هزینه انواع روش های ارتودنسی

در ارتودنسی از تجهیزات مختلفی برای رفع مشکلات مربوط به نحوه قرارگیری دندان‌ها و یا صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. این روش بیشتر در جوانان و زمانی که فک همچنان در حال رشد می‌باشد به کار برده می‌شود. البته در طول 2 یا 3 دهه گذشته، تعداد بزرگسالانی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند افزایش یافته است.

ارتودنسی در رفع مشکلات دندان بسیار موثر است، ولی امکان دارد این روش پرهزینه باشد. هزینه ارتودنسی به عواملی مانند نوع بریس و ارتودنسی، مدت زمان نیاز به بریس و محل جغرافیایی ارائه‌دهنده خدمات ارتودنسی بستگی دارد.

چه مواردی در هزینه ارتودنسی دندان مؤثر هستند؟


چه مواردی بر هزینه ارتودنسی دندان موثر هستند

جهت کسب اطلاع از هزینه ارتودنسی، بایستی توجه شود که موارد زیر بر هزینه ارتودنسی دندان تاثیر می‌گذارند:

هزینه مشاوره اولیه

در زمان تعیین هزینه ارتودنسی، اولین قدم به مشاوره اولیه با متخصص ارتودنسی مربوط می‌شود. اولین جلسه مشاوره رایگان می‌باشد و شامل ارزیابی دقیق دندان‌های شخص و بررسی برنامه درمانی برای رفع مشکلات دهان و دندان است. در این جلسه متخصص موارد مربوط به جنبه‌های مختلف مشکلات دندانی، برآورد زمان درمان و بهترین برنامه درمانی برای شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این جلسه به تمامی سوالات مطرح شده از جانب بیمار پاسخ داده می‌شود.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی دارای انواع مختلفی می‌باشد بنابراین اطلاع از هزینه هر نوع از ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. دو نوع اصلی ارتودنسی شامل ارتودنسی فلزی و ارتودنسی نامرئی هستند.

ارتودنسی فلزی: بریس‌های مورد استفاده در این نوع ارتودنسی دارای براکت‌هایی هستند که توسط سیم در محل نگه داشته می‌شوند. طول زمان درمان با ارتودنسی فلزی به شدت مشکل مورد نظر و میزان مراقبت شخص از دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان بستگی دارد. رعایت نکات مطرح شده از جانب متخصص ارتودنسی نیز در طول زمان درمان و هزینه درمان موثر است.

ارتودنسی نامرئی: در این روش از تری (Tray) پلاستیکی شفاف استفاده می‌شود. این تری‌ها برای هر شخص به طور جداگانه طراحی و ساخته می‌شوند. این نوع ارتودنسی متحرک است و در نتیجه شخص در زمان خوردن و آشامیدن با مشکل مواجه نمی‌شود. ولی در ارتباط با بریس‌های فلزی به مراقبت بیشتری برای تمیز کردن اطراف براکت و سیم‌ها نیاز است. ظرافت و سهولت در استفاده از این نوع ارتودنسی سبب افزایش هزینه ارتودنسی نامرئی می‌شود. البته بیمه معمولا بیشتر هزینه ارتودنسی نامرئی را تحت پوشش قرار می‌دهد. تیم درمانی با بیمار در مورد گزینه‌های مختلف بیمه مشورت می‌کند.

هزینه مربوط به متخصص ارتودنسی

این که چه کسی درمان را بر عهده دارد معمولا بر هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارد. بنابر این هزینه درمان در ارتباط با هر متخصصی متفاوت می‌باشد. این هزینه به میزان تجربه و اعتبار متخصص بستگی دارد. همانگونه که قبلا نیز مطرح شد،  تیم درمانی و متخصص ارتودنسی در محل زندگی بیمار جهت ایجاد یک برنامه درمانی و برنامه پرداخت هزینه درمان که با وضعیت زندگی شخص متناسب باشد، با بیمار همکاری خواهند کرد.

محل جغرافیایی و تخفیف‌ در هزینه درمانی

هزینه ارتودنسی معمولا با محل زندگی شخص مرتبط می‌باشد و محل جغرافیایی یکی از عوامل است که بر هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارد. در برخی از مطب‌های ارتودنسی تخفیف‌های ویژه‌ای برای اشخاص در نظر گرفته می‌شود. بیمار بایستی از تمامی پیشنهادات ارائه شده در مورد هزینه درمان و همچنین تخفیف‌ در هزینه‌های درمانی به طور کامل کسب اطلاع کند.

دشواری روند درمان

در صورت تمایل به استفاده از ارتودنسی، بیمار بایستی در مورد هزینه ارتودنسی ثابت و یا هزینه ارتودنسی متحرک و دیگر انواع گزینه‌های درمان با متخصص مشورت کند. برای نمونه، بین مشکلات دندانی خفیف که تنها به شش ماه برای درمان نیاز دارند و مشکلات شدیدتر که به یک سال درمان نیاز دارند، تفاوت وجود دارد. البته بایستی توجه شود که زمان طولانی درمان نباید باعث شود تا شخص از مراجعه به متخصص و استفاده از درمان منصرف شود. هر چه عارضه دندانی شخص شدیدتر باشد، در صورت عدم درمان مشکلات بیشتری برای شخص ایجاد خواهد شد.

میزان تخفیف و کمک‌های مالی

در برخی از موارد، نحوه پرداخت هزینه درمان بر هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارد. در صورتی که کمک مالی رایگان با مقدار مشخصی از هزینه ارائه می‌شود، این مطلب احتمالا سبب می‌شود که ارتودنسی به صرفه باشد. همچنین اگر در زمان ارائه چک از طرف بیمار، تخفیف ویژه از جانب متخصص ارائه شود احتمال دارد در مقایسه با پرداخت کامل هزینه در ابتدای درمان، به هزینه کمتری برای ارتودنسی نیاز باشد.

پوشش بیمه و طرح برنامه درمانی

هزینه ارتودنسی در نهایت به پوشش بیمه بستگی دارد. برخی از طرح‌های بیمه، بیشتر هزینه‌ها یا حتی تمامی هزینه درمان را تقبل می‌کنند در حالی که برخی دیگر از طرح‌ها، هزینه برخی از انواع ارتودنسی مانند هزینه ارتودنسی نامرئی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

انواع روش‌های ارتودنسی


انواع روش های ارتودنسیهزینه ارتودنسی لینگوال معمولا از هزینه دیگر روش‌ها بیشتر می‌باشد، چرا که به مهارت و تجربه زیادی برای استفاده از جانب متخصص نیاز دارد. البته این نوع ارتودنسی بسیار کارآمد می‌باشد. کلمه لینگوال به زبان اشاره دارد و ارتودنسی لینگوال بر روی قسمت داخلی دندان قرار می‌گیرد که نزدیک زبان می‌باشد. این نوع ارتودنسی در زمان لبخند زدن در بخش خارجی دندان‌ها قابل مشاهده نمی‌باشد.

هزینه ارتودنسی سرامیکی به عوامل مختلفی بستگی دارد. بریس‌های ارتودنسی سرامیکی مانند بریس‌های دیگر می‌باشند؛ با این تفاوت که این بریس‌ها دارای براکت سرامیکی و سیم‌هایی به رنگ دندان هستند. این نوع بریس‌ها بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی هستند ولی کمتر از بریس‌های فلزی قابل مشاهده هستند.

ارتودنسی دیمون دارای یک نوع سیستم تنظیم‌شونده می‌باشد. بریس‌های این نوع ارتودنسی با حرکات دندان تنظیم می‌شوند. این سیستم سبب می‌شود که دندان‌ها با سرعت بیشتری حرکت کنند و به تعداد مراجعه کمتری برای تنظیم در مطب نیاز دارد.

ارتودنسی شفاف محبوب‌ترین نوع ارتودنسی محسوب می‌شود. این نوع ارتودنسی در برخی از مواقع شامل قرار دادن قلاب و نوار لاستیکی می‌باشد. مهم‌ترین مزیت ارتودنسی شفاف این است که این نوع ارتودنسی متحرک است و قابل مشاهده نمی‌باشد. با در نظر گرفتن عوامل مختلف، هزینه ارتودنسی شفاف متفاوت می‌باشد.

هزینه ارتودنسی فلزی نسبت به دیگر روش‌های ارتودنسی پایین‌تر می‌باشد. البته امروزه هزینه ارتودنسی نامرئی نیز تقریبا مشابه ارتودنسی فلزی می‌باشد.

مقایسه قیمت‌های ارتودنسی در داخل و خارج از کشور


مقایسه قیمت های ارتودنسی در داخل و خارج از کشور

همانطور که از لیست زیر که شامل میانگین قیمت انواع ارتودنسی در ایران و سایر کشورهاست مشخص است، هزینه ارتودنسی در ایران به مراتب ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از سایر نقاط جهان می‌باشد.

در این قسمت میانگین هزینه انواع ارتودنسی بر اساس تجهیزات مورد استفاده ارائه می‌شود:

 انواع ارتودنسی

میانگین هزینه

 ارتودنسی لینگوال

10000 دلار

ارتودنسی سرامیکی

6000 دلار

ارتودنسی دیمون

6000 دلار

ارتودنسی نامرئی

5000 دلار
ارتودنسی فلزی

4500 دلار

ارتودنسی کوتاه مدت شش ماه

4000 دلار

الاینر شفاف آنلاین

2000 دلار

 

خدمات

هزینه

هزینه ارتودنسی ثابت یک فک بانامنظمی کم و بدون نگه دارنده

از 12 میلیون تومان به بالا

قیمت ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی متوسط و بدون نگه دارنده

از 13 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی زیاد و بدون نگه دارنده

از 15 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی متحرک (فک بالا)

از 10 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی متحرک (فک پایین)

از 10 میلیون تومان به بالا

قیمت ارتودنسی دیمون (یک فک)

از 13 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی سرامیکی (یک فک)

از 13 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی لینگوال (یک فک)

از 15 میلیون تومان به بالا

قیمت درمان ارتوسرجری (جراحی فک)

از 28 میلیون تومان به بالا

قیمت اضافه شدن هر عدد دندان نهفته

5 میلیون تومان

نرخ اضافه شدن هدگیر ثابت

6 میلیون تومان

نرخ اضافه شدن فانکشنال ثابت

6 میلیون تومان

هزینه هر عدد مینی اسکروارتودنسی

5 میلیون تومان

درمان با هایرکس

از 8 میلیون تومان به بالا

فیس ماسک

12 میلیون تومان
فیکس ریتینر هر فک

1 میلیون تومان

تعویض پلاک متحرک هر فک

1 میلیون تومان
قیمت ریباند براکت معمولی

300 هزار تومان

قیمت ریباند براکت دیمون

400 هزار تومان

هزینه ریباند براکت سرامیکی

500 هزار تومان

ترمیم فیکس ریتینر

300 هزار تومان

تفاوت هزینه ارتودنسی کودکان و بزرگسالان


حرکت دندان‌های کودکان امکان دارد در دو مرحله انجام شود. در مرحله اول، ممکن است دندان‌های شیری برای ایجاد فضا جهت رشد دندان‌های دائمی برداشته شوند و یا این که امکان دارد از بریس برای صاف کردن دندان‌ها یا رفع مشکلاتی مانند آندربایت استفاده شود.

حرکت دادن دندان‌های بزرگسالان نسبت به دندان‌های کودکان دشوارتر می‌باشد. ساختار استخوان در بزرگسالان آسیب‌پذیرتر است و در صورت حرکت سریع، امکان شکستن این استخوان‌ها وجود دارد. بنابراین افراد بایستی در ارتباط با تبلیغات مربوط به تنظیم و صاف کردن سریع دندان‌ها احتیاط کنند. همچنین ممکن است دندان‌ها پس از درمان در صورت عدم نگهداری در وضعیت مناسب، به موقعیت اولیه‌شان بازگردند.

درمان زودهنگام جهت صرفه‌جویی در هزینه درمان موثر است و به این منظور می‌توان از تجهیزات وسیع‌کننده کام (palate expander) برای ایجاد فضا به منظور رشد دندان‌ها استفاده کرد. اگرچه درمان زودهنگام سبب رفع نیاز برای درمان جامع در آینده نمی‌شود، این روش می‌تواند سبب کوتاه شدن زمان درمان و تسهیل روند صاف کردن دندان‌ها و کاهش هزینه ارتودنسی کودکان شود.

چگونه از هزینه‌های ارتودنسی بکاهیم؟


کاهش هزینه ارتودنسی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نظرخواهی از چندین متخصص
  • استفاده از پوشش بیمه دندان‌پزشکی
  • درخواست برای تخفیف
  • استفاده از خدمات ارائه شده از جانب دانشکده دندانپزشکی
  • درخواست برای کمک مالی
  • مراقبت کافی از بریس

سوال‌های رایج در مورد هزینه انواع روش‌های ارتودنسی


آیا بیمه هزینه ارتودنسی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

برخی از برنامه‌های بیمه، هزینه ارتودنسی را تحت پوشش قرار می‌دهند، ولی بسیاری از این برنامه‌ها دارای محدودیت سنی هستند و یا تنها هزینه برخی از تجهیزات ارتودنسی را تقبل می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بایستی با ارائه‌دهنده خدمات پوشش بیمه دندان‌پزشکی مشورت شود.

طبق نظر متخصصین، بهترین نوع ارتودنسی کدام است؟

نیازهای هر شخص از لحاظ درمان ارتودنسی با شخص دیگر متفاوت می‌باشد. ارتودنسی که برای یک شخص بهترین گزینه محسوب می‌شود، لزوما برای شخص دیگر مناسب نمی‌باشد. هر شخص باید ارتودنسی را انتخاب کند که دارای بیشترین کاربرد برای او می‌باشد. متخصص ارتودنسی با تجربه می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین و یا ارزان‌ترین نوع ارتودنسی به شخص کمک کند.

ارزان‌ترین نوع ارتودنسی دندان کدام است؟

ارتودنسی فلزی ارزان‌ترین نوع ارتودنسی محسوب می‌شود. البته با استفاده از دیگر انواع ارتودنسی امکان دارد شخص کنترل بیشتری بر روی روند درمان داشته باشد. به این منظور توصیه می‌شود اشخاص مزایا و معایب هر یک از انواع ارتودنسی را با یکدیگر مقایسه کنند تا به غیر از کسب اطلاع در مورد عوامل هزینه ارتودنسی، از تمامی جوانب درمان آگاه شوند.

چه مدت زمان بایستی از ارتودنسی استفاده شود؟

پیش‌بینی زمان استفاده از اتودنسی دشوار است چرا که نوع حرکت دندان‌های اشخاص با یکدیگر متفاوت است. با مراجعه به متخصص ارتودنسی باتجربه که دارای ابزار و دانش لازم در این زمینه می‌باشد، می‌توان از زمان تقریبی درمان اطلاع حاصل کرد.

آیا استفاده از بریس‌های DIY سبب صرفه‌جویی در هزینه درمان می‌شود؟

با وجود این که بریس‌های DIY ارزان می‌باشند، ولی خطرناک هستند و می‌توانند در بلندمدت سبب افزایش هزینه درمان شوند. دانش مربوط به حرکت دندان‌ها بسیار پیچیده است و در این زمینه بایستی حتما به متخصص مراجعه شود. در صورتی که شخص بخواهد بدون مراجعه به متخصص، دندان‌های خود را صاف کند امکان دارد دندان‌ها با سرعت بیش از حد طبیعی حرکت داده شوند و در نتیجه ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود. در این حالت امکان دارد هزینه رفع آسیب‌های جدید دندانی نسبت به هزینه اولیه درمان افزایش پیدا کند.

آیا روش جایگزینی برای ارتودنسی دندان وجود دارد؟

این مسئله به نیازهای درمانی شخص بستگی دارد. در صورتی که شخص تنها به بهبود راستای دندان‌های خود نیاز داشته باشد، ممکن است روش‌های جایگزینی وجود داشته باشند. برای مثال می‌توان برای رفع فاصله بین دو دندان جلو از ونیر یا باندینگ دندان استفاده کرد. ولی اگر راستای دندان‌ها باعث بروز مشکل در نحوه قرارگیری دندان‌ها یا ایجاد مشکل برای بهداشت دهان و دندان شود، تنها گزینه موجود استفاده از روش ارتودنسی می‌باشد. در صورتی که شخص تمایلی به استفاده از بریس‌های رایج نداشته باشد، می‌توان از تجهیزات دیگری مانند الاینرهای شفاف استفاده کرد.

چرا هزینه الاینر شفاف آنلاین کمتر از بریس ارتودنسی می‌باشد؟

شرکت‌هایی که به فروش الاینر شفاف آنلاین اقدام می‌کنند، تلاش کرده‌اند تا با رفع نیاز به مراجعه به متخصص، هزینه‌‌ها را کاهش دهند. متاسفانه با استفاده از این روش، دریافت تجهیزات ارتودنسی بدون استفاده از راهنمایی متخصص و بدون معاینه دهان و دندان انجام می‌شود.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما