درمان فوری دندان درد: درمان سریع دندان درد در شب

دندان درد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله عفونت دندان، حفره، بیماری لثه یا ریشه عریان. صرف نظر از اینکه دندان درد شما چه علتی دارد، مهم است که برای جلوگیری از بدتر شدن مشکل خود به یک دندانپزشک ماهر مراجعه کنید.

با اینکه نباید درمان خود را به تعویق بیندازید، اما یکسری درمان‌های خانگی مفید وجود دارند که می‌توانید قبل از مراجعه به دندانپزشک درد خود را با آن‌ها تسکین دهید.

نکاتی برای مدیریت اورژانسی دندان درد در خانه


مدیریت اورژانسی دندان درد

 • سر خود را بالا نگه دارید.
 • از کمپرس سرد در ناحیه درد استفاده کنید.
 • هنگام خواب سرتان را بالاتر از بدنتان نگه دارید.
 • مسواک را با ضربات ملایم به دندان‌های خود بزنید.
 • به منظور تسکین دندان درد از آب نمک استفاده کنید.

اگر درد شما تسکین نمی‌یابد یا بدتر می‌شود، فوراً به دنبال مراقبت‌های دندانپزشکی باشید. دندانپزشک شما می‌تواند مشکل را تشخیص داده و درمان مناسب را به شما ارائه دهد.

چگونه دندان درد خود را با داروهای خانگی درمان کنیم


اگر دندان درد دارید و نمی‌توانید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید، احتمالاً به دنبال روشی برای تسکین درد خود هستید. در اینجا به چند روش جهت تسکین دندان درد در خانه می‌پردازیم. باید این نکته را در نظر گرفت که روش‌های درمان فوری دندان درد در خانه موقتی بوده و در صورتی که مشکل ریشه‌ای باشد، باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

نمک + آب گرم

نمک + آب گرم

نمک و آب داغ از قدیم به عنوان تسکین دهنده دندان درد شناخته شده است. این محلول مایعاتی که باعث تحریک می‌شوند را از لثه خارج کرده و به کاهش احساس درد کمک می‌کند.

مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری نمک در یک لیوان آب گرم یا داغ و سپس آبکشی/غرغره کردن آن باعث تسکین دندان درد شما می‌شود و در صورت لزوم می‌توانید آن را تکرار کنید.

کمپرس یخ یا سرد

کمپرس یخ یا سرد

احتمالاً واضح‌ترین و ساده‌ترین روش برای تسکین دندان درد، استفاده از یخ یا کمپرس سرد در قسمتی از دهان است که دندان درد دارید.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن

از پراکسید هیدروژن رقیق شده در آب استفاده کنید. تنها کافی است آن را غرغره کرده و سپس بیرون بریزید.

سرکه سیب

سرکه سیب

سرکه سیب نه تنها خواص ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی دارد، بلکه به دلیل اسیدی بودن، باکتری‌های ایجاد کننده دندان درد را نیز از بین می‌برد. می‌توانید یک تکه پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و آن را به آرامی بر روی دندان خود فشار دهید.

برگ نعناع، عصاره نعناع، یا چای نعناع فلفلی

برگ نعناع، عصاره نعناع

نعناع فلفلی به دلیل توانایی خود در کاهش تورم و درد شناخته شده است. اگر برگ‌های تازه نعناع در دسترس دارید، می‌توانید با جویدن آن‌ها دندان درد خود را تسکین دهید. یا اگر خشک هستند، کافی است آن‌ها را روی دندان خود نگه دارید.

همچنین می‌توانید از چای نعناع فلفلی برای تسکین دندان درد خود استفاده کنید. چند برگ خشک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید، ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس مقداری از آن را در دهان خود بچرخانید.

روغن

روغن

روغن‌های مختلفی وجود دارند که دارای خواص ضد درد و ضد التهابی هستند و می‌توانند برای تسکین موقت درد دندان استفاده شوند. برای استفاده از روغن جهت تسکین دندان درد می‌توانید آن را با مقداری آب مخلوط کرده و در دهان بچرخانید. همچنین می‌توانید مقداری پنبه یا سواپ پنبه‌ای را مقداری روغن آغشته کرده و روی دندان خود قرار دهید.

در ادامه تعدادی از روغن‌هایی را که می‌توانید برای تسکین درد دندان خود استفاده کنید، معرفی می‌کنیم:

 • روغن پونه کوهی
 • روغن جوز هندی
 • روغن گل میخک
 • روغن درخت چای

سیر

سیر

برای استفاده از سیر به عنوان تسکین دهنده دندان درد، یک حبه سیر را له کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. برای تسکین بیشتر درد، می‌توانید نمک را با خمیر سیر مخلوط کنید و آن را مستقیماً روی دندان دردناک بمالید.

زنجبیل

زنجبیل

استفاده از زنجبیل برای تسکین درد بسیار ساده است. کافی است یک تکه زنجبیل تازه را بردارید و بجوید. انجام این کار به سرعت باعث تسکین درد شما می‌شود.

سیب زمینی

سیب زمینی

سیب زمینی خام می‌تواند رطوبت اضافی را جذب کرده و به کاهش تورم کمک کند. برای درمان دندان درد با این روش، یک تکه سیب زمینی متوسط را برش دهید و آن را در داخل لپ خود در مقابل دندان دردناک نگه دارید. همچنین می‌توانید مقداری سیب زمینی را با مقداری نمک دریا له کنید و آن را مانند خمیر روی دندان بمالید.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد عفونی کنندگی و ضد باکتریایی است که به تسکین درد کمک می‌کند. با اضافه کردن مقداری زردچوبه به آب یک خمیر درست کنید و آن را روی دندانتان بمالید. زردچوبه خام نیز می‌تواند به کاهش دندان درد شما کمک کند.

سایر گزینه‌های درمان دندان درد

 • تا پیش از آنکه بتوانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید، گزینه‌های دیگری نیز برای تسکین دندان درد وجود دارند. شما می‌توانید از این روش‌ها همراه با یا به جای مسکن‌های OTC استفاده کنید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی سرد یا گرم و حاوی قند یا اسید زیاد (مانند آب پرتقال) خودداری کنید.
 • اطراف دندان‌های آسیب دیده را نخ دندان بکشید تا ذرات غذایی که ممکن است باعث تحریک آن‌ها شوند را از بین ببرید.
 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید. این کار می‌تواند فشاری که ممکن است باعث افزایش درد شما شود را کاهش دهد.

بهترین مسکن‌ها برای دندان درد


بهترین مسکن‌ها برای دندان درد

زمانی که صحبت از دارو برای درد دندان می‌شود، دندانپزشکان چند گزینه را به بیماران توصیه می‌کنند. این گزینه‌ها عبارتند از:

 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • آسپرین
 • استامینوفن

اما همه این داروها برای همه مناسب نیستند. قبل از استفاده از داروهای مسکن OTC یا بدون نسخه، باید عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن‌ها را در نظر بگیرید.

چرا برخی از دندان دردها در شب بیشتر می‌شوند؟


دندان درد ممکن است در روز نیز شما را درگیر کند، اما به نظر می‌رسد که شدت آن در شب بیشتر می‌شود.

یکی از دلایلی که ممکن است باعث بروز این اتفاق شود، این است که وقتی فرد دراز می‌کشد، خون به سمت سرش جاری می‌شود. این خون اضافی در ناحیه سر ممکن است درد و فشاری را که افراد در دندان خود احساس می‌کنند، افزایش دهد.

تسکین فوری دندان درد در شب


تسکین فوری دندان درد

درمان دندان درد در خانه معمولاً به مدیریت درد محدود می‌شود. در این قسمت چند راه برای کاهش درد وجود دارد تا بتوانید خواب راحتی داشته باشید.

 • از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، استامینوفن (تیلنول) و آسپرین می‌تواند درد خفیف دندان را تسکین دهد. استفاده از خمیرها یا ژل‌های بی‌حس‌کننده که اغلب حاوی بنزوکائین هستند نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند تا بتوانید بخوابید. از هیچ محصول حاوی بنزوکائین برای درمان نوزادان یا کودکان زیر 2 سال استفاده نکنید.
 • سر خود را بالا نگه دارید. قرار دادن سر بالاتر از بدن می‌تواند از هجوم خون به سر شما جلوگیری کند. اگر خون در سرتان جمع شود، ممکن است درد دندان را تشدید کرده و در خواب شما اختلال ایجاد کند.
 • از خوردن غذاهای اسیدی، سرد یا سفت قبل از خواب خودداری کنید. این غذاها می‌توانند وضعیت دندان‌ها و هر حفره‌ای که قبلاً ایجاد شده است را تشدید کنند. سعی کنید از غذاهایی که باعث درد می‌شوند نیز اجتناب کنید.
 • دندان‌های خود را با دهانشویه بشویید. برای ضدعفونی کردن و بی‌حس کردن دندان‌ها از دهانشویه حاوی الکل استفاده کنید.
 • قبل از خواب از کیسه یخ استفاده کنید. یک کیسه یخ را در پارچه بپیچید و روی قسمت دردناک صورت خود قرار دهید. این کار می‌تواند به کاهش درد کمک کند تا بتوانید راحت‌تر بخوابید.

چه زمانی باید به دندانپزشک برای درمان دندان درد مراجعه کرد؟


مراجعه به دندانپزشک

اگر علاوه بر درد عمومی دندان، علائم زیر را نیز تجربه کردید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • تورم
 • چرک
 • تب
 • سایر علائم عفونت مانند خونریزی، حساسیت شدید به دمای سرد و گرم، یا طعم بد در دهان.

سوالات متداول


سریع‌ترین راه برای متوقف کردن دندان درد در خانه چیست؟

درمان های خانگی برای دندان درد عبارتند از:

 1. از کمپرس سرد استفاده کنید.
 2. یک ضدالتهاب مصرف کنید.
 3. با آب نمک بشویید.
 4. از کمپرس گرم استفاده کنید.
 5. از چای کیسه‌ای نعناع استفاده کنید.
 6. از سیر استفاده کنید.
 7. دهان خود را با دهانشویه شستشو دهید.

چگونه دندان درد را فوراً با دارو تسکین دهیم؟

استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، استامینوفن (تیلنول) و آسپرین می‌تواند درد خفیف دندان را تسکین دهد.

چگونه در ۵ دقیقه از شر دندان درد خلاص شویم؟

 1. مقداری یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و با یک حوله مرطوب بپوشانید.
 2. کیسه را روی ناحیه متورم فشار دهید.
 3. چند دقیقه نگه دارید تا درد کاهش یابد.
 4. در صورت لزوم تکرار کنید.

آیا نمک می‌تواند درد دندان را درمان کند؟

آب نمک گرم می‌تواند دندان درد شما را تکسین دهد. آب نمک می‌تواند به آرامی ذرات غذایی را که ممکن است بین دندان‌های شما گیر کرده باشند، خارج کند. همچنین، شستشو با آب نمک به عنوان یک ضد عفونی کننده نیز عمل کرده و به کاهش التهاب کمک می‌کند.

کدام مسکن برای درد دندان بهتر است؟

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) و ناپروکسن برای تسکین دندان درد بسیار موثر هستند.

آیا مسواک زدن دندان درد را متوقف می‌کند؟

مسواک زدن دندان آسیب دیده سرعت تجمع باکتری‌ها در داخل و اطراف حفره دندانی را کاهش می‌دهد. این تجمع باکتری ممکن است باعث تورم شده و در نتیجه درد را بدتر کند.

وضعیت خوابیدن با دندان درد باید چگونه باشد؟

سعی کنید روی یک بالش بلند یا چند بالش بخوابید. ارتفاع می‌تواند به جلوگیری از فشار ناشی از جریان خون به سر و دهان کمک کند. بنابراین، بالا نگه داشتن سر می‌تواند به کاهش درد، بهبود گردش خون و کاهش تورم کمک کند.

آیا آب سرد به کاهش دندان درد کمک می‌کند؟

شستن دهان با آب نمک گرم هم درد دندان شما را تسکین می‌دهد و هم دهان شما را ضد عفونی می‌کند. با این حال، مطمئن شوید که آب گرم است. آب سرد می‌تواند حساسیت دندان را تشدید کند.

آیا میخک می‌تواند درد دندان را متوقف کند؟

میخک دارای خواص ضد درد و ضد باکتری طبیعی است و به عنوان درمانی برای انواع دردها استفاده می‌شوند. میخک به ویژه برای درمان دندان درد موثر است.

بهترین دارو برای عفونت دندان درد چیست؟

آنتی بیوتیک‌ها مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین معمولاً برای کمک به درمان عفونت دندان استفاده می‌شوند. آنتی بیوتیکی به نام مترونیدازول می‌تواند برای برخی از انواع عفونت‌های باکتریایی تجویز شود.

کدام مسکن برای دندان درد در دوران بارداری بی‌خطر است؟

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) شامل آسپرین و همچنین ادویل یا موترین (ایبوپروفن) و آلو (ناپروکسن) است. در اکثر موارد مصرف آسپرین در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. به طور کلی، ایبوپروفن و ناپروکسن تا هفته 20 بارداری بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان دندانپزشکی تماس با ما