودن درمان شما جراحی است که انتخاب می‌نمایید.

در ابتدا باید مطمئن شوید که توسط یک جراح دهان درمان می‌شوید. هر دندان‌پزشکی می‌تواند جراحی دهان انجام دهد، اما توانایی‌های به‌خصوص جراح دهان را نخواهد داشت. به همین دلیل است که داشتن بورد تخصصی بسیار مهم است. داشتن بورد تخصصی بیانگر این است که جراح شما در زمینه جراحی دهان دارای تخصص می‌باشد و تمامی استانداردهای لازم برای این تخصص را به صورت حرفه‌ای کسب کرده است.

در درجه دوم باید بدانید که همه جراحان دهان دارای بورد تخصصی نیستند که این خود به شما اطمینان می‌دهد که جراح شما می‌تواند به‌خوبی بیماری شما را درمان نماید.

در آخر، شما باید جراح باتجربه‌ای را انتخاب کنید که در خصوص مهارت‌های جراحی توانای های بالایی داشته باشد.

در ساوه و در کلینیک دندانپزشکی لبخند، از بهترین و به‌روزترین امکانات و تجهیزات دندانپزشکی، جهت بهبود کیفیت درمان استفاده می‌گردد. دندانپزشکان این درمانگاه، با استفاده از مواد دندانپزشکی درجه یک، کارآمدترین و بادوام‌ترین درمان را، در حوزه دندان و لثه به مراجعه‌کنندگان خود ارائه داده‌اند. در این مرکز درمانی، سه گروه خدمات انجام می‌گیرد که عبارت‌اند از: خدمات زیبایی دندان (که شامل لمینت دندانی، کامپوزیت ونیر، روکش‌های سرامیکی، بلیچینگ و اصلاح طرح لبخند می‌شود)، خدمات ترمیمی و درمانی (که شامل کاشت ایمپلنت، جراحی لثه، جراحی فک و دهان، درمان ریشه و پرکردن و خدمات عمومی دندان می‌شود) و دندانپزشکی کودکان (که شامل انواع ارتودنسی، مرتب‌سازی فواصل دندان، ایمپلنت کودکان، جلوگیری از پوسیدگی و خدمات عمومی دندان کودکان می‌شود).

سؤالات متداول


جراحان صورت و فک چه کاری انجام می‌دهند؟

جراحی صورت و فک نوع خاصی از دندان‌پزشکی است و شامل روش‌های جراحی برای درمان و اصلاح آسیب‌دیدگی و عیوب صورت، فک و دهان می‌شود. جراحان فک و صورت متخصصان ویژه‌ای هستند که توانایی تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به استخوان و بافت فک و قسمت پایینی صورت دارند.

تفاوت بین دندان‌پزشک و جراح صورت و فک چیست؟

اگرچه یک دندان‌پزشک ساده کارهایی مانند کشیدن دندان را انجام می‌دهد، اما جراحی‌های پیچیده‌تر از حیطه عملکرد او خارج می‌شوند. جراحان صورت و فک دارای دانش تخصصی در زمینه درمان بیماری‌های مربوط به فک، دهان و صورت می‌باشند.

دندان را باید نزد چه کسی کشید؟

معمولاً بیمار برای کشیدن دندان عقل توسط دندان‌پزشک عمومی به جراح فک و صورت ارجاع داده می‌شود. جراح فک و صورت فضا و امکانات لازم برای کشیدن دندان عقل را در اختیار دارد و به طور معمول کار کشیدن دندان عقل را انجام می‌دهد.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما