لمینت سرامیکی: مزایا، کاربردها، نحوه انجام و مراقبت های بعد + هزینه

لمینت دندان ها نازک و همرنگ دندان هستند و به سطح بیرونی دندان ها به منظور بهبود ظاهر آنها متصل می شوند. معمولاً به طور دائم به دندان های متصل می گردند. لمینت های سرامیکی را می توان برای درمان تعدادی از مشکلات زیبایی مانند ترک‌خوردگی، شکستگی، تغییر رنگ و کوتاهی دندان ها به کار برد. اغلب برای هشت دندان جلویی لمینت سرامیکی گذاشته می شود.

در این مقاله، در مورد مزایا، افراد مناسب، آماده سازی و مراقبت های پس از انجام لمینت سرامیکی خواهید خواند. باید بدانید هر زمان که می خواهید برای دندان‌های خود لمینت سرامیکی قرار دهید، باید به یک دندانپزشک ماهر و مجرب که در مورد درمان ها و کنترل عوارض آنها می داند مراجعه کنید. این کار خطرات، عوارض جانبی و دوره بهبودی پس از درمان را کاهش می‌دهد.

مزایای لمینت سرامیکی چه هستند؟


 

مزایای لمینت سرامیکی

بزرگترین مزیت لمینت سرامیکی بهبود ظاهر دندان ها است که لبخندی زیباتری را ایجاد می کند.

لمینت دندان اغلب برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • دندان های شکسته یا ترک خورده.
 • تغییر رنگ شدید یا غیر یکسان که با سفید کردن دندان ها از بین نمی رود.
 • فاصله بین دندان ها.
 • دندان های کوتاه تر از حد معمول.
 • دندان های تیز یا زاویه دار.

لیمنت سرامیکی می تواند بیش از ده سال دوام بیاورد، به یک سرمایه گذاری نیمه دائمی تبدیل شده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

کاربرد لمینت سرامیکی


 

کاربرد لمینت سرامیکی

صرف نظر از دلیل داشتن دندان های نامناسب، لمینت سرامیکی ممکن است بیشتر یا تمامی مشکلات زیبایی دندان را برطرف کند، از جمله:

ساییدگی مینای دندان

مینای دندان می تواند به طور طبیعی و با گذر زمان (در اثر مصرف نوشیدنی های بدون الکل، چای یا قهوه، سیگار کشیدن و استفاده از داروهای خاصی) یا به علت استعداد ژنتیکی فرسوده یا کِدِر شوند. لمینت سرامیکی در اصلاح فرسودگی مینای دندان مؤثر می باشد.

ساییدگی و ترک خوردگی

همانطور که سن ما بالا می رود، دندان ها به طور طبیعی شروع به فرسوده شدن می کنند. احتمال بیشتری وجود دارد که دندان های فرسوده ترک بخورند، بشکنند یا ظاهر نامرتبی پیدا کنند. لمینت سرامیکی می تواند ظاهر طبیعی، سالم و جوان دندان ها را بازگرداند.

ژنتیک

برخی با فاصله غیرطبیعی بین دندان ها به دنیا می آیند که با بالا رفتن سنشان بیشتر می شود.

دندان های نامرتب

دندان های نامرتب می توانند به دلیل ساییدگی یا دندان قرچه و یا سایش و ترک خوردگی معمولی ایجاد شوند. این امر می‌تواند علاوه بر مشکلات زیبایی، منجر به ایجاد مشکلات دندانی (مال اکلوژن) گردد.

تغییر رنگ

تغییر رنگ دندان ممکن است با سفید کردن دندان ها به طور کامل از بین نرود. در این موارد، لمینت سرامیکی می تواند درمان زیبایی و ساده ای باشد.

لمینت سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟


 

لمینت سرامیکی

برای تعیین اینکه آیا لمینت سرامیکی مناسب شماست یا خیر، دندانپزشک یک جلسه مشاوره اولیه برای ارزیابی سلامت دهانی شما برنامه ریزی خواهد کرد و تمامی گزینه های درمانی در دسترس مورد بحث قرار خواهند گرفت. بیشتر دندانپزشکان ترجیح می دهند که گزینه های کم تهاجمی را به بیماران پیشنهاد دهند. آماده سازی دندان برای قرار دادن لمینت سرامیکی غیرقابل بازگشت می باشد، بنابراین دندانپزشک در مورد هر جایگزینی با تهاجم کم یا بدون تهاجم که نتایج یکسان دارد، صحبت می کند. اگر شما و دندانپزشک تصمیم بگیرید که لمینت سرامیکی بهترین گزینه است، قدم بعدی مرور جزئیات روش درمان، از جمله آماده‌سازی دندان برای درمان لیمنت دندانی خاص شما و چیزی که برای ظاهر صحیح و مناسب نیاز است، می باشد.

در طول جلسه مشاوره، به طور فعال در فرایند طراحی لبخند شرکت می کنید. با به اشتراک گذاشتن شکل، طول، عرض و رنگ لمینت سرامیکی و تغییر ظاهر دندان ها که می خواهید ایجاد کنید، می توانید مطمئن شوید که این درمان انتظارات شما را برآروده می کند. باید دندانپزشک از اهداف شما در طی جلسه مشاوره برای انجام لمینت سرامیکی مطلع شود.

آمادگی برای جلسه درمانی قراردادن لمینت سرامیکی


 

قراردادن لمینت سرامیکی

قبل از اینکه لمینت سرامیکی را انجام دهید، جلسه اولیه ای با دندانپزشک دارید تا در مورد اینکه کدام گزینه ها برای شما مناسب است و چند عدد لمینت سرامیکی باید برای شما گذاشته شود، صحبت کنید. در برخی موارد، اگر دندان ها نامنظم یا کج باشند، ممکن است قبل از قرار دادن لمینت سرامیکی، نیاز به بریس داشته باشید.

دندانپزشک در این مرحله اغلب عکس برداری اشعه ایکس را انجام می دهد تا سلامت دندان ها را ارزیابی کند. در این عکس ها می توان علائم پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا نیاز به عصب کشی را مشاهده کرد. اگر هر کدام از این شرایط را داشته باشید، احتمالاً لمینت سرامیکی مناسب شما نباشد.

برای داشتن سایز درست لمینت سرامیکی، در جلسه بعدی، قبل از قالب گیری از دندان ها، دندانپزشک حدود نیم میلی متر از دندان را می تراشد (با استفاده از ابزار ساینده برای حذف مینای دندان). این قالب به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود تا لمینت سرامیکی تولید گردد.

روش قرار دادن لمینت های سرامیکی


 

روش قرار دادن لمینت های سرامیکی

بعد از اینکه قالب ایجاد گردید، معمولاً 1 تا 2 هفته زمان می برد تا لمینت سرامیکی از لابراتوار باز گردد.

زمانی که لمینت سرامیکی تولید شد، می توان جلسه ای را برنامه ریزی کرد تا آنها را قرار داد. در این جلسه، دندانپزشک تناسب، شکل و رنگ لمینت سرامیکی را ارزیابی می کند تا مطمئن شوید که لمینت ها مناسب شما هستند.

سپس، دندانپزشک کاملاً دندان ها را تمیز می کند. این کار مهم است زیرا از گیر کردن باکتری ها در زیر لمینت سرامیکی و پوسیدگی آنها جلوگیری می کند.

بعد از اینکه این کار انجام شد، از وسیله ای ساینده استفاده می کنند تا بافت خشنی روی دندان ایجاد کنند که لمینت سرامیکی روی آن قرار بگیرد. این کار چسبیدن لمینت سرامیکی به دندان را آسان می کند.

سپس دندانپزشک از یک سیمان دندانی برای اتصال لمینت سرامیکی به دندان استفاده می کند و برای سفت کردن سریع این سیمان از نور فرابنفش استفاده خواهد کرد.

این جلسه دوم (که در آن لمینت های سرامیکی قرار می گیرند) معمولاً بیشتر از 2 ساعت زمان نمی برد. اما بسته به تعداد ونیرهایی که قرار می گیرد و در صورت نیاز به بی حسی موضعی ممکن است تغییر کند.

بهبودی و مراقبت های بعد از درمان لمینت های سرامیکی


 

مراقبت های بعد از درمان لمینت های سرامیکی

برعکس درمان های دندانی دیگر، فرایند ریکاوری به زمان زیادی نیاز ندارد. در عوض، وقتی لمینت سرامیکی چسبانده شد و بی حسی از بین رفت، می توانید به طور طبیعی غذا بخورید و بجوید. هرچند اثر بی حسی برطرف شده است، اما مواظب باشید که زبان یا گونه خود را گاز نگیرید.

در برخی موارد، فوراً بعد از اینکه لیمنت سرامیکی قرار گرفت، ممکن است متوجه شوید که مقداری حس سفتی دارند. این نقاط سفت (که می تواند معمولاً به خاطر سیمان اضافی که برای افزودن به لمینت سرامیکی است، باشد) بعد از چندین روز با غذا خوردن و مسواک زدن دندان ها رفع می شود. اگر برطرف نشد، دندانپزشک این مشکل را رفع می کند.

لمینت های سرامیکی بادوام و مؤثرند و بدون نیاز به جایگزینی برای سال ها ماندگار هستند. ملاقات با دندانپزشک و متخصص بهداشت به منظور معاینه منظم و نظافت دندان برای حفظ سلامت دهان و طولانی کردن رسیدن به ترمیم مجدد مهم می باشد. لمینت سرامیکی مرسوم معمولاً حداقل ده سال ماندگاری دارد. انجام اقدامات احتیاطی خاص می تواند به اطمینان از طولانی شدن عمر لمینت ها تا حد ممکن کمک کند. این اقدامات عبارتند از:

 • چیزهای سفت مانند خودکار، یخ یا ناخن های خود را نجوید.
 • از دندانها برای باز کردن بسته استفاده نکنید.
 • سعی نکنید با دندانهای جلو بجوید. غذاهای سخت تر را فقط با دندان های عقبی بجوید. غذاهای سفت را تا جای ممکن، خرد کنید.
 • اگر در شب دندان قرچه می کنید، از اسپلینت یا گارد دهان برای محافظت از دندان های خود استفاده کنید.
 • اگر ورزش می کنید، باید محافظ دهان استفاده کنید.
 • اگر دندان قرچه می کنید، باید محافظ دهان استفاده کنید.

مراقبت بعد از درمان بسیار مهم است.

لمینت های سرامیکی شکسته یا ترک خورده قابل ترمیم نیستند، بنابراین دندانپزشک در مورد هزینه ها و زمان اضافی مرتبط با جایگزینی روکش آسیب دیده توضیح می دهد.

برای کاهش احتمال آسیب به لمینت ها، چیزهای سفت مانند پوست آجیل یا استخوان ها را نجوید و از دندان ها برای بازکردن یا پاره کردن بسته ها استفاده نکنید. دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند از خوردن غذاهای خاصی که باعث آسیب به لمینت ها می شود، پرهیز کنید.

همانند قبل دندان ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از خمیردندان هایی که ساینده ندارند استفاده کنید. از آنجایی که لمینت های سرامیکی قابل صیقل دادن هستند، احتمال لکه شدن آنها با غذا یا نوشیدنی بعد از درمان به شدت کاهش می یابد. با این حال، بعد از نوشیدن قهوه، چای یا نوشابه بهتر از مسواک بزنید.

تفاوت بین لمینت سرامیکی، تاج و ایمپلنت


لمینت سرامیکی همانند ایمپلنت یا تاج نیست. لمینت سرامیکی فقط سطح جلویی دندان ها را می پوشاند، اما تاج تمام دندان را پوشش می دهد. لمینت های سرامیکی نازکتر از تاج ها هستند: حدود 1 میلی متر در مقابل 2 میلی متر.

لمینت سرامیکی کم تهاجمی تر نیز می باشد. اگر به روکش نیاز دارید، در مقایسه با لمینت سرامیکی، دندانپزشک مجبور می شود بخش بیشتری از دندان را بتراشد تا آن را برای تاج گذاری آماده کند.

در ضمن، ایمپلنت در داخل استخوان قرار می گیرد تا جایگزین دندان از دست رفته گردد و کرون روی آن قرار می گیرد. ممکن است بعد از ایمپلنت چند ماه زمان ببرد تا ناحیه اطراف آن به اندازه کافی برای قرار گرفتن دندان ترمیم یابد.

هزینه لمینت سرامیکی


 

هزینه لمینت سرامیکی

لمینت های سرامیکی گرانتر از دیگر موارد جایگزین هستند. در کل، هزینه لمینت های سرامیکی به عوامل زیادی بستگی دارند، از جمله:

 • هزینه دندانپزشکی که درمان زیبایی انجام می دهد.
 • هنر و مهارت در ساخت لمینت سرامیکی و دندانپزشک زیبایی که آنها را قرار می دهد.
 • جایی که درمان انجام می شود. هزینه روش های درمانی زیبایی دندانپزشکی بر اساس هر منطقه از کشور، مخصوصاً شهرهای بزرگ در مقابل شهرهای کوچک، متفاوت است.
 • نوع بیمه دندانپزشکی که دارید. بیمه دندانپزشکی معمولاً هزینه درمان های زیبایی را پوشش نمی دهد.
 • تعداد دندان هایی که باید درمان شوند.

اکثر دندانپزشکان برنامه مالی خاصی را برای درمان زیبایی و ترمیمی پیشنهاد می دهند. در مورد گزینه های مالی از دندانپزشک سؤال بپرسید. اگر دندانپزشک برنامه مالی ارائه نداد، ممکن است بتوانید از شرکت های مالی ثالث کمک دریافت کنید. افراد واجد شرایط می توانند با یک شرکت مالی برای ایجاد برنامه پرداختی ماهیانه که مناسب بودجه بیمار است، همکاری کنند.

سؤالات پر تکرار


تفاوت بین لمینت سرامیکی و کامپوزیتی چیست؟

لمینت های سرامیکی محکم تر از لمینت های کامپوزیتی می باشند، بنابراین اگر به دنبال بهبود ظاهر چند دندان می باشید، مناسب شما هستند. هرچند سرامیک دندان ها بازهم نیاز به جایگزینی دارند، اما ماندگارتر از لمینت های کامپوزیتی هستند. زیاد هم لک نمی شوند.

مضرات لمینت سرامیکی چیست؟

 • دائمی هستند. وقتی ونیرها به دندان متصل شدند، برداشتن آنها ممکن نیست.
 • می توانند باعث حساسیت دندان شوند. بعد از درمان، ممکن است به غذاها و نوشیدنی های داغ و سرد حساسیت داشته باشید.
 • باز هم آسیب پذیر هستند.

آیا برای لمینت سرامیکی باید دندان ها را تراشید؟

دندانپزشک باید مینای دندان را برای قرار دادن لمینت سرامیکی بتراشد. مینای دندان لایه سخت و سفید بیرونی دندان می باشد. تراشیدن دندان برای قراردادن لمینت سرامیکی فرایندی دائمی و غیرقابل برگشت است، زیرا وقتی مینای دندان حذف شد، دوباره رشد نمی کنند.

آیا لمینت سرامیکی زرد می شود؟

لمینت های سرامیکی به راحتی مینای طبیعی خود دندان لک نمی شوند، با این حال، به مرور می توانند زرد شوند یا تغییر رنگ دهند. لکه های سطحی می تواند بعد از نوشیدن مواد رنگی مانند قهوه در طولانی مدت ایجاد گردند.

آیا می توان دندان های سرامیکی را مسواک زد؟

باید دو بار در روز دندان ها و لمینت ها را مسواک بزنید. دندانپزشکان استفاده از خمیر دندان بدون ساینده که ترکیبات زبر مانند جوش شیرین و زغال چوب را ندارند، توصیه می کنند و از مسواک های با فرچه های نرم دستی یا برقی استفاده کنید تا مطمئن شوید دندانها با ملایمت تمیز می شوند.

آیا می توان با لمینت سرامیکی خوابید؟

لمینت های سرامیکی مؤثر و کارآمد هستند که یعنی نقص های دندانی را از بین می برند. این لمینت ها با مشکلات زمینه ای دندانی ترکیب نمی شوند، زیرا قبل از قرار گرفتن آنها این مشکلات رفع می شوند. می توانید بدون نگرانی در مورد آنها استراحت کنید.

آیا کشیدن نخ دندان به لمینت سرامیکی آسیب می زند؟

بسیاری متعجب می شوند وقتی می فهمند که نخ کشیدن دندان های دارای لمینت سرامیکی مشکلی ندارد. یکی از تصوارت رایج در مورد لمینت های سرامیکی یا حتی تاج های دندانی این است که فکر می کنند که کشیدن نخ دندان اطراف آنها می تواند آنها را بکند که در واقع تصوری غلط می باشد.

آیا لمینت سرامیکی با قهوه لک می شود؟

لمینت های سرامیکی در بهبود ظاهر طبیعی افراد بسیار مؤثر هستند و به سرعت مینای طبیعی دندان لک نمی شوند. با این حال، می توانند با گذر زمان و بعد از مصرف طولانی مدت قهوه و چای تغییر رنگ دهند.

چگونه دندان های زیر لمینت سرامیکی را تمیز نگه داریم؟

همانند زمانی که دندان های طبیعی خود را نخ دندان می کشید و مسواک می زنید، عمل کنید. مسواکی با فرچه نرم استفاده کنید، زیرا فرچه های سفت ممکن است سطح روکش ها را خراش دهند. خمیردندان حاوی فلوراید ضروری است تا از سلامت دندانهای زیر لمینت ها مطمئن شوید.

چه اتفاقی می افتد اگر دندانهایی که لمینت سرامیکی دارند را مسواک نزنیم؟

با مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان احتمال بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی، پلاک، حفره های دندانی و حتی در صورتی که خارج از کنترل شود، بیماری لثه را افزایش می دهید.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما