طول درمان ارتودنسی و عوامل موثر بر آن

“چه مدت باید از بریس استفاده کنم؟” بسیاری از بیماران این سوال را درباره ارتودنسی می‌پرسند. در واقع این سوال تمایل بیماران به ویژه بیماران بزرگسال به کوتاهی طول درمان را نشان می‌دهد چون ظاهر ناخوشایند و دوره طولانی درمان عوامل اصلی بی انگیزه کردن بیماران برای شروع درمان است.

متاسفانه ارتودنتیست‌ها به دلایل مختلف نمی‌توانند زمان دقیقی برای طول درمان مشخص کنند. مدت زمان استفاده از بریس‌ها بر اساس نیازهای درمانی شما متفاوت است، اما همکاری شما می‌تواند بر طول درمان تاثیرگذار باشد.

به دقت توصیه‌های ارتودنتیست خود را دنبال کنید و عادات سالمی را در پیش بگیرید. این وضعیت می‌تواند به اثر بخشی برنامه درمانی شما کمک کند و از طولانی شدن دوره درمان جلوگیری کند.

میانگین طول درمان ارتودنسی

میانگین طول درمان ارتودنسی

میانگین طول درمان ارتودنسی بین 18 تا 24 ماه است، اما ممکن است برخی برای مدت کوتاه تر یا طولانی‌تری مجبور به استفاده از بریس شوند. طول درمان به عوامل مختلف زیادی بستگی دارد.

چرا درمان ارتودنسی طولانی است؟

چرا درمان ارتودنسی طولانی است؟

دندان‌های شما به استخوان فک شما متصل هستند، بنابراین جابجایی و تغییر موقعیت آنها در واقع نوعی بازسازی استخوان است. چه از بریس‌های فلزی و چه از بریس‌های سرامیکی یا بریس‌های شفاف استفاده کنید روند درمان شما اساساً یکسان است. بریس‌ها وسایلی هستند که توسط متخصص ارتودنسی نصب می‌شوند تا دندان‌های شما را به موقعیت‌های جدید منتقل کنند.

بریس‌ها به دندان‌های شما چسبانده می‌شوند و سیم‌هایی به آنها وصل می‌شوند تا فشار ملایمی برای جابجایی دندان‌ها ایجاد کنند. بافت استخوانی جدید باید در اطراف دندان‌ها در موقعیت جدید خود ایجاد شود تا دندان‌ها را در جای خود نگه دارد. بنابراین نمی‌توان برای درمان عجله کرد. بدون بافت جدید کافی برای نگه داشتن دندان‌ها ممکن است آن‌ها لق شوند یا حتی بیفتند.

ارتودنتیست ممکن است پس از برداشتن بریس‌ها از شما بخواهد که از یک نگه‌دارنده استفاده کنید تا از دندان‌هایتان در جای جدیدشان حمایت کند.

ما سلامت و ایمنی شما را در اولویت قرار می‌دهیم و هرگز در روند مرتب کردن دندان‌ها با بریس عجله نمی‌کنیم. ما با شما همکاری می‌کنیم تا درمان شما را تا حد امکان شخصی سازی کنیم، اما برای رفاه شما هرگز در انجام روش‌های ارتودنسی عجله نمی‌کنیم. در نهایت لبخند سالم زیبای شما همه چیز را ارزشمند خواهند کرد.

عوامل موثر بر طول درمان ارتودنسی

میانگین زمان استفاده از بریس در 23 ماه است، به یاد داشته باشید که این فقط یک میانگین است. برخی بیماران برای مدت کوتاه تر یا طولانی‌تر باید از بریس استفاده کنند. مدت زمان استفاده از بریس به موارد زیر بستگی دارد:

  • سن
  • نوع درمان
  • شدت مشکل
  • همکاری بیمار
  • مهارت ارتودنتیست

سن

تاثیر سن بر طول درمان ارتودنسی

بهتر است در سنین نوجوانی برای ارتودنسی اقدام کنید. صاف کردن دندان‌ها زمانی که فک همچنان در حال رشد است آسان‌تر است. ارتودنسی را می‌توان در هر سنی انجام داد، اما معمولاً هر چه سن بیمار کمتر باشد آسان‌تر است. اگر بیمار تحت درمان جلوگیری اولیه قرار گرفته باشد می‌تواند با کاهش شدت مال اکلوژن درمان آینده را بسیار کارآمدتر کند. بزرگسالان نسبت به نوجوانان معمولاً باید برای مدت طولانی تری از بریس استفاده کنند؛ چون رشد فک آنها کامل شده و تراکم استخوان هم بیشتر است در نتیجه روند جابجایی دندان ها کندتر می‌شود.

نوع درمان

تاثیر نوع درمان بر روند ارتودنسی

نوع درمانی که بیمار انتخاب می‌کند هم می‌تواند بر زمان درمان تاثیرگذار باشد. بریس‌ها و سیم‌های فلزی و سرامیکی سنتی هنوز هم به دلایلی استفاده می‌شوند و کارآمدتر هستند. اما با پیشرفت تکنولوژی گزینه‌های درمانی دیگر مانند اینویزیلاین و سایر درمان‌های شفاف طول درمان را تغییر دادند. اضافه کردن گزینه‌های ارتودنسی تسریع شده مانند پروپل و اکسل دنت می‌تواند با تسهیل فرایند بازسازی استخوان حرکت دندان را سرعت بخشد.

شدت مشکل

شدت مشکل و تاثیر آن بر طول درمان ارتودنسی

بیماران مختلف شرایط و مال اکلوژن متفاوتی دارند. بنابراین هر بیمار رویکرد درمانی خاص خود را دارد و طول درمان او متفاوت از بیمار دیگری خواهد بود. ما باید شدت مال الکلوژن شما و همچنین هر گونه مشکل استخوانی یا دندانی را که نیاز به اصلاح دارد در نظر بگیریم. ما به سادگی نمی‌توانیم پیش بینی کنیم که دندان‌های شما چگونه به درمان پاسخ می‌دهند. بیولوژی برخی افراد به طور استثنایی به فرایند ارتودنسی پاسخ می‌دهد در حالی که برخی دیگر کمی کندتر هستند. دندان‌ها با سرعت‌های متفاوتی جابجا می‌شوند و تا زمانی که درمان را شروع نکنیم نمی‌دانیم دندان‌های شما به چه سرعتی حرکت می‌کنند.

به طور کلی ارتودنسی فک جلو آمده (جلو یا پایین) مدت زمانی بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد و از ارتودنسی دندان‌های نامرتب طولانی‌تر است.

همکاری بیمار

همکاری بیمار در روند درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی یک کار گروهی است. نه تنها ارتودنتیست و همکاران او برای بهبودی لبخند شما تلاش می‌کنند، بلکه شما هم باید در این فرایند با آن‌ها همکاری کنید. شما باید به درستی از دندان‌ها و بریس‌های اینویزیلاین مراقبت کنید و تمام توصیه‌های ارتودنتیست خود را دنبال کنید. اگر همه چیزهایی را که از شما خواسته می‌شود رعایت کنید، طول درمان شما می‌تواند کوتاه‌تر شود. اما اگر استفاده از کش‌های خود را فراموش کنید یا حداقل 22 ساعت در روز از الاینرهای اینویزیلاین خود استفاده نکنید. احتمالاً طول درمان شما افزایش می‌یابد. نحوه مراقبت شما از دندان‌ها و بریس‌ها بر طول درمان تاثیرگذار است. برای مراقبت از دندان‌ها و بریس‌ها باید هر روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید، بریس‌ها را تمیز کنید و از خوردن غذاهای جویدنی، سفت، چسبناک و شیرین خودداری کنید.

مهارت ارتودنتیست

مهارت ارتودنتیست و تاثیر آن بر طول ارتودنسی

مهارت ارتودنتیست عامل مهمی در روند درمان است. برای ارتودنسی دندان‌های خود حتماً به یک ارتودنتیست با تجربه و ماهر مراجعه کنید نه یک دندانپزشک معمولی. متخصص ارتودنسی هر روز مال الکلوژن را درمان می‌کند. ارتودنتیست تمام دانش و مهارت لازم برای درمان شما را دارد. اهمیت برنامه ریزی درمانی فردی و استفاده از فناوری پیشرفته را درک می‌کند.

نتیجه گیری

با تیم مناسب ارتودنسی و همکاری بیمار طول درمان ارتودنسی می‌تواند کاهش یابد. شما همچنین باید با نحوه درمان آشنا شوید و تمام جلسات درمانی خود را مرتباً پیگیری کنید. با مراقبت درست و داشتن دندان‌های سالم نتایج درمانی شما موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. بنابراین طبق توصیه پزشک مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. دقت کنید که استفاده از نگه‌دارنده پس از درمان نیازی به بریس ندارد. اگر درباره طول درمان ارتودنسی خود سوالی دارید می‌توانید از طریق شماره‌های ما با ما در تماس باشید.

سوالات پرتکرار

آیا بریس‌ها می‌توانند دندان‌ها را در 3 هفته جابجا کنند؟

خیر. در حدود سه هفته یا بیشتر ممکن است متوجه شوید که دندان‌هایتان ضعیف تر از حد معمول هستند. در این وضعیت دندان‌ها در حال حرکت به سمت محل مورد نظر خود هستند. اگرچه ممکن است متوجه چیز متفاوتی نشوید، اما احساس خواهید کرد که تغییراتی در حال رخ دادن است.

بهترین سن برای درمان ارتودنسی چه زمانی است؟

بهترین سن برای ارتودنسی درست قبل از اینکه فرزند شما آخرین دندان‌های آسیاب خود را از دست بدهد است. این مرحله زمان متغیری دارد، اما معمولاً برای اکثر کودکان بی 12 تا 14 سالگی رخ می‌دهد.

حداقل طول درمان ارتودنسی چقدر است؟

حداقل زمان استفاده از بریس 12 تا 24 ماه است. از سوی دیگر زمان استفاده از بریس‌ها بر اساس سن بیمار و شدت مشکل او متفاوت است. از آنجایی که وضعیت دندان‌ها، دهان و لثه‌های هر فرد متفاوت است طول درمان هم متفاوت خواهد بود.

آیا استفاده از بریس ها بعد از 25 سالگی کارآمد است؟

خوشبختانه بزرگسالان هم می‌توانند از بریس استفاده کنند، چون برای ارتودنسی هیچ وقت دیر نیست در نتیجه افراد بالای 25 سال هم می‌توانند برای رفع مشکلات خود ارتودنسی انجام دهند.

آیا دندان‌های من 10 سال پس از بریس جابجا می‌شوند؟

حرکت دندان‌ها ممکن است بلافاصله پس از بریس اتفاق بیفتد یا سال ها طول بکشد. تغییر دندان‌ها به عنوان بخشی از روند پیری در نظر گرفته می‌شود. با این حال لازم نیست نگران چنین مشکلی باشید.

آیا می‌توانم طول درمان بریس را کوتاه کنم؟

شاید. بیماری که نکات درمانی را به دقت دنبال می‌کند، می‌تواند احتمال برداشتن زودتر بریس‌های خود را افزایش دهد. شما می‌توانید به راحتی با رعایت بهداشت دهان و دندان و بریس و کش‌ها و استفاده دائم از آنها طول درمان را کاهش دهید.

بیماران همچنین باید عادات غذایی مناسب را حین استفاده از بریس رعایت کنند. برای مثال بیمار باید از مصرف غذاهای چسبناک یا سفت مانند آدامس، ذرت، پاپ کورن، چوب شور یا چیپس و آبنبات خودداری کند. شکستگی بریس‌ها هم می‌تواند طول درمان را افزایش دهد.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما