لیفت لثه چگونه انجام می‌شود؟ | بررسی روش ها و هزینه

اگر لثه‌هایتان هنگام صحبت کردن یا خندیدن، بیش از اندازه به چشم می‌آیند، می‌تواند باعث شود شما نسبت به ظاهر خود احساس خوبی نداشته باشید. اگر لبخند لثه‌ای دارید که روی اعتماد به نفس شما تأثیر منفی می‌گذارد، ممکن است بخواهید درمان لیفت لثه را امتحان کنید. این روش، برای اصلاح بی‌نظمی لثه‌ها و افزایش نمای دندان‌ها ایده‌آل است.

این روش، به‌عنوان یک روش دندانپزشکی زیبایی، کانتور یا تغییر شکل لثه نیز شناخته می‌شود. این عمل می‌تواند به شما کمک کند تا خط لثه یکنواختی داشته باشید و لبخندی زیبا و همچنین ظاهر دندانی متقارنی داشته باشید. در این مقاله، قصد داریم همه چیز را در مورد کاندیدهای مناسب برای عمل لیفت لثه، روش و سایر نکات ضروری توضیح دهیم.

لیفت لثه

لیفت لثه

لیفت لثه، که به عنوان افزایش طول تاج دندان و یا کانتورینگ لثه نیز شناخته می‌شود، نوعی جراحی زیبایی لثه است که خط لثه شما را ترمیم می‌کند. این یک روش کم تهاجمی است که با استفاده از فناوری پیشرفته لیزر، بافت اضافی لثه را برداشته و لثه را تغییر شکل می‌دهد.

جراحی لیفت لثه، معمولاً برای کاهش ظاهر لبخند لثه‌ای استفاده می‌شود و اغلب همراه با روش‌های دیگر مانند روکش‌های دندانی همراه می‌شود.  این روش به گونه‌ای طراحی شده است که دندان سالم و مخفی شده در زیر لثه اضافه را نمایان کند و دندان‌های مربعی شکل کوتاه را به دندان‌های مستطیلی بلندتر تبدیل نماید.

لیفت لثه، از نظر پزشکی، به ندرت مورد نیاز است و بیشتر برای اهداف زیبایی استفاده می‌گردد. دندانپزشک شما باید ارزیابی کند که آیا شما واجد شرایط این روش هستید یا خیر.

مزایای لیفت لثه یا جینجیوکتومی

مزایای لیفت لثه

بدون توجه به علت، لیفت لثه مزایای متعددی دارد:

  • شکل لبخند شما را اصلاح می‌کند. حاشیه‌های ناهموار لثه می‌تواند این توهم را ایجاد کند که اندازه دندان‌های شما متفاوت است و باعث می‌شود که شکل لبخند کلی شما ناهماهنگ به نظر برسد. لیفت لثه، روی دندان‌های خاص می‌تواند به راحتی خطوط لثه شما را ترمیم کرده و دندان‌های سالم را کاملاً کادربندی نماید. ایجاد تقارن در دندان‌ها، یکی از حیاتی‌ترین جنبه‌های یک روش ترمیم موثر اصلاح لبخند است.
  • لبخند لثه‌ای را رفع می‌کند. اگرچه لبخند لثه‌ای گاهی به دلیل سفت شدن ماهیچه‌های لب است، اما دلیل دیگر می‌تواند به دلیل پایین بودن خطوط لثه باشد. اصولا”، لیفت لثه، سطحی از لثه را که روی دندان شما قرار می‌گیرد را، بالا می‌برد. به این ترتیب، به محض اینکه در مقابل افراد دیگر لبخند می‌زنید، مقدار لثه کمتری دیده می‌شود.
  • از بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند. گاهی اوقات باکتری‌ها می‌توانند در زیر بافت لثه، در مناطقی که دسترسی به آن با مسواک یا نخ دندان دشوار است، مستقر شوند. هرچه بافت لثه شما بیشتر باشد، مکان‌های بیشتری برای پنهان شدن باکتری‌ها وجود دارد و احتمال اینکه این باکتری‌ها منجر به بیماری لثه شوند، بیشتر می‌شود. کانتور کردن لثه، به جلوگیری از رشد باکتری در این نواحی کمک می‌کند و خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش می‌دهد.
  • کمک می‌کند تا دندان‌ها بلندتر و پهن‌تر به نظر برسند. جراحی زیبایی لیفت لثه‌، سطح بزرگ‌تری از مینای دندان شما را نمایان می‌‌کند. بنابراین، اگر دندان‌های شما به اندازه‌ای پوشش لثه‌ دارند که تاج آناتومیک را می‌پوشاند (بخشی که معمولاً قابل مشاهده است)، لیفت بافت لثه به طور طبیعی باعث می‌شود که دندان شما بزرگ‌تر و پهن‌تر به نظر برسد. بسته به اینکه آناتومی دندان شما چگونه است، جراحی لیفت لثه ممکن است جایگزین مناسبی برای روکش یا باندینگ دندان باشد.
  • عملاً نیاز به زمان بهبودی ندارد. شاید یکی از بزرگترین مزایای لیفت لثه با لیزر، نسبت به جراحی سنتی لثه، بهبودی سریع پس از جراحی باشد. چند دهه پیش، شما مجبور بودید از یک پانسمان دارویی روی محل لیفت لثه خود استفاده کنید و تا بهبودی کامل دهان، رژیم غذایی خود را به میزان قابل توجهی محدود نمائید. اما اکنون از آنجایی که لثه شما با لیزر اصلاح شده است، هیچ محل برشی برای مراقبت وجود ندارد. این یعنی نیازی به پانسمان و بخیه نیست.

کاندیدای لیفت لثه

کاندیدای لیفت لثه

اگر سعی می‌کنید کمتر لبخند بزنید یا دهان خود را با دست خود بپوشانید، این روش، به تنهایی و یا در ترکیب با روش‌های دیگر، ممکن است راه حل شما باشد.

مانند هر عمل دندانپزشکی دیگر، لیفت لثه برای تمام افراد مناسب نیست. اگر بافت لثه شما بیش از حد رشد کرده است و بخشی از تاج دندان شما را می‌پوشاند، این درمان، ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. با این حال، برای بعضی از بیماران، بالا بردن خط لثه ممکن است باعث نمایان شدن بیش از حد بافت و ساختار حمایتی استخوانی دندان‌ها شود.

اگر آنقدر سالم هستید که بتوانید تحت درمان‌های رایج دندانپزشکی قرار بگیرید، می‌توانید جراحی لیفت لثه را انجام دهید، به خصوص اگر اصول سلامت دهان و دندان را حفظ کنید.

همانطور که بافت اضافی لثه برداشته می‌شود، قسمت بیشتری از ریشه دندان شما آشکار می‌شود، به همین دلیل، مهم است که به اندازه کافی ریشه دندان داشته باشید تا بدون آسیب رساندن به ریشه، مقداری از آن را در معرض دید قرار دهید. این با معاینه گسترده توسط یکی از دندانپزشکان ما در طول مشاوره اولیه و با تصویربرداری اشعه ایکس مشخص می‌گردد.

اگر مقدار زیادی، بافت لثه را برداریم و ریشه دندان شما بیش از حد در معرض دید قرار گیرد، ممکن است که منجر به عوارضی مانند حساسیت به گرما و سرما، ایجاد عفونت یا لق شدن دندان به دلیل عدم وجود پایه تثبیت کننده شود.

روش‌های لیفت لثه

در لیفت لثه از روش‌های متعددی استفاده می‌شود که تحت نظر و دستور پزشک، روش مناسب شما انتخاب خواهد شد. در این بخش ما بهترین و موثرترین روش‌ها را بررسی خواهیم نمود.

لیفت لثه با لیزر

لیفت لثه با لیزر

گزینه دیگری برای از برداشتن بافت لثه اضافی از روی دندان، استفاده از لیزر است. درمان تغییر شکل لثه با لیزر، با هدف ایجاد کانتور و تغییر شکل لثه‌ها به گونه‌ای است که لثه‌ها مرتب‌تر و کوچک‌تر به نظر برسند. این یک روش ساده است که معمولاً با یک بار مراجعه به کلینیک تکمیل می‌شود.

دندانپزشک از لیزر برای تراشیدن لثه‌ها استفاده می‌کند و بافت اضافی لثه را از بین می‌برد. لیزر می‌تواند رگ‌های خونی را به طور خودکار ببندد، و به کاهش تورم و خونریزی بعد از عمل، کمک کند.

این روش، تقریباً بدون درد است و بیشتر ناراحتی بعد از درمان احساس می‌شود. برای کمک به برطرف شدن درد، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید.

جراحی لیفت لثه

جراحی لیفت‌ لثه

هنگامی که لثه‌ها، بیش از حد دندان‌های شما را بپوشانند، ممکن است لازم باشد که عمل جراحی لثه را انجام دهیم. به این روش دندانپزشکی زیبایی، کانتورینگ لثه نیز گفته می‌شود. این درمان شامل برداشتن بافت اضافی لثه است.

ما با اعمال یک بی‌حس کننده موضعی به شما، کار را شروع می‌کنیم تا عمل، بدون درد باشد. هنگامی که لثه‌های شما بی‌حس شد، به آرامی لثه‌های شما را اصلاح کرده و شکل می‌دهیم. این جراحی، سطح بیشتری از دندان‌های شما را آشکار می‌کند.

اغلب، این روش را می‌توان در یک جلسه تکمیل کرد، با این حال، ممکن است نیاز باشد که بعد از یک هفته، مجدداً به پزشک مراجعه نمائید. نتایج جراحی لیفت لثه، دائمی است و نیازی نیست نگران رشد مجدد لثه خود باشید.

لیفت لثه با فرز سرامیکی

لیفت لثه با فرز سرامیکی

میکرودونت سرامیک فرز، برای جراحی‌های بافت نرم مانند کاشت ایمپلنت یا جینجیوکتومی توصیه می‌شود. استفاده از فرز نرم، احتمال خونریزی را کاهش می‌دهد. همچنین فرز نرم، احتمال نکروز بافتی را به حداقل می‌رساند.

مراقبت‌های لازم بعد از لیفت لثه

مراقبت‌های لازم بعد از لیفت لثه

ممکن است تا 10 روز طول بکشد تا لثه شما به طور کامل بهبود یابد. دستورالعمل‌های خاصی در مورد اقداماتی که در طول دوره بهبودی باید انجام دهید را، دریافت خواهید کرد.

برای بقیه روز پس از جراحی، به شما توصیه می‌شود استراحت کنید و فعالیت خود را محدود نمائید. در بیشتر موارد، می‌توانید پس از 24 ساعت غذا بخورید و بنوشید، اما باید در چند روز اول پس از عمل، از غذاهای نرم و سرد مانند تخم‌مرغ، ماکارونی، سبزیجات نرم، بستنی، ماست و پنیرهای نرم استفاده کنید.

تا زمان بهبودی لثه‌ها، از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های تند، ترد و اسیدی و همچنین غذاهای حاوی دانه، خودداری کنید. شما می‌توانید با قرار دادن کیسه یخ، روی دهان و مصرف مسکن بدون نسخه، ناراحتی خود را کاهش دهید. توصیه می‌شود از مصرف آسپرین خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث خونریزی شود. به جای آن، ایبوپروفن مصرف نمائید.

حتماً دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را در مورد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، برای جلوگیری از تحریک لثه، به دقت دنبال کنید.

عوارض لیفت لثه

عوارض لیفت لثه

خطرات بسیار اندکی، در رابطه با روش لیفت لثه وجود دارد. ممکن است بعد از عمل، حساسیت دندانی شما بیشتر شود. هنگامی که بافت لثه برداشته می‌شود تا ناحیه بزرگتری از دندان‌ها نمایان شود، حساسیت دندانی افزایش می‌یابد.

دندان‌ها، با منافذ ریزی به نام توبول پوشیده شده‌اند که حاوی انتهای اعصاب داخل دندان، هستند. هنگامی که این بخش، به طور ناگهانی آشکار ‌شوند، ممکن است حساس شوند. خبر خوب این است که، این حساسیت معمولاً با گذشت زمان برطرف می‌شود و می‌توان در این مدت، با محصولات ضد حساسیت دندانی، این احساس را مدیریت کرد.

اگر به یک پزشک بی‌تجربه مراجعه کنید، در معرض خطر لیفت بیش از حد لثه‌ها قرار می‌گیرید. این امر، می‌تواند باعث شود که ریشه‌های دندان در معرض دید قرار گیرند، به این معنی که مینای دندان دیگر روی دندان را نمی‌پوشاند. در نتیجه لایه بعدی دندان، یعنی عاج، در معرض دید قرار می‌گیرد. عاج دندان، بسیار حساس‌تر از مینای دندان است و بیشتر در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد، به همین دلیل مهم است که ریشه‌های دندان را بپوشانید.

همچنین خطر عود مجدد بافت لثه وجود دارد، به این معنی که برای اطمینان از لیفت صحیح لثه، به درمان دیگری هم نیاز خواهید داشت. اگر بیش از 24 ساعت پس از درمان، دچار تورم یا خونریزی لثه یا علائم غیرعادی دیگری شدید، برای قرار ملاقات اورژانسی با دندانپزشک خود تماس بگیرید. شما ممکن است عفونت یا عارضه دیگری را نیز تجربه کنید، بنابراین مهم است که به این علائم دقت نمائید.

هزینه لیفت لثه

هزینه نهایی لیفت لثه به روش انتخاب شده توسط شما بستگی دارد. در صورتی که لیفت لثه با لیزر را انتخاب کرده باشید، قیمت نهایی لیفت لثه بیشتر خواهد بود. همچنین مهارت و تجربه پزشک و موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی شما می‌تواند بر هزینه نهایی لیفت لثه موثر باشد.

برای کسب اطلاع از هزینه‌ها و مطرح کردن سوالات خود می‌توانید با شماره تلفن‌های ما در تماس باشید.

سخن پایانی

لیفت لثه یک روش کم تهاجمی است که می‌تواند به ترمیم خط لثه و کاهش ظاهر لبخند لثه‌ای کمک کند. این درمان می‌تواند به شما کمک کند تا با اعتماد به نفس و افتخار در زندگی خود، لبخند بزنید. اگر لبخند لثه‌ای دارید، لیفت لثه می‌تواند نتایجی به شما ارائه بدهد که زیباتر از همیشه لبخند بزنید.

اگر مطمئن نیستید که آیا این درمان برای شما مناسب است یا اگر اطلاعات بیشتری در مورد لیفت لثه می‌خواهید، می‌توانید یک قرار ملاقات رزرو کنید و دندانپزشک ما شما را راهنمایی خواهد کرد.

سوالات متداول

جراحی لیفت لثه زیبایی چیست؟

جینجیوکتومی، که بیشتر به عنوان لیفت لثه یا جراحی کانتورینگ لثه شناخته می‌شود، یک روش دندانپزشکی زیبایی است که بافت لثه را برمی‌دارد و یا شکل می‌دهد تا به درستی از دندان حمایت کرده و اطراف آن را احاطه کند.

آیا لیفت لثه دردناک است؟

در حالی که تزریق بی‌حس کننده موضعی در لثه، ممکن است که دردناک باشد، عمل لیفت لثه به خودی خود بدون درد است. ممکن است در حین بهبودی، حساسیت دندانی داشته باشید، اما دندانپزشک، می‌تواند نکاتی را برای به حداقل رساندن این ناراحتی به شما ارائه دهد.

میزان ناراحتی‌ که بعد از عمل، تجربه می‌کنید، به میزان تغییر شکل یا برداشتن بافت لثه بستگی دارد، اما معمولاً ظرف چند روز، برطرف می‌شود.

آیا لثه‌ها پس از لیفت لثه، مجدداً رشد می‌کنند؟

خیر! لثه‌های شما پس از لیفت لثه رشد نمی‌کنند، زیرا استخوان زیر آن نیز کانتور شده است. این روش، نتایج مادام العمر را تضمین می‌کند و دیگر لبخند لثه‌ای نخواهید داشت.

 بعد از لیفت لثه، چگونه دندان‌های خود را مسواک بزنیم؟

تا ده روز پس از جراحی در محل پیوند مسواک یا نخ دندان نکشید. سپس می‌توانید مسواک زدن ملایم را با یک مسواک نرم برای دو تا چهار روز بعد، شروع کنید و در نهایت به مسواک زدن عادی خود برگردید.

چه کسی عمل لیفت لثه را انجام می‌دهد؟

پریودنتیست (متخصص لثه) این روش را انجام می‌دهد.

تفاوت بین جینجیو پلاستی و جینجیوکتومی چیست؟

این دو روش کمی با هم متفاوت هستند. جینجیوکتومی به برداشتن بافت لثه بیمار اشاره دارد. اما عمل جینجیو پلاستی لثه، معمولاً برای تغییر شکل بافت‌های سالم لثه انجام می‌شود.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما