لومینیرز دندان | مزایا، معایب و تفاوت آن با لمینت

لومینیرز دندان یا لمینت بدون تراش، نوعی لمینت است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این روش نوعی درمان زیبایی است که برای برطرف کردن مشکلات دندان، از تغییر رنگ جزئی گرفته تا مشکلات جدی‌تر مانند دندان شکسته یا ترک‌خورده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی‌که هدف هر دو روش لمینت و لومینیرز، افزایش زیبایی دندان‌ها است، اما علت اصلی محبوبیت بیشتر لومینیرز این است که نیاز به آماده‌سازی و تراش مینای دندان در آن کم بوده و یا حتی ممکن است نیازی به آماده‌سازی نداشته باشد.

لومینیرز دندان چیست؟

لومینیرز دندانپزشکی

لومینیرز دندان یا لمینت بدون تراش، نوعی لمینت دندان است که از ماده‌ای نازک و شفاف به نام پرسلین ساخته شده است. برخلاف لمینت‌های سنتی که لایه ضخیمی از مینای دندان را تراش می‌دهند، لومینیرز یک لایه فوق‌العاده نازک بوده و به تراش جزئی نیاز دارد و گاهی مواقع نیز بدون نیاز به تراش انجام می‌شود. این امر باعث شده که روش لومینیرز برای افرادی که می‌خواهند با دستکاری اندک، ظاهر دندان‌های خود را بهبود بخشند، روش مطلوب‌تری باشد.

لومینیرز برای هر فرد به‌ صورت سفارشی طراحی می‌شود تا به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده شود. روش لومینیرز برای درمان دندان‌های شکسته و نامرتب و یا دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ شده و فضای میان آن‌ها نامنظم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. لومینیرز نسبت به لمینت‌های معمولی، ماندگاری بیشتری داشته و چسباندن آن نیز سریع‌تر انجام می‌شود. ضخامت لمینت‌های سنتی معمولا حدود 0.5 میلی‌متر و ضخامت لومینیرز حدود 0.2 میلی‌متر است.

مزایای لومینیرز

لومینیرز و ونیر دندان چیست

لومینیرز برای افرادی که به دنبال زیباتر شدن ظاهر دندان‌های خود هستند، مزایای زیادی دارد. برخی از مزایای این روش شامل:

 1. تراش جزئی: لومینیرز دندان برخلاف لمینت‌های سنتی که به تراشیدن مقدار زیادی از مینای دندان نیاز دارند، لایه فوق‌العاده نازکی است که معمولا مینای دندان را تراش نمی‌دهد. این ویژگی باعث شده تا لومینیرز برای افرادی که می‌خواهند بدون دستکاری زیاد، ظاهر دندان‌های خود را را بهبود بخشند، به روشی محبوب تبدیل شود.
 2. ظاهر طبیعی: لومینیرز دندان از مواد نازک و شفافی ساخته می‌شود که ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند. این امر باعث می‌شود که درمان لومینیرز نتایج طبیعی داشته و در مقایسه با سایر دندان‌های فرد به راحتی قابل تشخیص نباشد.
 3. ماندگاری بالا: لومینیرز دندان از مواد مقاوم و محکمی ساخته می‌شود که درصورت مراقبت و رسیدگی تا حدود 5 الی 7 سال ماندگاری دارد. این امر بدان معناست که فرد می‌تواند تا چندین سال از لبخند زیبا و بی‌نقص خود لذت ببرد.
 4. تطبیق‌پذیری: از لومینیرز دندان می‌توان برای اصلاح مشکلات دندانی مختلف از تغییر رنگ جزئی گرفته تا مشکلات جدی‌تری مانند شکستگی یا بدشکلی دندان، استفاده کرد. این ویژگی سبب می‌شود که درمان لومینیرز برای افرادی که به دنبال بهبود ظاهر دندان‌های خود هستند، گزینه مناسبی و کم تهاجمی باشد.

لومینیرز برای چه کسانی مناسب است؟

لومینیرز به‌ عنوان یک روش درمانی تطبیق‌پذیر، می‌تواند روش مناسبی برای ترمیم دندان‌هایی باشد که دچار تغییر رنگ یا شکستگی شده و یا بر روی هم قرار گرفته‌اند. افرادی که اهداف زیر را دارند، به راحتی می‌توانند از روش لومینیرز استفاده کنند:

 • برطرف کردن فاصله و جای خالی دندان
 • منظم کردن دندان‌های کج (جایگزینی سریع برای درمان‌های ارتودنسی)
 • تغییر شکل دندان‌های نامنظم
 • ترمیم دندان ترک‌خورده

نحوه نصب لومینیرز دندان

 

نصب لومینیرز در چندین مرحله انجام می‌شود تا این لمینت‌های فوق‌العاده نازک، به صورت دقیق و صحیح بر روی دندان‌ها قرار گیرند. نصب لومینیرز شامل مراحل کلی زیر است:

 1. مشاوره و معاینه: این درمان با مراجعه به دندان‌پزشک متخصص در حوزه زیبایی و جلسه مشاوره آغاز می‌شود. در این جلسه می‌توانید اهداف، نگرانی‌ها و انتظاراتی که از لبخندتان دارید را با دندان‌پزشک در میان بگذارید. دندان‌پزشک ابتدا دندان‌ها، لثه‌ها و سلامت دهان شما را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا لومینیرز گزینه مناسبی برای شما هست یا خیر.
 2. برنامه‌ریزی برای درمان: پس از تشخیص اینکه لومینیرز درمان مناسبی برای مشکل شماست، دندان‌پزشک برنامه درمان را مشخص خواهد کرد. در این برنامه مواردی همچون تعداد لومینیرزها، شکل و رنگ آن‌ها و تغییراتی که برای رسیدن به طرح لبخند مدنظر شما لازم است، به طور کامل گنجانده می‌شود.
 3. قالب‌گیری و انتخاب رنگ: برای ساخت لومینیرزهایی که به‌خوبی با دندان‌های شما مطابقت داشته باشد، دندان‌پزشک از دندان‌هایتان قالب‌برداری می‌کند. از این قالب به‌ عنوان قالب ساخت لومینیرز استفاده می‌شود. در این مرحله، رنگ مناسب را نیز انتخاب خواهید کرد.
 4. آماده‌سازی جزئی دندان: برخلاف لمینت‌های سنتی که به تراشیدن مینای دندان نیاز دارند، لومینیرز معمولا با تراش جزئی و یا بدون تراش نصب می‌شود. در برخی موارد نیز ممکن است شکل دندان کمی تغییر داده شود تا نتیجه مطلوب حاصل بدست آید.
 5. چسباندن: بپس از آماده شدن لومینیرز، دندان‌پزشک آن را با دقت بر روی دندان‌های شما می‌چسباند. پیش از چسباندن لومینیرزها، دندان‌پزشک اندازه آنها را امتحان می‌کند تا در صورت نیاز، تغییراتی در سایز لایه‌ها اعمال شود. دندان‌پزشک برای چسباندن لومینیرز از چسب مخصوصی استفاده خواهد کرد.
 6. تنظیمات نهایی: پس از چسباندن لومینیرز، دندان‌پزشک تنظیمات نهایی همچون تراشیدن یا پولیش کردن را انجام می‌دهد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. دندان‌پزشک همچنین بایت شما را بررسی کرده و تغییرات لازم را انجام خواهد داد.
 7. فالوآپ: جهت بررسی اندازه بودن، راحتی و رضایت کلی شما از لومینیرز، نوبتی برای جلسه فالوآپ به شما داده خواهد شد. در این جلسه، دندان‌پزشک مشکلات موجود را برطرف کرده و درصورت نیاز تغییرات لازم را انجام خواهد داد.

باید توجه داشته باشید که مراحل دقیق درمان لومینیرز بر اساس شرایط شما و توصیه‌های دندان‌پزشکتان، متغیر خواهد بود.

مراقبت‌های بعد از لومینیرز

روش لومینیرز دندان

ماندگاری لومینیرز در صورت مراقبت صحیح حدود 5 الی 7 سال است از آنجایی که جنس لومینیرز، مشابه دندان طبیعی است، مراقبت از آن‌ها نیز همانند دندان طبیعی بوده و ملزم به انجام کارهای خاصی نخواهید بود.

برای آنکه بتوانید مدت زمان ماندگاری لومینیرز را افزایش دهید و سلامت دندان‌های خود را نیز حفظ کنید، به شما توصیه می‌کنیم که یک برنامه منظم برای بهداشت دهان و دندان خود داشته باشید. این برنامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • روزی دو مرتبه و حداقل به مدت 2 دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید
 • هر روز از نخ دندان استفاده کنید
 • از مصرف مواد غذایی شیرین و اسیدی خودداری کنید
 • به طور مرتب هر 6 ماه یکبار برای معاینه و جرم‌گیری به دندان‌پزشک مراجعه کنید

همچنین بهتر است مصرف موادی که باعث لک شدن دندان می‌شوند را نیز محدود کنید. برخی از مواد غذایی یا نوشیدنی‌هایی که موجب لک شدن دندان‌ها می‌شوند شامل:

 • قهوه و چای
 • شراب قرمز
 • سس گوجه‌فرنگی
 • سس سویا
 • سرکه بالزامیک
 • نوشابه سیاه
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا
 • آبنبات

اگرچه لومینیرز بسیار مقاوم و مستحکم است و در برابر لک‌شدن نیز مقاومت بالایی دارد، اما این غذاها و نوشیدنی‌های تیره ممکن است به مرور زمان موجب تیرگی و لک‌شدن آن شود.

معایب لومینیرز دندان

لومینیرز دندان

در حالی‌که لومینیرز دندان دارای مزایای متعددی است، اما معایبی نیز دارد که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. این موارد عبارت‌اند از:

 1. قیمت: هزینه درمان لومینیرز ممکن است کمی بالاتر از سایر درمان‌های زیبایی دندان همچون سفید کردن دندان یا باندینگ دندان باشد. دلیل این امر این است که لومینیرز باید به طور سفارشی برای هر فرد ساخته شود.
 2. غیرقابل بازگشت بودن: از آنجایی که برای نصب لومینیرز مقدار کمی از مینای دندان تراشیده می‌شود، این درمان غیرقابل برگشت است. این امر بدان معناست که فرد دیگر نمی‌تواند بدون روکش، از دندان طبیعی خود استفاده کند.
 3. حساسیت: برخی از افراد پس از لومینیرز دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند که احتمال بروز آن چند روز بعد از انجام درمان است. این مشکل معمولا موقتی بوده و پس از گذشت چند روز برطرف خواهد شد، اما ممکن است تحمل آن برای برخی از افراد دشوار باشد.
 4. مراقبت: اگرچه لومینیرز مقاوم و ماندگار است، اما برای آنکه به بهترین شکل خود باقی بماند، به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد. این مراقبت‌ها می‌تواند شامل مراجعه دوره‌ای به دندان‌پزشک جهت معاینه و تمیز کردن دندان و همچنین اجتناب از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی باشد که باعث لک‌شدن دندان می‌شوند.

هزینه لومینیرز

قیمت لومینیرز دندان

قیمت لومینیرز به عوامل مختلفی همچون تعداد لومینیرزها، میزان پیچیدگی و مشکل دندان‌ها، موقعیت جغرافیایی و تخصص دندان‌پزشک بستگی دارد. علاوه بر این، درمان‌های مورد نیاز دیگر، مانند آماده‌سازی دندان یا سایر درمان‌های دندانی نیز تعیین هزینه نهایی تأثیر خواهند داشت.

نتیجه‌گیری

لومینیرز نوعی لمینت است که برای بهبود ظاهر دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ، شکستگی یا بدشکلی شده‌اند و یا فاصله‌ میان آن‌ها نامنظم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در مقایسه با لمینت‌های سنتی، روش هوشمندانه‌تری در نظر گرفته می‌شود، زیرا نیاز کمی به تراشیدن دندان دارد و بر روی دندان طبیعی قرار می‌گیرد.

لومینیرز دندان دارای مزایای متعددی همچون تطابق با ظاهر طبیعی دندان، ماندگاری و تطبیق‌پذیری بالا است. با این حال، مواردی همچون  هزینه، غیرقابل برگشت بودن، حساسیت و نیاز به مراقبت نیز از جمله معایب این روش محسوب می‌شوند.

سؤالات متداول

1. آیا لومینیرز بهتر از ونیر است؟

لومینیرز نیازی به تراشیدن دندان ندارد، اما برخی از مشکلات زیبایی را نیز برطرف نمی‌کند و ماندگاری آن کمتر از لمینت سرامیکی است.

2. ماندگاری لومینیرز دندان چند سال است؟

ماندگاری لومینیرز درصورت مراقبت صحیح، حدود 5 الی 7 سال است.

3. آیا لومینیرز ظاهری طبیعی دارد؟

بله لومینیرز دارای ظاهر طبیعی است، اما شاید به اندازه لمینت سرامیکی، طبیعی به نظر نرسد.

4. آیا نصب لومینیرز دردناک است؟

نصب لومینیرز درد ندارد. در اکثر موارد، لومینیرز به طور مستقیم بر روی دندان چسبانده می‌شوند و نیازی به تراشیدن دندان نیست.

5. آیا لومینیرز راحت می‌شکند؟

لومینیرز لایه‌ای نازک‌تر و درنتیجه شکننده‌تر از لمینت سرامیکی (پرسلین ونیر) است. با این حال، درصورت مراقبت صحیح و عدم استفاده از دندان به‌ عنوان ابزار یا برای شکستن آجیل، لومینیرز دچار ترک‌خوردگی یا شکستگی نخواهد شد.

6. آیا می‌توان با لومینیرز طبق معمول غذا خورد؟

بله، پس از نصب لومینیرز می‌توانید غذاها و نوشیدنی‌هایی که قبلا مصرف می‌کردید را طبق معمول مصرف کنید.

7. آیا لومینیرز نیازمند تراشیدن مینای دندان است؟

لومینیرز را می‌توان بدون تراشیدن مینای دندان نصب کرد. به همین دلیل نام دیگر آن لمینت بدون تراش است. با این حال، در برخی موارد باید مینای دندان به میزان کمی تراشیده شود.

 

 

 

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما