ایمپلنت فوری در یک جلسه: ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه روشی است که طی آن ایمپلنت دندانی بلافاصله بعد از کشیدن دندان، در استخوان فک جاگذاری میشود. از اینرو، افرادی که به جایگزینی سریع‌تر دندان از دست رفته خود نیاز دارند میتوانند از مزایای ایمپلنت فوری بهره‌مند شوند. در این روش جاگذاری ایمپلنت، اباتمنت و جایگزینی دندان از دست رفته طی یک نوبت و در همان روز انجام میشود. دندانپزشک با بررسی وضعیت دهان و دندان شما تعیین خواهد کرد که این روش گزینه مناسبی برای شماست یا خیر.

ایمپلنت فوری چیست؟ 


ایمپلنت فوری چیست

ایمپلنت فوری روشی از درمان کاشت ایمپلنت دندان است که طی آن، کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان انجام میشود و (بر خلاف ایمپلنت سنتی) در این روش دیگر نیازی به انتظار ۳ الی ۶ ماهه ما بین مرحله اول و دوم نیست. فرآیند سریع و فوری این روش به این معناست که شما میتوانید بلافاصله دندان جدیدی را جایگزین دندان از دست رفته خود کنید.

چنانچه شرایط شما مناسب باشد، دندانپزشک در این روش پس از ارزیابی کامل و بلافاصله پس از کشیدن دندان، ایمپلنت دندانی را جاگذاری میکند.

مزایای ایمپلنت فوری کدامند؟


کاشت ایمپلنت فوری مزایای متعددی هم برای مراجعه کننده و هم برای دندانپزشک دارد. برخی از مزایایی که ایمپلنت فوری نسبت به ایمپلنت سنتی دارد عبارتند از:

  • پروسه زمانی کوتاه مدت کاشت ایمپلنت دندانی
  • ساده‌تر بودن جراحی کاشت ایمپلنت فوری
  • کم تهاجمی بودن جراحی و بهبودی سریعتر بیمار
  • نرخ رضایت بالای بیماران از این روش

آیا من کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت فوری هستم؟


کاندید مناسب ایمپلنت فوری

تنها بیمارانی که حجم و تراکم اسخوان فک آنها کافی باشد و هیچ فاکتور خطر دیگری مانند عفونت لثه نداشته باشند میتوانند کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری باشند (اگرچه تراکم پایین استخوان فک را میتوان با پیوند استخوان برطرف کرد).

چنانچه مطمئن نباشید که شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت فوری هستید یا خیر، میتوانید با دندانپزشک متخصص ایمپلنت مشورت کنید تا این متخصص وضعیت شما را بررسی و ارزیابی کند. برخی از شرایطی که برای کاشت ایملپنت فوری الزامی هستند عبارتند از:

  • مناسب بودن وضعیت بهداشت دهان و دندان و سالم بودن لثه‌ها
  • کافی بودن تراکم استخوان فک جهت جاگذاری ایمپلنت دندانی
  • عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی
  • دندان قروچه نکردن

ایمپلنت فوری چگونه جاگذاری میشود؟


ایمپلنت فوری چگونه جاگذاری میشود

مشاوره اولیه 

توجه داشته باشید که کاشت موفقیت آمیز ایمپلنت فوری یا یک روزه تا حد زیادی به میزان مهارت و تخصص جراح دندانپزشکی بستگی دارد که این عمل را انجام میدهد. از اینرو، کاشت ایمپلنت فوری یک تکنیک بسیار حساس و ظریفی در نظر گرفته میشود که تنها باید توسط یک متخصص ایملپنت دندان انجام شود.

شما در طول جلسه مشاوره اولیه، باید دندانپزشک خود را از تمامی اطلاعات مربوط به سابقه پزشکی خود و هرگونه بیماری زمینه‌ای که ممکن است داشته باشید، مطلع کنید. سپس، دندانپزشک به کمک عکسبرداری با اشعه ایکس و تصویربرداری ۳ بعدی، وضعیت و سلامتی دهان و دندان شما را بطور کامل ارزیابی خواهد کرد.

کشیدن دندان 

کشیدن دندان پروسه‌ای است که معمولا تحت بی حسی موضعی و با دستکاری برای شل کردن دندان انجام میشود. تمامی بافت‌ها و استخوان‌های آسیب دیده و آلوده نیز معمولا طی این فرآیند برداشته میشوند.

جراحی ایمپلنت 

جراحی ایمپلنت

چنانچه قرار باشد که چندین ایمپلنت دندانی جاگذاری شوند، پروسه جراحی ممکن است چند ساعت طول بکشد. در روز جراحی، بسته به تعداد ایمپلنتی که قرار است کاشته شود، شما تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی خفیف قرار خواهید گرفت.

جاگذاری یا کاشت پروتز 

پس از کاشت ایمپلنت دندانی، جاگذاری پروتز دندانی شما (تاج دندانی، بریج یا پروتز) انجام خواهد شد که به عنوان دندان جایگزین برای شما عمل خواهد کرد. بسته به شرایط و مورد دندانی شما، ممکن است تا زمانی که پروتز دائمی در حال ساخت است از پروتز موقت استفاده شود. اگر چنین باشد باید چند هفته بعد برای نصب پروتز دائمی خود مجدداً به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

روند بهبودی و معاینات منظم 

پروسه ترمیم و بهبودی یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمانی در عمل کاشت ایمپلنت دندانی است. این پروسه منجر میشود تا ایمپلنت با استخوان فک جوش خورده و بتواند ایمپلنت دندانی را در جای خود ثابت و محکم کند. استئواینتگراسیون فرآیند ثابت شدن فیکسچر توسط بافت استخوانی فک است که طی ۴ الی ۶ ماه پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندانی تکمیل خواهد شد. در طول این مدت بویژه در 8 هفته اول پس از کاشت ایمپلنت فوری، شما باید غذاهای نرم استفاده کنید.

علاوه بر این، شما باید ۱ هفته بعد نیز به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا پروتز دائمی شما نصب شده و بخیه‌ها برداشته شوند.

ایمپلنت فوری چه مدت ماندگاری دارد؟ 


ایمپلنت فوری در مقایسه با ایمپلنت سنتی

ایمپلنت دندانی ممکن است با گذشت زمان تا حدودی دچار ساییدگی شود که شدت این مورد در هر بیماری متفاوت است. بطور کلی، چنانچه بهداشت دقیق دهان و دندان را رعایت کنید و معاینات دندانپزشکی منظم را انجام دهید، میتوانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت دندانی فوری شما ما بین ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری و دوام داشته باشد.

ایمپلنت فوری در مقایسه با ایمپلنت سنتی 


در ایمپلنت سنتی پس از کاشت ایمپلنت دندانی که از جنس تیتانیوم است، به ۴ الی ۶ ماه زمان برای بهبودی نیاز خواهید داشت تا بعد از این مدت تاج دندانی نصب شود.

در طول این ماه‌ها، استخوان فک با ایمپلنت تیتانیومی ادغام میشود تا ایمپلنت در جای خود ثابت شود.

اما در ایمپلنت فوری، نیازی به چند عمل جراحی و انتظار چند ماهه نبوده و ایمپلنت دندانی بلافاصله پس از کشیدن دندان جاگذاری میشود.

هزینه ایمپلنت فوری 


هزینه ایمپلنت فوری در مقایسه با ایمپلنت معمولی کمی بیشتر است. در جلسه مشاوره متخصص ایمپلنت کلیه هزینه‌ها را به شما اعلام خواهد کرد.

سوالات متداول


در طول و بعد از عمل کاشت ایمپلنت فوری چه انتظاری باید داشته باشم؟ 

ایمپلنت فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان جاگذاری میشود. ممکن است تا چند روز دچار تورم موضعی و درد در ناحیه باشید. این موارد بخشی از روند طبیعی درمان بوده و در صورت نیاز میتوانید از داروهای مسکن تجویزی پزشک برای تسکین درد خود استفاده کنید.

آیا می توان همزمان با کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت دندان را در همان روز انجام داد؟ 

در مواردی که استخوان فک سالم بوده و تراکم کافی را داشته باشد میتوان کاشت ایمپلنت دندان را در همان روز انجام داد.

بعد از کاشت ایمپلنت فوری تا چه مدت درد خواهم داشت؟ 

پس از گذشت ۳ الی ۷ روز همچنان ممکن است مقداری درد و حساسیت در اطراف محل کاشت ایمپلنت دندانی حس کنید که این موارد نیز به مرور زمان کاهش پیدا خواهند کرد.

نرخ موفقیت ایمپلنت فوری چقدر است؟ 

نرخ موفقیت ایمپلنت فوری پس از گذشت ۱ سال از کاشت، ۹۸ درصد است.

ایمپلنت فوری چه معایبی دارد؟ 

زمانی که استخوان فک بطور کامل با ایمپلنت ادغام نشود، خطر بالای شکست در عمل کاشت ایمپلنت وجود خواهد داشت. چنانچه زمان کافی برای ادغام شدن استخوان فک با ایمپلنت دندانی وجود نداشته باشد، احتمال شکست کاشت بالا خواهد بود.

ایمپلنت فوری چقدر ماندگاری و دوام دارد؟

ایمپلنت دندانی ممکن است با گذشت زمان تا حدودی دچار ساییدگی شود که شدت این مورد در هر بیماری متفاوت است. بطور کلی، چنانچه بهداشت دقیق دهان و دندان را رعایت کنید و معاینات دندانپزشکی منظم را انجام دهید، میتوانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت دندانی فوری شما ما بین ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری و دوام داشته باشد.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما