ارتودنسی رنگی: چگونه کار میکند و چگونه رنگ مناسب را انتخاب کنیم؟

مرتب کردن دندان ها کار سختی نیست. بریس های رنگی ظاهر جالب و خوشایندی به لبخند شما میبخشند. شما فقط باید تصمیم بگیرید که کدام رنگ را دوست دارد.

خوشبختانه شما مجبور نیستید برای بریس های ارتودنسی فقط از یک رنگ استفاده کنید، چون تنوع رنگی آنها به شما این امکان را میدهد که رنگ های مختلفی را امتحان کنید. در این مقاله شما میتوانید با ایده هایی برای انتخاب بهترین رنگ های بریس آشنا شوید. شما همچنین متوجه میشوید که چرا در وهله اول به نوار های کوچک روی بریس های خود نیاز دارید.

نحوه عملکرد بریس های رنگی


 

عملکرد بریس های رنگی

اگر چه اغلب به این نوارها “بریس های رنگی” گفته میشود، اما این بریس ها در واقع از فلز ساخته شده اند. نوارهای الاستیکی که روی براکت ها قرار میگیرند میتوانند رنگی باشند. متخصص ارتودنسی شما یک براکت فلزی را با سیمان محکم دندانی به صورت محکم روی هر دندان قرار میدهد سپس براکت ها را با سیمی به نام  سیم آرچ به هم وصل میکند. نوارهای کوچک سیم را در جای خود نگه میدارند. متخصص ارتودنسی سیم را در نقاط مختلف سفت میکند تا به تدریج دندان های شما در یک راستا قرار بگیرند.

بستن براکت ها یک یا دو ساعت طول میکشد، اما ممکن است دندان های شما تا چند روز بعد احساس ناراحتی داشته باشند.

درمان با بریس های رنگی معمولاً 18 تا 24 ماه طول میکشد و به میزان نامرتبی دندان های شما بستگی دارد.

چرا بریس ها نوارهای رنگی دارند؟


دو نوع اصلی کش ارتودنسی در بریس ها استفاده میشود که هر کدام هدف خاص خود را دارند.

نوارهای الاستیک کوچک که روی هر یک از براکت های فلزی قرار میگیرند تا سیم کمانی را در جای خود نگه دارند. به اینها لیگاتور یا O-rings هم گفته میشود.

سیم نقش مهمی در کنترل نحوه حرکت دندان های شما دارد، بنابراین این کش ها بسیار مهم هستند. لیگاتور ها معمولاً در رنگ های مختلف در دسترس هستند.

نوارهای لاستیکی بزرگتر هم ممکن است بین فک بالا و پایین قرار داده شوند تا به هم ردیف شدن دندان ها کمک کند. این مورد بیشتر درباره بریس های کودکان کاربرد دارد. آنها به قلاب های مخصوص روی براکت ها متصل میشوند.

این نوارها به عنوان الاستیک های بین قوس شناخته میشوند و بیشتر شبیه به نوار های لاستیکی هستند که در خانه استفاده میکنید. این نوار ها تنوع رنگی کمتری دارند، اما معمولاً در کناره ی دهان قرار میگیرند و کمتر قابل مشاهده اند. اگر بریس های شما نیاز به به الاستیک ها بین قوس دارند باید یاد بگیرید که آنها را خودتان نصب کنید چون باید چندین با در روز تعویض شوند.

بریس ها تنوع رنگی زیادی دارند


تنوع رنگی بریس ها

اکثر افرادی که بریس دارند میتوانند آنها را تا ماهها یا سالها استفاده کنند. بریس های رنگی تنوعی زیادی دارند که میتوانند سرگرم کننده باشد. شما میتوانید برای هر دندان ها از رنگ متفاوتی استفاده کنید.

رنگ های نوار بریس و رنگ پوست شما


شما میتوانید رنگ بریس ها را متناسب با رنگ پوستتان انتخاب کنید. اگر پوست تیره دارید رنگ هایی مانند طلایی، فیروزه ای، بنفش یا سرمه ای را انتخاب کنید. اگر پوست روشنی دارید رنگ های سرد با پوست شما بیشترین هماهنگی را دارند، بنابراین بهتر است نقره ای، آبی آسمانی، صورتی روشن یا یاسی را امتحان کنید. موم بریس شفاف است بنابراین رنگ ها را تغییر نمیدهد. انتخاب رنگ بر اساس رنگ پوست همیشه ظاهر خوبی دارد. از انتخاب ترکیب رنگارنگ بریس ها نترسید.

چرخه رنگ

در مطب همه ارتودنتیست ها شاهد یک چرخه رنگ خواهید بود. چرخی با رنگ هایی که روی لبه آن در یکدگیر محو میشوند. هر یک از رنگ هایی را که انتخاب کنید برای شما ساخته شده و روی بریس هایتان قرار میگیرد و براکت های شما را به رنگ دلخواهتان تبدیل میکند. به این ترتیب لبخند شما باعث مشخص شدن فلز ها نمیشود، بلکه ظاهری جذاب تر و رنگارنگ تر خواهد داشت. شما میتوانید در جلسه بعدی که باید هر 6 تا 8 هفته یکبار انجام شود رنگ های جدیدی برای بریس هایتان انتخاب کنید.

نحوه انتخاب بهترین رنگ بریس


 

بهترین رنگ بریس

در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که باید برای انتخاب رنگ های ارتودنسی درنظر بگیرید:

 • رنگی که مکمل رنگ پوست است.

هنگام انتخاب رنگ نوار الستیکی برای بریس ها احتمالاً در نظر دارید که چه رنگی مکمل رنگ پوستتان است و باعث میشود شما جذاب تر به نظر برسید. در ادامه به چند نکته در این باره اشاره میکینم:

 1. برای پوست های تیره تر رنگ های پر رنگ مانند طلایی يا فیروزه ای، سبز، سرخابی و آبی تیره عالی است. اما رنگ های روشن تر مانند بنفش و نارنجی هم واقعاً شما را جذاب میکنند.
 2. برای کسانی که پوست سبزه دارند رنگ های شرابی و بنفش انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.
 3. برای رنگ پوست متوسط (گندمی) رنگ های سبز، آبی و صورتی مناسب است.
 4. برای کسانی که پوست روشن تری دارند رنگ هایی مانند برنزی، بنفش تیره و همچنین سایه های سردتر آبی روشن، صورتی یا قرمز انتخاب مناسبی است.

انتخاب رنگ هایی که در کنار رنگ پوست و چشم شما ترکیب خوبی ایجاد کند بسیار مهم است.

 • رنگ مو و چشم.

شاید دوست داشته باشید رنگ بریس ها را با رنگ چشمانتان هماهنگ کنید. برای این منظور باید چند نکته را درنظر داشته باشید:

 • اگر رنگ چشمانتان آبی است، میتوانید برای بریس ها از تطبیق سایه آبی و صورتی پررنگ یا بنفش روشن استفاده کنید.
 • اگر رنگ چشمانتان سبز است، به احتمال زیاد میتوانید از رنگ های زمردی یا نارنجی پررنگ یا حتی بنفش استفاده کنید.
 • اگر چشمانتان قهوه ای است، کش هایی که سایه های سبز دارند ظاهر متفاوتی به شما میدهند.

وقتی صحبت از رنگ مو میشود بیشتر به تضاد دقت کنید تا هماهنگی رنگ کش ها با رنگ مو. به این ترتیب شما چهره ای جالب تر و لبخندی زیباتر خواهید داشت.

 • رنگ دندان های خود را اصلاح کنید.

رنگ های خاصی وجود دارند که لبخند شما را جذاب تر میکنند و  باعث میشوند که دندان های شما سفیدتر به نظر برسند. این رنگ ها عبارتند از:

 • سبز تیره
 • بنفش تیره
 • نارنجی
 • شرابی

برای اینکه دندانهای شما سفید تر به نظر برسند باید از رنگ های پررنگ استفاده کنید تا تضاد خوبی بین دندان ها و بریس ها ایجاد شود.

 • رنگ مورد علاقه خود را بیشتر استفاده کنید.

اگر رنگ مورد علاقه ای دارید میتوانید برای بریس هایتان استفاده کنید.

 • رنگ های متناسب با فصل سال را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ بریس ها متناسب با تغییرات فصلی کار جالبی خواهد بود. ترکیب رنگ های اقیانوسی و شنی انتخابی متناسب با فصل تابستان است. در فصل بهار سبز نعنایی، صورتی گلبرگی و آبی کم رنگ مایل به سبز ترکیبات خوبی هستند.

در فصل پاییز رنگ های مدرسه انتخابی جالب خواهند بود.

حتی میتوانید رنگ نوارهای خود را متناسب با یک رویداد خاص مانند جشن یا تعطیلات انتخاب کنید.

 • رنگ های فلزی

شاید همچنان رنگ لب مات مد باشد، اما این بدان معنا نیست که شما نمیتوانید در جای دیگری بدرخشید. رنگ های نقره ای، طلایی و متالیک براق میتوانند به لبخند شما درخشش بدهند به ویژه برای رویدادهای خاص.

 • رنگ تیم محبوب خود را انتخاب کنید.

رنگ تیم ورزشی مورد علاقه شما باعث میشود هر بار که لبخند میزنید روحیه تیمی خود را نشان دهید.

رنگ هایی که ممکن است تمایل به استفاده از آنها نداشته باشید


هنگام انتخاب رنگ بریس بهتر است به خاطر داشته باشید که برخی از رنگ ها ممکن است دندان های شما را زرد نشان دهند  یا با چیز دیگری (مانند غذا) اشتباه گرفته شوند. در اینجا به برخی از رنگ هایی اشاره میکنیم که شاید بهتر باشد از آنها استفاده نکنید:

 • سبز های روشن تر (ممکن است شبیه به غذا باشند)
 • رنگ های شفاف یا سفید ( ممکن است باعث زرد به نظر رسیدن دندان ها شوند)
 • زرد (زرد باعث اغراق آمیز شدن رنگ دندان ها میشود)
 • سیاه (باعث میشود دندان ها پوسیده به نظر برسند)
 • قهوه ای(ممکن است شبیه غذا باشد)

شش ترکیب رنگ عالی


 

ترکیب رنگ عالی

با توجه به اینکه این کش ها را باید هر چند وقت یکبار تعویض کنید میتوانید ترکیب های رنگی مختلفی را امتحان کنید.

 • آبی و زرد: روشن و شاد
 • سبز و صورتی نئون: هندوانه همیشه انتخاب خوبی است.
 • صورتی و بنفش: برای این ترکیب میتوانید از سایه های کم رنگ یا پررنگ استفاده کنید.
 • آبی و سرمه ای: استفاده از این ترکیب باعث سفیدتر به نظر رسیدن دندان ها میشود.
 • نارنجی و آبی: یک ترکیب رنگی جذاب.
 • سیاه و قرمز: بسیاری از نوجوانان به طور مدام از این رنگ ها استفاده میکنند.

سؤالات پرتکرار


هرچند وقت یکبار میتوانم رنگ بریس هایم را تغییر دهم؟

شما میتوانید هر بار که برای تنظیم به ارتودنتیست خود مراجعه میکنید رنگ کش ها را تغییر دهید. این جلسات معمولاً هر 6 تا 8 هفته یکبار انجام میشود. بنابراین شما میتوانید در مجموع 12 تا 20 ترکیب رنگ مختلف را امتحان کنید.

چگونه بهترین رنگ ها را برای بریس هایم انتخاب کنم؟

راه های مختلفی برای انتخاب بهترین رنگ بریس ها وجود دارد. برخی از افراد ترجیح میدهند با ترکیب های رنگی ساده تر شروع کنند و به تدریج جسارت بیشتری در انتخاب رنگ به خرج دهند. اگر میخواهید تنها از یک یا دو رنگ استفاده کنید پس نظر شما درباره بریس های رنگین کمانی چه خواهد بود؟

هنگام انتخاب رنگ بریس ها چه نکاتی را باید  در نظر بگیرید؟

انتخاب رنگ بریس ها میتواند تجربه ای سرگرم کنند باشد، اما هنگام انتخاب رنگ باید چند نکته را درنظر بگیرید.

چه رنگ هایی در کنار هم خوب به نظر میرسند؟

اگر میخواهید روی بریس ها از ترکیب های رنگی استفاده کنید بهتر است دو سایه از یک رنگ را برای ظاهری ظریف تر، یا یک جفت رنگ متضاد برای چشمگیر تر شدن انتخاب کنید.

به نوار های رنگارنگ روی بریس های چه میگویند؟

سیم های قوس بالا و پایین با استفاده از نوارهای لاستیکی به براکت های جلوی هر دندان متصل میشوند. اینجاست که همه چیز میتواند رنگارنگ باشد. نوارهای لاستیکی که به آنها لیگاتورهای الاستیک هم گفته میشود در رنگ های مختلفی وجود دارند.

آیا میتوانید بریس های رنگارنگ داشته باشید؟

شما میتوانید رنگ های بریس را متناسب با رنگ پوست خود انتخاب کنید. اگر پوست تیره یا سبزه دارید از رنگ های جواهری مانند طلایی، فیروزه ای، بنفش یا سرمه ای استفاده کنید. اگر پوست روشنی دارید رنگ های سرد بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. بنابراین نقره ای، آبی آسمانی، صورتی روشن یا یاسی را امتحان کنید. موم بریس شفاف است بنابراین رنگ ها را تغییر نمیدهد.

آیا میتوانم بریس های رنگین کمانی داشته باشم؟

امروز شما انتخاب های بیشتری برای استفاده از بریس ها دارید. شما به معنای واقعی کلمه میتوانید از یک چرخه رنگ که شامل چندین سایه از هر رنگ رنگین کمان است را انتخاب کنید.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما