تفاوت لمینت و کامپوزیت: بررسی دوام، هزینه و ظاهر آن ها

اولین قدم، در جهت زیباسازی دندان‌ها و دستیابی به ظاهر لبخند دلخواه شما، تصمیم‌گیری برای روکش کردن دندان‌ها است. قدم بعدی، انتخاب نوع روکشی است که می‌خواهید از آن استفاده نمایید. پرکاربردترین انواع روکش‌های دندانی، روکش‌های رزین کامپوزیت و روکش‌های لمینت هستند. هر دو این روکش‌ها، اگر توسط یک دندانپزشک زیبایی ماهر انجام شود، ظاهر لبخند شما را زیبا می‌کنند. در این مقاله، این دو نوع روکش را با هم مقایسه می‌کنیم، پس اگر در انتخاب روکش کامپوزیت و یا لمینت مردد هستید، این مقاله را بخوانید.

لمینت چیست؟

لمینت

لمینت‌ها، یا لمینت‌های سرامیکی اغلب از جنس پرسلین و زیرکونیا هستند. آن‌ها ورقه‌های نازکی از جنس چینی و یا سرامیک هستند که بر روی قسمت جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. شکل و رنگ این روکش‌ها، با دندان‌های طبیعی شما، مطابقت داده می‌شود، به طوری که تشخیص دادن آن‌ها از دندان‌های طبیعی شما، مشکل است. انتخاب روکش‌های لمینت مزایایی دارد، از جمله:

 • استحکام. اگر دوام روکش‌ها برای شما اهمیت دارد، روکش‌های لمینت استحکام بی‌نظیری دارند. اگر به خوبی از روکش‌های لمینت خود نگه‌داری کنید، آن‌ها ممکن است 10 تا 20 سال دوام بیاورند.
 • ظاهر طبیعی. به دلیل شفافیت لمینت، این روکش، بیشترین تطابق را با دندان‌های طبیعی دارد. همچنین روکش‌های لمینت، در برابر لکه شدن و ترک خوردن نیز، مقاوم است.
 • مطابقت. با استفاده از روکش‌های لمینت، می‌توان، تقریباً تمام مشکلات ظاهری و زیبایی دندان‌ها، حتی لکه‌های تیره دندان و فواصل دندانی را برطرف کرد؛ مشکلاتی که ممکن است با روکش‌های کامپوزیت رفع نشود.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت

در روکش‌های کامپوزیت، از نوعی رزین همرنگ با دندان برای اصلاح ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. برخلاف روکش‌های لمینت، دندانپزشک، رزین کامپوزیت را به طور مستقیم بر روی دندان‌ها می‌کشد و بعد آن را تراش می‌دهد، تا شکل و ظاهر دلخواه را ایجاد نماید. مزایای استفاده از روکش‌های کامپوزیت عبارتند از:

 • قیمت. مواد کامپوزیت، ارزان‌تر است، بنابراین روکش‌های آن، بیشتر مقرون به صرفه است.
 • روش یک روزه. به دلیل این که روکش‌های کامپوزیت نیازی به فرستادن به آزمایشگاه  ندارند، معمولاً می‌توانید در یک جلسه، لبخند خود را زیباتر کنید.
 • برگشت‌پذیری. برای نصب روکش‌های کامپوزیت، تغییرات کمی بر روی دندان‌های طبیعی انجام می‌شود؛ در نتیجه می‌توان مواد کامپوزیت را به آسانی از روی دندان‌ها برداشت، ترمیم کرد و جایگزین نمود.

مقایسه کامپوزیت و لمینت

لمینت و کامپوزیت، هر دو گزینه‌هایی خوب و مطمئنی برای زیبایی دندان‌ها هستند؛ اما شناخت بهتر ویژگی‌های خاص این دو روش، به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب بهتری داشته باشید. در این بخش ویژگی‌های مختلف لمینت و کامپوزیت، از جمله دوام، هزینه درمان، زیبایی، ماندگاری و غیره بررسی شده است.

کامپوزیت لمینت
دوام (به شرط نگهداری و مراقبت مناسب) ۵ تا ۷ سال ۱۰ تا ۱۵ سال
هزینه درمان نسبتاً پایین نسبتاً بالا
ظاهر کمی کدر، احتمال رنگ گرفتن دارد. شفاف و مشابه دندان طبیعی
نگه‌داری به پولیش و مراقبت دوره‌ای نیاز دارد. مراقبت و نگه‌داری خاصی ندارد.
ساختار و ظرافت توسط دندانپزشک انجام می‌شود، کمی خطا دارد. دقیق و ظریف، توسط لابراتوار تهیه می‌شود.
استحکام کم، احتمال لب پر شدن دارد. بالا
نیاز به تراش دندان ندارد دارد
ترمیم آسیب و شکستگی به راحتی ترمیم می‌شود (ترمیم داخل دهانی) نیاز به تعویض ونیر دارد.
مدت زمان ساخت ونیر کوتاه، تک جلسه‌ای طولانی؛ آماده سازی در لابراتوار

دوام

با نگه‌داری صحیح، روکش‌های لمینت، 10 تا 15 سال دوام می‌آورند. در مقابل، روکش‌های کامپوزیت معمولاً  5 تا 7 سال دوام دارند. روکش رزین کامپوزیت بادوام است اما، به اندازه لمینت قوی نیست و بیشتر احتمال دارد که لب‌پر بشود؛ اما اگر آسیبی به روکش‌های لمینت وارد شود، قابل ترمیم نیست و حتماً باید تعویض شود. اگر روکش کامپوزیت شما آسیب ببیند، به آسانی قابل ترمیم است.

هزینه

روکش‌های لمینت، از روکش‌های کامپوزیت، گران‌تر تمام می‌شود. نصب روکش لمینت، به زمان، تخصص و ابزار بیشتری نیاز دارد. آزمایشگاه‌های دندانپزشکی‌ای که دندانپزشکان با آن‌ها کار می‌کنند، با دقت زیادی انتخاب می‌شوند و برای ساخت روکش‌های تعویضی هزینه زیادی به آن‌ها می‌پردازند. اما اگر بر اساس تعداد دفعات تعویض و تعمیر، روکش‌های کامپوزیت را با لمینت مقایسه کنید، در دراز مدت، هزینه روکش‌های لمینت، کمتر است.

ظاهر و زیبایی

شفافیت روکش‌های لمینت، باعث می‌شود که نور را بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی جذب کنند. با این‌که روکش‌های رزین کامپوزیت خیلی عالی به نظر می‌رسند، روکش‌های لمینت، زیبایی بیشتری دارند. یکی از مزایای قابل‌توجه روکش لمینت، ضدلک بودن آن است. اگر این نوع روکش را، هم روی دندان‌های بالا و هم پایین خود نصب کنید، دیگر نیازی به سفید کردن دندان‌های طبیعی خود ندارید. اما روکش‌های کامپوزیت، درست مانند دندان‌های طبیعی، لکه می‌شوند.

نگه‌داری و مراقبت

روش‌های نگه‌داری هر دو نوع روکش، کامپوزیت و لمینت، با هم مشابه است.  در قدم اول، باید برای حفظ سلامت دهان و دندان خود، دو بار در روز، با خمیر دندان مورد تأیید دندانپزشک مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید. همچنین باید به طور منظم، برای معاینه و تمیز کردن دندان‌ها و روکش‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

در قدم دوم، نباید چیزهای سفتی مانند یخ و یا آب‌نبات را بجوید. زیرا این کار، درست همانطور که به دندان‌های طبیعی شما آسیب می‌رساند، می‌تواند باعث لب‌پر شدن روکش‌ها نیز بشود. از دندان‌های خود، مانند یک ابزار، استفاده نکنید.

روکش‌های کامپوزیت و لمینت، درست مانند دندان‌های طبیعی شما ممکن است که لکه‌ شوند، بنابراین بهتر است تا حد امکان از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های رنگ‌دار خودداری کنید تا دندان‌های شما لکه نشود. همچنین توصیه می‌شود که سیگار نکشید. همچنین باید هر عادتی که ممکن است به روکش‌ها آسیب برساند، مانند دندان قروچه را به دندانپزشک خود بگویید. کامپوزیت نیاز به پولیش (پالیش) و مراقبت‌های دوره‌ای دارد؛ زیرا این کار به درخشان‌تر شدن مینای دندان و همچنین از بین رفتن پلاک‌های دندانی کمک می‌کند.

ساختار و ظرافت

از جهت دقت طراحی و ظرافت ساختار، لمینت‌ها بسیار دقیق و ظریف هستند؛ زیرا در لابراتور و با توجه به قالب دندان‌های شما طراحی می‌شوند. در حالی که کامپوزیت توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های شما قرار داده می‌شود.

استحکام

لمینت‌ها، اغلب از جنس پرسلین و زیرکونیا هستند که جنس بسیار قوی دارند و امکان لپ‌پر شدن آن‌ها پایین است، اما کامپوزیت از جنس رزین است که ممکن است لب‌پر شود.

نیاز به تراش دندان

کامپوزیت نیازی به تراش دادن مینای دندان ندارند و به راحتی بر روی دندان قابل نصب هستند؛ در حالی که لمینت‌ها برای نصب نیاز به تراش مختصر دندان دارند.

مقایسه شیوه نصب کامپوزیت و لمینت

روش نصب این دو نوع، با هم متفاوت است، بنابراین ممکن است این مورد در انتخاب شما تأثیر بگذارد. برای نصب لمینت، بعد از بی‌حس کردن دندان‌ها، دندانپزشک، سطح دندان را کمی تراش خواهد داد تا برای نصب لمینت‌ها آماده شوند. البته در این مرحله فعلاً یک لمینت موقت به شما داده خواهد‌ شد تا  قالب‌گیری انجام شود و لابراتوار ونیر را بسازد. مرحله نهایی نصب لمینت است.

اما کامپوزیت، اغلب به طور مستقیم بر روی دندان قرار داده‌ شده و سپس دندانپزشک به رزین مایع شکل می‌دهد و با نور UV فرم آن را تثبیت خواهد کرد. مرحله آخر، فرم‌دهی و پولیش نهایی است تا فرم دلخواه حاصل شود.

کاستی‌های کامپوزیت و لمینت

کاستی‌های کامپوزیت و لمینت

هر دو این گزینه‌های درمانی، کاستی‌های اندکی دارند. احتمال لب‌پر شدن روکش‌های کامپوزیت‌ کمی بیشتر از لمینت است، بنابراین هنگام فشار آوردن به آن‌ها باید بیشتر مراقب باشید. اگر مقدار چسبی که برای اتصال رزین کامپوزیت استفاده شده کم باشد، رزین ممکن است از دندان‌های طبیعی شما جدا شود. با این وجود، اگر یک دندانپزشک زیبایی با تجربه و قابل اعتماد، این درمان را برای شما انجام دهد، معمولاً این اتفاق نمی‌افتد.

روکش‌های لمینت هم ممکن است به همین صورت از دندان‌ها جدا شوند و یا ترک بخورند. با این وجود، در نصب لمینت‌ها، خطر بروز افزایش حساسیت دندانی، در اثر فرآیند تراشیدن مینای دندان، وجود دارد. بعد از درمان، شما ممکن است افزایش حساسیت دندان‌ها را تجربه کنید، و با این‌که این حساسیت پس از مدتی از بین می‌رود، ممکن است کمی حالت حساسیت، باقی بماند.

 معایب لمینت‌ معایب کامپوزیت
 • هزینه بالایی دارد.
 • ممکن است از دندان جدا شده و نیاز به تعویض داشته باشد.
 • به بیش از یک جلسه ویزیت دندانپزشکی نیاز دارد.
 • نیاز به برداشتن ساختار دندانی بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
 • مواد آن، %۵  از چینی ضعیف‌تر هستند و ممکن است لب‌پر شوند.
 • حداکثر تا ۷ سال دوام دارد.
 • کمی طبیعی‌تر از لمینت‌ها به نظر می‌رسند.
 • ظاهر دندان‌ها را سفیدتر نشان می‌دهد، اما به شرطی که دندان‌ها خیلی تیره نباشند.

کامپوزیت یا لمینت، کدام برای من بهتر است؟

کامپوزیت یا لمینت

تنها راه برای تعیین این‌که آیا روکش‌های کامپوزیت برای شما مناسب‌تر است یا لمینت، مشورت با دندانپزشک درباره اهداف زیبایی دلخواه و در نظر گرفتن ملاحظات شخصی خودتان است. یعنی تعیین کنید که چه چیزی بیشتر برای شما مهم است. اگر یک راه درمانی مقرون به صرفه را ترجیح می‌دهید، روکش‌های کامپوزیت برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر، زیبایی دندان‌هایتان بیشتر برای شما مهم است و می‌خواهید که روکش‌هایی طبیعی و با دوام داشته باشید (و هزینه آن برای شما مهم نیست)، لمینت، انتخاب بهتری برای شما است. البته فرقی نمی‌کند که شما کدام نوع روکش را انتخاب می‌کنید، مطمئن باشید که هر دوی این مواد، لبخند شما را زیباتر می‌کنند.

سخن آخر

برای دستیابی به ظاهر لبخند دلخواه شما، استفاده از ونیر‌های کامپوزیت، یک روش کم تهاجمی، سریع و آسان است. روکش‌های کامپوزیت، قابل‌برداشتن بوده و مقرون به صرفه هستند، بنابراین برای جوانانی که مطمئن نیستند که بخواهند به طور دائم، روکش دندانی خود را حفظ کنند، گزینه مناسبی است. در مقابل، ونیر‌های لمینت‌، برای کسانی که مایلند روکش‌های دائمی داشته باشند عالی هستند، زیرا دوام زیادی دارند و در برابر لکه شدن نیز، مقاوم‌تر هستند؛ همچنین، لمینت، طبیعی‌تر از کامپوزیت به نظر می‌رسد.

البته همه می‌دانیم که یک راه‌حل زیبایی، که برای همه، مناسب باشد وجود ندارد. ما تمام تلاش خود را، در جهت انتخاب روش درمان مناسب انجام خواهیم داد تا بیماران ما بتوانند بهترین تصمیم‌ را بگیرند؛ و به ظاهر لبخند دلخواه خود دست یابند.  همین امروز، برای گرفتن وقت مشاوره، با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

آیا روکش‌های لمینت دائمی هستند؟

بله. روکش‌های لمینت دائمی می‌باشند. البته، خود روکش‌ها دوام دائمی ندارند و اگر بشکنند و یا ساییده شوند باید آن‌ها را تعویض کنید.

کدامیک از روکش‌ها بیشتر به دندان آسیب می‌رساند؟

اگر روکش لمینت را انتخاب کنید، باید برای نصب آن‌ها دندان‌ها را تغییر شکل داد، و ممکن است دندان‌های شما کمی حساس شوند، اما کامپوزیت آسیبی به دندان‌ها نمی‌زند.

بهترین نوع روکش چیست؟

به طور کلی، روکش‌های سرامیکی، یکی از پرطرفدار‌ترین انواع روکش‌ها بوده و یک انتخاب عالی محسوب می‌شوند.

آیا می‌توانیم با داشتن ونیر‌های کامپوزیت، قهوه بنوشیم؟

غذاها و نوشیدنی‌هایی که دندان‌های طبیعی را لکه می‌کنند، می‌توانند باعث لک شدن ونیر‌های کامپوزیت نیز بشوند. بهتر است نوشیدنی‌ها را با نی بنوشید؛ و یا بعد از اینکه یک نوشیدنی رنگ‌دار میل کردید، دهان خود را با آب بشویید.

بعد از گذشتن ۵ سال، چه اتفاقی برای روکش‌ کامپوزیت می‌افتد؟

کامپوزیت یک روکش دائمی نیست و رزین آن با گذشت زمان ساییده و لب‌پر می‌شود. ابتدا، درخشش این روکش‌ها از بین می‌رود و بعد از مدتی لکه‌هایی در لبه‌های آن ظاهر می‌شود. در این حالت، روکش کامپوزیت نیاز به پولیش دارد.

آیا می‌توانم روکش کامپوزیت خود را مسواک بزنم؟

برای مراقبت از روکش‌های کامپوزیت‌ خود، بهتر است از مسواک و خمیردندانی که مورد تأیید پزشکتان باشد استفاده نمایید و روکش‌های خود را تمیز، سفید و زیبا نگه دارید.

آیا می‌توان کامپوزیت یا لمینت را بلیچینگ کرد؟

خیر، نباید این روکش‌ها را بلیچینگ کرد، زیرا مواد سفید کننده مورد استفاده در این روش، ممکن است به روکش‌ها آسیب برساند.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما