سفید کردن دندان ها چگونه است: روشهای مختلف چه مزایا و معایبی دارند

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان روشی است که برای روشن‌تر کردن رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود. سفید کردن دندان زمانی به کار برده می‌شود که دندان‌ها به مرور زمان زرد می‌شوند. این روش توسط تغییر رنگ درونی با بیرونی مینای دندان انجام می‌شود.

چه کسانی می‌توانند دندان‌های خود را سفید کنند؟


چه کسانی می‌توانند دندان‌های خود را سفید کنندروش سفیدی دندان برای بیشتر افراد ایمن و مناسب محسوب می‌شود و بهترین کاندیدا برای استفاده از این روش کسانی هستند که رنگ دندان‌ آن‌ها فقط به میزان خفیف تا متوسط تغییر کرده است. در برخی از مواقع تغییر رنگ دندان توسط روش‌های سفید کردن دندان‌ها امکان‌پذیر نیست و همچنین برخی از عارضه‌ها نیز سبب کاهش احتمال موفقیت بلیچینگ دندان می‌شوند. این موارد شامل:

 • مواد سفیدکننده دندان چندان بر روی لمینت‌ها، روکش دندان، پر کردگی یا باندینگ دندان بر روی دندان‌های جلو موثر نمی‌باشند و در صورت تمایل به روشن‌تر کردن رنگ دندان، بایستی از روکش یا ونیر جدید استفاده شود.
 • مواد سفیدکننده دندان معمولا بر روی دندان‌های زرد موثر هستند. ولی دندان‌های به رنگ قهوه‌ای ممکن است به اندازه کافی سفید نشوند. امکان دارد روش سفیدی دندان بر روی دندان‌های با رنگ خاکستری، لکه‌های سفید و یا تغییر رنگ ناشی از مرگ دندان اصلا موثر واقع نشود.
 • برخی از عارضه‌ها در اثر سفید کردن دندان تشدید می‌شوند. این عارضه‌ها شامل حساسیت و یا سایش مینای دندان، دندان‌قروچه و یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی می‌باشند. در ارتباط با عوارض سفید کردن دندان و معایب بلیچینگ با وجود این عارضه‌ها بایستی با دندان‌پزشک مشورت شود.
 • چنانچه تغییر رنگ دندان در اثر مصرف دارو یا آسیب‌دیدگی دندان ایجاد شده باشد، سفید کردن دندان موثر نمی‌باشد.

روش‌های سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشک


روش‌های سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشکروش‌های سفید کردن دندان‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشد. بسته به اهداف و نیازهای متقاضی، دندان‌پزشک از بهترین گزینه استفاده خواهد کرد. این گزینه‌ها شامل کیت خانگی سفید کردن دندان و یا روش سفید کردن حرفه‌ای در مطب دندان‌پزشکی می‌باشد.

کیت‌های خانگی پیشنهاد شده توسط دندان‌پزشک

بسیاری از دندان‌پزشک‌ها استفاده از کیت‌های خانگی را جهت سفید کردند دندان توصیه می‌کنند. این روش شامل کیت‌های آماده و یا کیت‌های سفارشی می‌باشند. برخی از این کیت‌ها حاوی مواد سفیدکننده دندان با غلظت بالاتر هستند. مدت زمان استفاده از این کیت‌ها به قدرت ماده سفید‌کننده بستگی دارد ولی معمولا به یک تا دو هفته زمان نیاز دارد.

سفید کردن دندان به روش zoom teeh whitening

این روش تنها در مطب دندان‌پزشکی ارائه می‌شود و به این منظور از ژل پراکسید هیدروژن 25 درصد به همراه لامپ مخصوصی برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود. این روش به حدود 45 دقیقه زمان نیاز دارد و نتایج درمان بلافاصله قابل مشاهده هستند.

سفید کردن دندان به روش boost

این روش تنها در مطب دندان‌پزشکی ارائه می‌شود. در این روش از ژل پراکسید هیدروژن برای از بین بردن لکه‌ها استفاده شده و  به استفاده از لامپ مخصوص در این روش نیازی نمی‌باشد. این روش حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و نتیجه درمان بلافاصله قابل مشاهده است.

سفید کردن دندان به روش بلیچینگ

بلیچینگ به سفید کردن دندان‌ها فراتر از رنگ طبیعی دندان اشاره دارد. در این روش بیشتر از موادی مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید استفاده می‌شود.

سفید کردن دندان چه تفاوتی با بلیچینگ دندان دارد؟

بلیچینگ دندان تنها در زمانی استفاده می‌شود که بتوان دندان‌ها را فراتر از رنگ طبیعی‌شان سفید کرد. این مطلب در مورد محصولات حاوی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید صدق می‌کند.

سفید کردن دندان‌ها به بازیابی رنگ سطح دندان توسط از بین بردن عوامل کثیف‌کننده دندان اشاره دارد. بنابر این هر گونه محصولی که برای تمیز کردن دندان استفاده شود، نوعی سفید‌کننده محسوب می‌شود. (مانند خمیر دندان)

قدرت پراکسید کاربامید حدود یک سوم پراکسید هیدروژن می‌باشد. بنابراین محلول 15 درصد پراکسید کاربامید معادل تقریبی محلول 5 درصد پراکسید هیدروژن است.

سفید کردن دندان توسط چه کسی انجام می‌شود؟


سفید کردن دندان بایستی توسط دندان‌پزشک یا دیگر متخصصین مرتبط با دندان‌پزشکی مانند بهداشت‌کار دهان و دندان و درمانگر عارضه‌های دندان انجام شود.

برخی از کلینیک‌های زیبایی خدمات سفید کردن دندان را انجام می‌دهند، ولی در صورت عدم حضور متخصص امور دندان این کار غیر قانونی است و امکان دارد سبب بروز مشکلات برای سلامت دهان و دندان شخص شود.

خرید کیت خانگی سفید کردن دندان نیز امکان‌پذیر است ولی استفاده از این کیت‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دندانی بشود.

پروسه سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشک


پروسه سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشکنتیجه استفاده از روش سفید کردن دندان‌ها به علت استفاده از مقادیر زیاد مواد سفید کننده دندان به سرعت قابل مشاهده است. تمامی روش‌های سفید کردن دندان از یک روند استاندارد پیروی می‌کنند. به این منظور دندان‌پزشک موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • ارزیابی رنگ دندان‌ها پیش از آغاز روند سفید کردن دندان جهت مقایسه رنگ قبلی دندان با رنگ جدید مورد نظر. به وسیله این معیار سنجش، دندان‌پزشک می‌تواند میزان بهبودی را پس از سفید کردن دندان بررسی کند. پس از تعیین معیار سنجش، روند سفید کردن دندان آغاز می‌شود.
 • پولیش کردن دندان‌ها
 • استفاده از جمع‌کننده گونه و دهان برای نمایان کردن تمامی دندان‌هایی که در زمان لبخند زدن قابل مشاهده هستند.
 • پوشاندن چشم‌ها، لثه‌ها و لب‌ها برای محافظت در برابر ژل سفید کننده
 • استفاده از رزین سخت‌کننده یا رابردم روی بافت لثه. (رابردم یک وسیله محافظ از جنس لاتکس است که برای جدا کردن دندان‌ها از قسمت‌های دیگر دهان استفاده می‌شوند). بدون محافظت کافی، امکان دارد لثه‌ها در اثر مقادیر زیاد مواد سفید‌کننده دچار آسیب‌دیدگی شوند.
 • قسمتی از لثه‌ها که بین دندان‌ها قرار دارد نیز در برابر ژل محافظت می‌شود.
 • در نهایت تنها دندان‌ها قابل مشاهده می‌باشند. اقدامات فوق به حدود 10 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • استفاده از ژل مخصوص سفید کردن بر روی دندان‌ها
 • شستشوی دهان با مقدار زیادی آب و در صورت لزوم پولیش کردن مجدد دندان‌ها
 • ارزیابی میزان سفید شدن دندان‌ها جهت اطمینان از نیاز به تکرار روند سفید کردن دندان
 • استفاده از مقادیر بیشتر ژل در صورت لزوم
 • خارج کردن جمع‌کننده گونه و دهان جهت شستشوی دهان
 • ارزیابی رنگ نهایی دندان‌ها

روش سفیدی دندان در چهار جلسه 15 تا 20 دقیقه‌ای انجام می‌شود. در برخی از روش‌های سفید کردن دندان، ژل در هر جلسه درمانی توسط دندان‎پزشک فعال می‌شود. این کار توسط اشعه فرا بنفش با شدت بالا انجام می‌شود.

مزایای سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشک

مزایای سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشکمزایای سفید کردن دندان‌ها توسط دندان‌پزشک شامل موارد مختلفی می‌شود. نتایج حاصل از سفید کردن درمان بلافاصله قابل مشاهده هستند. معمولا روند سفید کردن دندان حدود یک ساعت طول می‌کشد. در پایان این زمان می‌توانید نتایج را مشاهده کنید. در حالی که مشاهده نتایج حاصل از محصولات بدون نیاز به تجویز پزشک به چند هفته زمان نیاز دارند.

یکی دیگر از مزایای سفید کردن دندان‌ها، قدرت محلول و مواد سفیدکننده دندان است. علت این که سفید کردن حرفه‌ای دندان بسیار سریع‌تر و موثرتر از روش‌های بدون تجویز دندان‌پزشک می‌باشد این است که در این روش از ماده سفیدکننده با غلظت بالاتر استفاده می‌شود.

در نهایت بایستی توجه شود که سفید کردن دندان در مطب دندن‌پزشک ایمن‌تر از روش‌های دیگر می‌باشد. در حالی که غلظت ماده سفیدکننده بیشتر می‌باشد؛ در عین حال نظارت بر روند درمان توسط دندان‌پزشک دقیق‌تر صورت می‌گیرد. در نتیجه درمان به شیوه ایمن‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

سفید کردن دندان توسط افراد غیر متخصص چه عوارضی دارد؟


برخی از کیت‌های خانگی سفید کردن دندان دارای محصولات کافی جهت تاثیر بیشتر نمی‌باشند. همچنین اگر سفید کردن دندان توسط افراد غیر متخصص انجام شود، امکان دارد محافظ یا گارد دهانی به درستی در دهان قرار نگرفته و در نتیجه مقداری از ژل سفیدکننده وارد لثه‌ها و دهان شده و سبب بروز آسیب‌دیدگی و حساسیت شود.

سفید کردن دندان در کلینیک‌های زیبایی و توسط اشخاص بی‌تجربه یا افراد بدون مدرک دندان‌پزشکی غیر قانونی می‌باشد و سبب افزایش احتمال بروز مشکلات دهانی می‌شود.

برای افزایش ماندگاری سفیدی دندان‌ها چه راهکارهایی پیشنهاد می‌شود؟


برای افزایش ماندگاری سفیدی دندان‌ها چه راهکارهایی پیشنهاد می‌شودجهت افزایش ماندگاری سفیدی دندان‌ها رعایت موارد زیر توصیه می‌شود:

 • ادامه روند محافظت از دندان‌ها در برابر عواملی که سبب تیره شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند
 • خودداری از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی‌های تیره برای مدت حداقل یک هفته پس از سفید کردن دندان‌ها
 • استفاده از نی در زمان مصرف نوشیدنی‌های تیره
 • رعایت بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن و استفاده از نخ دندان پس از صرف غذا و پیش از خواب

روش‌های خانگی سفید کردن دندان‌ها


روش‌های خانگی سفید کردن دندان‌هاسفید کردن دندان‌ها به روش خانگی شامل موارد زیر می‌باشد. نکته قابل ذکر در مورد این روش‌ها تاثیر گذاری و دقت پایین‌تر آن‌ها نسبت به روش‌های پیشنهادی توسط پزشک است.

استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده

خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی عصاره جوش شیرین، مواد ساینده یا مواد شیمیایی هستند و برای پولیش دندان و رفع لکه‌ها از روی دندان استفاده می‌شوند. مشاهده نتیجه با استفاده از این محصولات به چند هفته زمان نیاز دارد.

استفاده از داروهای بدون نسخه برای سفید کردن دندان‌ها

کیت‌های سفیدکننده دندان شامل محصولاتی مانند قالب و نوارهای مخصوص سفید کردن دندان هستند و شخص می‌تواند ماده سفیدکننده را  بیش از زمان مورد نیاز برای استفاده از خمیردندان بر روی دندان‌های خود استفاده کند. این کیت‌ها معمولا حاوی پراکسید هستند و برای رفع لکه‌های عمیق به کار می‌روند. در صورت استفاده روزانه و برای مدت چند ساعت، مشاهده نتایج درمان حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد.

استفاده از مواد طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها

جهت سفید کردن دندان‌ها با مواد طبیعی بایستی از مواد غذایی سالم استفاده شود و از مصرف نوشیدنی‌های اسیدی و مواد غذایی که باعث ایجاد لکه بر روی دندان می‌شوند خودداری شود. از استعمال دخانیات نیز بایستی اجتناب شود چرا که دخانیات مهم‌ترین عامل تغییر رنگ دندان‌ها محسوب می‌شوند.

استفاده از موادی مانند جوش شیرین یا شستشوی دهان با موادی مانند روغن نارگیل نیز برای سفید کردن دندان مفید هستند. به طور کلی مسواک زدن به تعداد دو بار در روز، استفاده روزانه از نخ دندان و دهان‌شویه، استفاده از آدامس‌های بدون شکر و مراجعه به دندان‌پزشک به تعداد دو بار در سال سبب حفظ سلامت دهان و دندان می‌شود.

عوارض کلی سفید کردن دندان‌ها


به صورت کلی، سفید کردن دندان‌ها عوارضی دارد که شامل موارد زیر است:

حساسیت دندان‌ها

در زمان استفاده از محصولات سفیدکننده دندان، امکان دارد احساس ناخوشایندی در دندان‌ها ایجاد شود؛ خصوصا اگر که شخص دارای دندان‌های حساسی باشد.

دائمی نبودن اثر سفید کردن دندان

اثرات سفید کردن دندان از شخصی تا شخص دیگر متفاوت است. این اثر در افرادی که سیگار می‌کشند و مقادیر زیاد قهوه و چای مصرف می‌کنند دارای ماندگاری کمتری است. در پاسخ به این سوال که بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد بایستی گفته شود که امکان دارد اثر درمان از چند ماه تا 3 سال ماندگار باشد.

نیاز به تغییر رژیم غذایی

جهت حفظ نتیجه درمان امکان دارد به خودداری از مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیاز باشد. همچنین شخص باید از مصرف سیگار اجتناب کند.

هزینه سفید کردن دندان‌ها چقدر است؟


هزنیه سفید کردن دندان‌ها به نوع روش درمانی و میزان تغییر رنگ دندان‌ها بستگی دارد. سفید کردن دندان‌ها در منزل با استفاده از محصولات بدون نیاز به تجویز پزشک ارزان‌ترین گزینه محسوب می‌شود.

در بسیاری از موارد، سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک سبب دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش می‌شود. در ارتباط با مزایای بلیچینگ دندان در مطب بایستی توجه شود که طبق گزارش بیماران متعدد، نتایج حاصل از بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشک بسیار موفقیت‌آمیزتر از استفاده از محصولات بلیچینگ در منزل می‌باشد.

سوال‌های رایج در مورد سفید کردن دندان‌ها


آیا سفید کردن دندان بر روی دندان مصنوعی اثر می‌گذارد؟

سفید کردن دندان بر روی دندان مصنوعی، روکش، پُر کردگی یا ونیر تاثیر نمی‌گذارد.

برای سفید کردن دندان‌ها به چند جلسه نیاز می‌باشد؟

معمولا برای سفید کردن دندان‌ها به برنامه‌ریزی برای جلسات متعدد نیازی نمی‌باشد. به این منظور یک جلسه برای بلیچینگ کفایت می‌کند. البته بسته به نتیجه مورد نظر، امکان دارد به یک جلسه دیگر نیاز باشد.

همچنین امکان دارد دندان‌پزشک ادامه روش انجام بلیچینگ دندان در منزل را به شخص توصیه کند. به این ترتیب ممکن است استفاده از این روش در منزل به تکمیل روند درمان کمک کند. البته بسته به نظر دندان‌‎پزشک، انتخاب روش مورد نظر از شخصی تا شخص دیگر متفاوت می‌باشد.

به استفاده از چند منبع نور برای سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشکی نیاز می‌باشد؟

در بر‌خی از روش‌های سفید کردن دندان از منبع نور برای فعال‌سازی عامل سفیدکننده استفاده می‌شود. انواع منبع نور شامل:

 • ال ای دی
 • پلاسما آرک
 • هالوژن

منبع نوری که به بهترین شیوه ممکن سبب فعال‌سازی پراکسید هیدروژن می‌شود، طیف نور آبی است؛ چرا که مولکول‌های پراکسید هیدروژن نور را در این طول موج جذب می‌کنند.

چه افرادی نباید از روش سفید کردن دندان استفاده کنند؟

زنان باردار نباید از روش سفید کردن دندان استفاده کند. سفید کردن دندان یک درمان دندان‌پزشکی زیبایی است و بایستی تا زمان پس از زایمان به تعویق انداخته شود.

نور مخصوص سفید کردن دندان برای چه مدت زمانی بایستی مورد استفاده قرار گیرد؟

پس از استفاده از ژل، منبع نور بایستی با تجهیزات مناسب به تلفن همراه متصل شود و سپس منبع نور داخل دهان قرار بگیرد. منبع نور بایستی برای 5 دقیقه مورد استفاده قرار گیرد.

پس از سفید کردن دندان‌ها، لثه‌ها برای چه مدت زمان به رنگ سفید در می‌آیند؟

تحریک بافت نرم یا لثه ناشی از به‌کارگیری ژل سفید کننده نوعی تحریک شیمیایی محسوب می‌شود. در این حالت، لثه‌ها تا حدی دردناک شده و به رنگ سفید در می‌آیند. لثه در نهایت پس از 24 ساعت به حالت طبیعی باز می‌گردد.

آیا استفاده از مسواک در زمان قرارگیری قالب مخصوص سفید کردن در دهان امکان‌پذیر است؟

در زمان قرار گیری قالب مخصوص سفید کردن دهان یا تری (tray) باید از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن خودداری شود. پس از خارج کردن تری، از مسواک برای پاک کردن ژل از روی دندان استفاده کنید. برای تمیز کردن تری نیز می‌توانید از مسواک و آب استفاده کنید و سپس تری را در محفظه مخصوص خود قرار دهید.

آیا سفید کردن دندان باعث سوزش لب‌ها می‌شود؟

در برخی از مواقع استفاده از روش بلیچینگ دندان سبب سوزش لب‌ها شده و حتی در صورت استفاده نادرست می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی و پوسیدگی دندان شود.

بلعیدن ژل سفید کننده دندان باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود؟

بلعیدن تصادفی ژل سفید کننده می‌تواند باعث سردرد و حالت تهوع شود. بروز حساسیت ناشی از سفید کردن دندان نیز می‌تواند سبب ایجاد سردرد شود. معمولا سفید کردن دندان باعث ایجاد سردرد نمی‌شود و عملا یک روش بدون درد محسوب می‌شود.

آیا ژل سفید کننده دندان بایستی در یخچال نگهداری شود؟

ژل و قالب مخصوص سفید کردن دهان یا تری بایستی در مکان خشک و خنک و به دور از حرارت و تابش مستقیم آفتاب قرار داده شوند. جهت افزایش ماندگاری می‌توان ژل را در یخچال نگهداری کرد ولی از یخ زدن آن بایستی خودداری شود. پس از استفاده از تری، امکان دارد حساسیت خفیف لثه و دندان‌ ایجاد شود.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما