باندینگ دندان چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

باندینگ دندان، روشی برای ترمیم دندان‌های کج، شکسته یا لب پر شده و تغییر رنگ داده است. در روش باندینگ دندان، روی دندان آسیب دیده را با یک ماده پرکننده سفید رنگ می‌پوشانند تا شکل ظاهری دندان را اصلاح نمایند. این ماده پرکننده روی دندان شما را می‌پوشاند و به دلیل این که به رنگ‌های مختلف همرنگ دندان، وجود دارد، با رنگ دندان‌‌های طبیعی شما کاملا مطابقت دارد. به علاوه، از باندینگ دندان، می‌توان در پر کردن دندان‌ها، به عنوان یک جایگزین برای آمالگام نقره نیز استفاده کرد. خیلی از افراد، باندینگ را برای پر کردن دندان خود ترجیح می‌دهند؛ زیرا رنگ سفید آن، کمتر از رنگ نقره‌ای آمالگام، جلب توجه می‌کند. باندینگ دندان، یکی از آسان‌ترین و موثرترین روش‌های دندانپزشکی است؛ و در این مقاله درباره مزایا، قیمت و موارد استفاده آن، اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان چیست؟

در باندینگ دندان، از ماده‌ای به نام رزین کامپوزیت استفاده می‌شود. رزین کامپوزیت، بسیار بادوام و قابل انعطاف است و می‌توان از آن، برای ترمیم انواع مشکلات دندان استفاده کرد. رزین کامپوزیت، قبل از قرارگرفتن بر روی دندان، ماده‌ای با قوام و ضخامت زیاد است و قابلیت قالب‌گیری دارد.
این خاصیت باعث می‌شود که دندانپزشک شما به آسانی بتواند به آن شکل و فرم دلخواه را بدهد، تا با بقیه دندان‌های شما مطابقت داشته باشد. در نتیجه، دندان باند شده بسیار طبیعی به نظر می‌رسد و نمی‌توان آن را از دندان‌های دیگر تشخیص داد.
رزین کامپوزیت در رنگ‌های مختلفی وجود دارد و این امر باعث می‌شود که باندینگ دندان طبیعی به نظر برسد؛ و دندانپزشک شما، به راحتی می‌تواند رنگ مطابق دندان‌های شما را پیدا کند. بسیاری از بیماران، باندینگ دندان را به علت کمتر بودن هزینه آن، نسبت روکش‌ها و تاج‌های دندانی، ترجیح می‌دهند.

انواع باندینگ دندان

انواع باندینگ دندان

دو روش برای استفاده از رزین کامپوزیت بر روی دندان وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

باندینگ مستقیم دندان

در این روش، رزین کامپوزیت مستقیما بر روی دندان قرار می‌گیرد و سپس شکل داده شده و ظاهری طبیعی پیدا می‌کند. این کار در یک جلسه درمانی در مطب انجام می‌شود.

باندینگ غیر مستقیم دندان

در این روش، رزین کامپوزیت، قبل از قرار گرفتن بر روی دندان، در خارج از مطب ساخته شده و شکل داده می‌شود. باندینگ غیرمستقیم در دو جلسه انجام می‌شود: یک جلسه برای قالب گیری از دندان و جلسه بعدی برای نصب باندینگ سفارشی بر روی دندان.

کاربرد‌های باندینگ دندان

کاربرد‌های باندینگ دندان

به کمک باندینگ دندان می‌توان انواع مختلفی از مشکلات دندان را رفع نمود. این موارد عبارتند از:
• ترک‌ها و لب‌پر شدگی دندان
• کوچک و نامتناسب بودن دندان
• پوسیدگی و سائیدگی
• فواصل کوچک بین دندان‌ها (دیاستما)
• تغییر رنگ یا لکه‌های دندان
• پوشاندن و محافظت از ریشه‌های دندان، که در اثر تحلیل لثه، نمایان شده‌اند.

مزایای استفاده از باندینگ دندان

مزایای استفاده از باندینگ دندان

مزایای باندینگ دندان عبارتند از:
• باندینگ دندان، یک روش کم هزینه و ساده، در دندانپزشکی زیبایی است.
• این روش، معمولاً با یک بار مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود.
• برای باندینگ دندان مقدار کمی از مینای دندان تراشیده می‌شود، مگر این که از باندینگ برای پر کردن سوراخ دندان استفاده شود.
• این روش، معمولا نیازی به بیهوشی ندارد.
• بیمه دندانپزشکی شما، به طور کلی و یا جزئی، هزینه‌های باندینگ دندان را پوشش می‌دهد.
• دندان‌هایی که باندینگ بر روی آن‌ها اعمال شده است، نیاز به مراقبت به خصوصی ندارند، فقط باید بهداشت دهان و دندان را رعایت نمود.
• مواد مورد استفاده در باندینگ دندان، بین ۳ تا ۱۰ سال دوام می‌آورند.

باندینگ دندان برای چه افرادی انجام می‌شود؟

باندینگ دندان برای چه افرادی انجام می‌شود؟

می‌توان باندینگ دندان را برای اکثر افراد انجام داد. در مواردی مانند تحلیل رفتن لثه و یا پوسیدگی دندان، لازم است درمان‌های دیگری قبل از باندینگ دندان انجام داد.
پرکننده‌های رزین کامپوزیت به رنگ‌های مختلف دندان موجود هستند، و دندانپزشک، رنگ آن‌ها را با رنگ دندان‌های طبیعی شما تطبیق می‌دهد، در نتیجه محل پرکردن دندان، در بین دندان‌های طبیعی شما، قابل تشخیص نیست؛ به علاوه، پرکننده رزین کامپوزیت، برای قرار گرفتن در حفره دندان، بی خطر بوده و هیچ گونه واکنش مضری ایجاد نمی‌کنند. همچنین، برای پرکردن دندان با کامپوزیت، نیازی به بیهوشی نیست، پس با در نظر گرفتن تمام مزایای باندینگ دندان، می‌توان باور داشت که این روش برای همه افراد سودمند است.

آمادگی‌های لازم قبل از باندینگ دندان

آمادگی‌های لازم قبل از باندینگ دندان

برای باندینگ دندان، نیاز به آمادگی خاصی نیست. شما ابتدا باید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا این روش برای شما مناسب است یا نه. برای ایجاد یک سطح دندانی تمیز، برای قراردادن باندینگ، جرم گیری دندان و تمیزکردن آن لازم است. ابتدا، دندانپزشک، از دندان‌های شما عکس اشعه ایکس می‌گیرد. این تصاویر به دندانپزشک، در تشخیص مشکلات دندانی شما کمک می‌نماید.
اگر پوسیدگی دندان و یا صدمات شدید دندانی داشته باشید، ممکن است که باندینگ دندان موثر نباشد؛ و به جای آن، شما باید از روکش و یا تاج‌های دندان استفاده کنید.
دندانپزشک با توجه به معاینات انجام شده، یک رنگ از رزین کامپوزیت را انتخاب می‌کند که با رنگ دندان‌های طبیعی شما بیشترین مشابهت را داشته باشد. دندانپزشک، از قبل، این روش را برای شما توضیح می‌دهد و شما می‌توانید انتظارات خود را از باندینگ دندان به او بگوئید. اولین مرحله برای باندینگ دندان، آماده کردن دندان شما است.

نحوه باندینگ دندان

نحوه باندینگ دندان

نحوه انجام باندینگ دندان، در مقایسه با نصب روکش و یا تاج‌های دندانی بسیار ساده است. تنها ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد تا باندینگ یک دندان انجام شود.
دندانپزشک، بدون این که به شکل و مینای دندان آسیبی برساند، مینای دندان را به آرامی برای باندینگ آماده می‌کند. برای این که رزین کامپوزیت بهتر به دندان بچسبد، بهتر است که سطح مینای دندان کمی زبر باشد. دندانپزشک در هنگام قرار دادن رزین کامپوزیت، باید با سرعت عمل کند و رزین را با شکل و اندازه دندان شما فرم بدهد تا اطمینان حاصل نماید که رزین کامپوزیت کاملا طبیعی به نظر برسد. زمانی که دندانپزشک، شکل مناسب را به رزین داد، نور خاصی را به رزین می‌تاباند و رزین را سفت و ثابت می‌کند.
همزمان با سفت شدن رزین، دندانپزشک، همچنان شکل رزین را اصلاح می‌نماید. تقریبا بعد از نیم ساعت، کار به اتمام می‌رسد و دندان شما ترمیم شده است.

مراقبت‌های لازم بعد از باندینگ دندان

مراقبت‌های لازم بعد از باندینگ دندان

مراقبت از دهان و دندان‌ها، طول عمر باندینگ دندان را افزایش می‌دهد. این نکات مراقبتی عبارتند از:
• حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
• از جویدن غذاهای سفت و آب نبات خودداری کنید.
• ناخن‌های خود را نجویید.
• برای جلوگیری از لکه شدن باندینگ دندان، در دو روز اول بعد از ترمیم، چای، قهوه و تنباکو مصرف نکنید.
• هر شش ماه یکبار، به طور منظم برای تمیز کردن دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه نمائید.
• دندان قروچه نکنید.
اگر باندینگ شما لب پر شد و یا شکست و یا اگر بعد از ترمیم احساس کردید که لبه تیز و یا ناهمواری دارد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

ماندگاری باندینگ دندان

ماندگاری باندینگ دندان

باندینگ دندان بسیار با دوام است؛ البته ممکن است در قسمت دندان‌های جلویی لکه شوند. با این وجود اگر از خوردن غذاهای سفت و رنگدار خودداری کرده و بهداشت دهان و دندان را رعایت نمائید و همچنین یک رژیم غذایی پر از فیبر مصرف کنید، باندینگ دندان شما تا ۵ سال دوام می‌آورد.

معایب باندینگ دندان

بعضی از معایب باندینگ دندان، به شرح زیر است:
• باندینگ دندان در مقایسه با تاج‌های دندان، زودتر لکه می‌شوند.
• مواد باندینگ دندان، به اندازه روکش‌ها، تاج‌ها و یا پرکننده ‌های دیگر، با دوام نیستند.
• مواد باندینگ دندان، ممکن است باعث شکستن دندان شوند، بنابراین نباید ناخن‌ها، ته مداد، یخ و مواد غذایی سفت را بجوید.
• بعضی از دندانپزشکان باندینگ دندان را فقط برای اصلاح شکل دندان‌ها و یا تغییر رنگ دندان و اهداف زیبایی آن توصیه می‌کنند.

هزینه باندینگ دندان

هزینه باندینگ دندان با توجه به نوع مواد استفاده شده و میزان آسیب دندان متغیر است. توجه داشته باشید که موقعیت کلینیک دندان پزشکی و مهارت دندانپزشک نیز می‌تواند بر قیمت باندینگ دندان موثر باشد.

سخن آخر

اگر دندان شکسته و یا تغییر رنگ داده دارید و یا فواصل دندان‌های شما زیاد است، باندینگ دندان می‌تواند راه حل ایده‌آلی برای شما باشد. در روش باندینگ دندان، از ماده‌ای به نام رزین کامپوزیت برای اصلاح ظاهر دندان‌های شما استفاده می‌شود. در کلینیک لبخند، دندانپزشکان مجرب ما، نوعی رزین کامپوزیت را برای شما انتخاب می‌کنند که با مینای دندان شما مطابقت کامل داشته باشد تا طبیعی‌ترین و مطلوب‌ترین نتایج برای شما حاصل گردد.

سؤالات متداول

آیا باندینگ دندان بی خطر و دائمی است؟

بله. باندینگ دندان، بر خلاف پرکننده‌های آمالگام نقره، که خطر مسمومیت جیوه را به همراه دارند، و زیبا هم نیستند، کاملا بی‌خطرند. مواد باندینگ دندان، تاثیرات سمی و مضر برای بدن ندارند. البته پرکننده‌های رزین کامپوزیت دوام دائمی ندارند.

آیا می‌توان باندینگ دندان را دوباره سفید کرد؟

بر خلاف دندان طبیعی، لکه‌های ایجاد شده بر روی پر کردگی‌های باندینگ دندان را نمی‌توان با روش‌های سفید کردن دندان‌ها، برطرف کرد، زیرا دندان‌های طبیعی متخلخل هستند و ماده شیمیایی سفید کننده دندان، به داخل آن نفوذ کردن و لکه‌ها را حل می‌کند. اما این ماده سفید کننده، بر روی کامپوزیت اثری ندارد. در نتیجه، اگر پر کننده کامپوزیت شما لکه شد، دندانپزشک ممکن است که یک لایه نازک از مواد روی باندینگ دندان را بتراشد تا لایه سفید زیرین دیده شود، البته اگر لکه‌ها عمیق تر باشند، شاید مجبور شوید که مجددا عمل باندینگ را انجام دهید.

آیا دندان خود را روکش کنم و یا باندینگ دندان انجام دهم؟

باندینگ دندان یک روش آسان و کم هزینه برای ترمیم دندان‌های کج و شکسته است. هرچند پرکننده‌های باندینگ دندان، زیبا و محکم است، اما روکش‌های دندانی مزایای بیشتری نسبت به آن‌ها دارند. مثلا روکش‌های دندان در مقایسه با باندینگ دندان، نسبت به لکه شدن مقاوم‌تر هستند. به علاوه، روکش‌ها، بسیار بادوام‌تر از باندینگ هستند و بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند اما باندینگ فقط ۳ تا ۵ سال دوام دارد. پس اگر به دنبال دوام و زیبایی بیشتر دندان‌های ترمیم شده خود هستید، روکش‌های دندان انتخاب مناسب‌تری است.

آیا عمل باندینگ دندان عوارض جانبی دارد؟

باندینگ دندان یک روش بی خطر است، اما ممکن است عوارض جزئی نیز داشته باشد. بطور مثال، ممکن است درد، تورم، حساسیت دندانی، تحریک دندان‌ها، خونریزی لثه و عفونت رخ دهد.

چرا بعضی افراد بعد از ارتودنسی از باندینگ دندانی استفاده می‌کنند؟

بعد از ارتودنسی، برای ترمیم آسیب‌های قبلی وارد شده به دندان‌ها می‌توان از باندینگ دندان استفاده کرد.

آیا می‌توان در پشت دندان‌های جلویی، باندینگ دندانی انجام داد؟

باندینگ دندان را می‌توان در هر قسمت از دندان و هر طرف از آن، انجام داد. اگر در دندان‌های جلویی وعقبی و یا در ریشه دندان خود پوسیدگی داشته باشید، می‌توانید از روش زیبایی و ترمیمی باندینگ دندان، برای درمان آن‌ها استفاده نمائید. حتی اگر در پشت دندان‌های جلویی، حفره‌ای داشته باشید، دندانپزشک شما ممکن است از باندینگ دندان برای ترمیم این مشکل استفاده نماید.

آیا عمل باندینگ، دندان‌ها را خراب می‌کند؟

یکی از مزایای استفاده از باندینگ دندان، این است که به اندازه روش‌های دیگر دندانپزشکی به دندان‌ها آسیب نمی‌رساند و غیر تهاجمی است و مانند نصب تاج دندان یا روکش‌های چینی، نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

باندینگ دندان چقدر دردناک است؟

روش باندینگ دندان نسبتاً بدون درد است و شما حتی نیاز به مصرف قرص‌های مسکن هم پیدا نمی‌کنید. البته ممکن است که بعد از عمل باندینگ دندان، کمی حساسیت به گرما و سرما را در دندان‌های خود حس کنید. در این صورت می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه برای رفع این حساسیت استفاده نمائید.

آیا باندینگ دندان به راحتی می‌شکند؟

باندینگ دندان، به اندازه روکش‌های چینی دندان مقاوم نیستند. اما شما می‌توانید با مراقبت و احتیاط در جویدن غذاهای سفت، که ممکن است باندینگ دندان را بشکند، دندان‌های باند شده خود را حفظ کنید.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما