اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی و هزینه‌های آن

دندان خرگوشی به حالتی گفته می‌شود که در آن، دندان‌ها نامرتب هستند و به طور قابل توجهی از پشت لب قابل مشاهده هستند. شدت این عارضه در افراد متفاوت است و در شدیدترین حالت، دندان‌ها بر روی لب پایینی قرار می‌گیرند. برخی از افراد تمایلی به اصلاح دندان خرگوشی ندارند ولی برخی دیگر از افراد ترجیح می‌دهند که این حالت را رفع کنند. روش‌های مختلفی برای درمان دندان خرگوشی وجود دارند ولی موثرترین این روش‌ها، اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی است. این روش نه تنها سبب رفع این مشکل خواهد شد، بلکه باعث بهبود راستای دندان‌ها و ساختار فک می‌شود. در این مقاله اطلاعات کامل در مورد درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی ارائه می‌شود.

علت‌های بروز دندان خرگوشی

علت‌های بروز دندان خرگوشی

عوامل ژنتیکی می‌توانند سبب شوند که ساختار فک پایین کوچک‌تر از حد متوسط شود و در نتیجه سبب بیرون‌زدگی دندان‌های جلو در فک بالا شود. دندان خرگوشی در واقع می‌تواند یک مشخصه خانوادگی باشد، چرا که عوامل ژنتیکی به طور قابل توجهی بر فک‌ و اندازه دندان‌ها تاثیر می‌گذارند. عوامل دیگری نیز می‌توانند سبب بروز دندان خرگوشی شوند. بسیاری از این عوامل ناشی از عادات ناسالم از دوران کودکی هستند که سبب خارج شدن دندان‌ها از راستای خود می‌شوند. این عوامل شامل:

  • استفاده طولانی مدت از پستانک: معمولا کودکان بایستی در سن دو سالگی استفاده از پستانک را متوقف کنند.
  • مکیدن انگشت شست: مکیدن شست برای مدت طولانی (پیش از 5 تا 6 سالگی، یعنی زمانی که دندان‌های پیشین دائمی رشد می‌کنند) می‌تواند سبب بروز دندان خرگوشی شود.
  • پیش‌آمدگی زبان: فشار وارد کردن توسط زبان بر دندان‌ها در کوتاه مدت سبب بروز مشکل جدی برای دندان‌ها نمی‌شود ولی فشار شدید و مکرر توسط زبان بر دندن‌ها می‌تواند منجر به بروز دندان خرگوشی در کودکان و بزرگسالان شود.
  • نامرتب بودن و یا وجود فاصله بین دندان‌ها: دندان‌های نامرتب و یا از دست دادن دندان می‌تواند سبب از بین رفتن راستای دندان‌ها و بروز دندان‌ خرگوشی شود.

روش‌های درمان و اصلاح دندان خرگوشی

اصلاح دندان خرگوشی

انتخاب برنامه درمانی مناسب به شدت عدم هماهنگی و عدم تراز دندان‌ها و ساختار کلی دهان و فک بستگی دارد.

اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی

اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی

متداول‌ترین روش اصلاح دندان خرگوشی، استفاده از بریس‌های فلزی یا سرامیکی است.  این بریس‌ها با وارد کردن فشار ملایم و مداوم، سبب بهبود راستای دندان‌ها و رفع مشکل دندان خرگوشی می‌شوند.

اصلاح دندان‌خرگوشی با پلاک متحرک

اصلاح دندان‌خرگوشی با پلاک متحرک

استفاده از پلاک متحرک در طول سی سال گذشته متداول بوده است. این پلاک‌ها در صورت استفاده صحیح، یک گزینه درمانی مناسب محسوب می‌شوند. البته این روش درمانی به طور کلی در کنترل وضعیت همه دندان‌ها موثر نیست. (استفاده از بریس برای این منظور گزینه مناسب‌تری به شمار می‌رود). به همین دلیل، از پلاک به تنهایی در روش درمانی ارتودنسی کمتر استفاده می‌شود.

اصلاح دندان خرگوشی با Invisalign یا پلاک‌های بی‌رنگ

اصلاح دندان خرگوشی با Invisalign یا پلاک‌های بی‌رنگ

دندان خرگوشی را می‌توان با استفاده از اینویزیلاین یا پلاک بی‌رنگ رفع کرد. این ابزار مخصوص جهت بهبود راستای دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای هر بیمار، از پلاک بی‌رنگ متفاوتی استفاده می‌شود. این پلاک‌ها بایستی پیش از جایگزینی توسط پلاک‌های جدید برای مدت دو هفته استفاده شوند.

درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی و جراحی فک

درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی و جراحی فک

در مورد افراد دارای مشکلات شدید مربوط به راستای فک و ظاهر دندان خرگوشی، امکان دارد به جراحی فک نیاز باشد. پس از این روش جراحی، تنظیم راستای استخوان‌های فک بالا و پایین امکان‌پذیر است.

اصلاح دندان خرگوشی بدون ارتودنسی

اصلاح دندان خرگوشی بدون ارتودنسی

روش‌های دیگری نیز برای اصلاح دندان خرگوشی وجود دارند اما تاکنون بهترین نتایج از روش‌های ارتودنسی به دست آمده است:

  • اصلاح دندان خرگوشی با کامپوزیت: این روش برای ناهنجاری‌های خفیف دندان خرگوشی به کار می‌رود. بدین صورت که با لایه‌ای نازک از کامپوزیت، دندان خرگوشی اصلاح می‌شود.
  • اصلاح دندان خرگوشی با لمینت: این روش برای افرادی مناسب است که به زیبایی و سفیدی دندان‌های خود اهمیت بسیاری می‌دهند. در لمینت مینای دندان‌ها تراش داده می‌شود تا روکش لمینت بر روی دندان‌ها سوار شود. تراشیدن مینای دندان‌ها، آن‌ها را به گرما، سرما و مشکلات دیگر حساس خواهد کرد، لذا این روش برای دندان‌های سالم توصیه نخواهد شد.

هزینه اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی

هزینه اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی بسته به تشخیص دندانپزشک شما متغیر است؛ زیرا بایستی بررسی شود که شما به چه مدت زمان و چه نوع درمان‌هایی احتیاج دارید. ممکن است نیاز باشد تا برای مدت زمانی از پلاک‌های متحرک استفاده کنید و یا نیازی به جراحی فک داشته باشید. تمامی این موارد بر هزینه نهایی ارتودنسی شما موثر هستند.

در ارتباط با هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی، بایستی ذکر شود که علاوه‌براین موارد، تجربه و مهارت دندانپزشک و محل زندگی شما نیز ممکن است بر قیمت ارتودنسی دندان خرگوشی موثر باشد.

نتیجه‌گیری

بهترین روش جهت جلوگیری از بروز دندان خرگوشی، مراقبت از کودک در ارتباط با ترک عاداتی مانند مکیدن انگشت شست و استفاده از پستانک می‌باشد. در صورت مراقبت کافی از دندان‌ها، احتمال بروز دندان خرگوشی کاهش پیدا می‌کند. البته برخی از عوامل ژنتیکی بر شکل فک‌ها و دندان‌ها اثر می‌گذارند. روش‌های مختلفی جهت درمان دندان خرگوشی وجود دارند و ارتودنسی یک روش کم‌تهاجمی جهت بهبود راستای دندان‌ها و افزایش زیبایی ظاهری دهان و دندان محسوب می‌شود. در کلینیک ما انواع روش‌های مختلف درمانی جهت اصلاح دندان خرگوشی ارائه می‌شود. در صورت بروز هر گونه مشکل در این مورد با ما تماس بگیرید.

سوال‌های رایج در مورد درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

اصلاح دندان خرگوشی به چقدر زمان نیاز دارد؟

در ارتباط با دندان‌های نامرتب امکان دارد جهت ایجاد فضا و بهبود راستای دیگر دندان‌ها، به کشیدن دندان‌ها نیاز باشد. روش درمان در هر فردی متفاوت است ولی در موارد شدید دندان خرگوشی، امکان دارد به استفاده از بریس برای مدت حداقل 24 ماه نیاز باشد.

علت بروز دندان خرگوشی پس از استفاده از بریس چیست؟

علت بروز دندان خرگوشی پس از استفاده از بریس می‌تواند عدم استفاده صحیح از بریس باشد. معمولا دندان خرگوشی در اثر عدم وجود فضای کافی برای دندان‌ها جهت جابه‌جا شدن ایجاد شده و این حالت سبب بروز دندان خرگوشی می‌شود.

آیا اصلاح دندان خرگوشی در منزل امکان‌پذیر است؟

متاسفانه اصلاح دندان خرگوشی در منزل امکان‌پذیر نمی‌باشد. جهت اصلاح دندان خرگوشی، به تشخیص و درمان توسط متخصص ارتودنسی نیاز می‌باشد. متخصص ارتودنسی برنامه درمانی ویژه هر شخص را طرح‌ریزی کرده و از ماندگاری نتیجه درمان اطمینان حاصل خواهد کرد.

آیا امکان دارد دندان خرگوشی با افزایش سن تشدید شود؟

امکان دارد فاصله بین دندان‌های جلو در فک بالا و پایین با گذشت زمان افزایش پیدا کرده و در نتیجه سبب تشدید دندان خرگوشی شود.

آیا می‌توان تنها در زمان شب از پلاک متحرک استفاده کرد؟

برخی از پلاک‌های متحرک فقط بایستی در زمان شب مورد استفاده قرار گیرند و عدم استفاده از این پلاک‌ها در کوتاه‌مدت و تنها برای چند شب، باعث بروز مشکل نخواهد شد.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما