نحوه برداشتن براکت ارتودنسی | مراحل و فیلم

نمی‌توان انکار کرد که ارتودنسی گاهی کمی ناراحت‌کننده و ناخوشایند می‌شود و بسیاری از بیماران ارتودنسی بی‌صبرانه منتظر روزی هستند که بریس ارتودنسی برداشته شود.

دهانتان در طول چند ماه یا احتمالاً حتی یک سال یا بیشتر درمان ارتودنسی به بریس ارتودنسی عادت کرده و خود را با سیم‌ها و براکت‌ها وفق داده است. در نتیجه دهان‌تان بعد از برداشتن ارتودنسی حس عجیبی خواهد داشت. ممکن است کمی دچار حساسیت شوید؛ اما نگران نباشید، چون تمام این عوارض ظرف چند روز برطرف می‌شوند.

اگر روزهای پایانی درمان ارتودنسی را می‌گذرانید، احتمالاً سؤال‌هایی درباره نحوه برداشتن ارتودنسی و زندگی بعد از ارتودنسی دارید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا از مراحل برداشتن براکت‌های ارتودنسی آگاه شوید.

قبل از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد؟

قبل از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد

یک روش مشخص برای آمادگی قبل از برداشتن ارتودنسی وجود ندارد. با این‌ حال اگر به درمان‌های دندانپزشکی حساس هستید، بهتر است مسکن بدون نسخه را قبل از جلسه برداشتن ارتودنسی مصرف کنید. همچنین لازم است دندان‌های‌تان را مسواک بزنید و بریس‌ها را قبل از برداشتن ارتودنسی تمیز کنید. به‌ این‌ ترتیب فرایند برداشتن براکت‌های ارتودنسی برای خودتان و متخصص ارتودنسی راحت‌تر می‌شود.

قبل از برداشتن بریس ارتودنسی لازم است معاینه ارتودنسی کاملی انجام شود. متخصص ارتودنسی عکس رادیوگرافی، هم‌تراز بودن بایت و سلامت کلی دندان‌ها و لثه‌ها را بررسی می‌کند. اگر همه چیز رضایت‌بخش باشد، براکت‌ها را برمی‌دارد.

مراحل برداشتن ارتودنسی

مراحل برداشتن ارتودنسی نسبتاً ساده است:

  1. ابتدا متخصص ارتودنسی از مناسب بودن وضعیت دندان‌ها و بایت مطمئن می‌شود و تأیید می‌کند که بریس آماده برداشتن است.
  2. متخصص ارتودنسی براکت‌ها را با ابزار مخصوص «برداشتن براکت» از روی دندان‌ها برمی‌دارد. در نتیجه «چسب ارتودنسی» روی دندان‌ها باقی می‌ماند.
  3. سپس متخصص ارتودنسی چسب براکت را با وسیله مخصوصی از روی دندان‌ها پاک می‌کند؛ این ابزار می‌تواند ابزار پولیش در دریل دندانپزشکی یا پلایر (انبردست) مخصوصی باشد که متخصص ارتودنسی چسب را با آن از روی سطح دندان می‌تراشد.
  4. سپس متخصص پولیش نهایی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که تمام چسب از روی دندان‌ها پاک شده است و مینای دندان تمیز، سالم و پولیش‌ خورده است.
  5. ممکن است پلاک نگه‌دارنده (ریتینر) دائمی دریافت کنید یا متخصص ریتینر متحرک را به‌جای دائمی توصیه کند.

عمل برداشتن ارتودنسی نسبتاً ساده و یکی از رایج‌ترین کارهایی است که متخصصان ارتودنسی انجام می‌دهند.

برداشتن ارتودنسی توسط دندانپزشک چقدر زمان می‌برد؟

برداشتن ارتودنسی توسط دندانپزشک

برداشتن ارتودنسی معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. این عمل چند مرحله دارد و بدون شک بهترین کار این است که متخصص ارتودنسی زمان کافی داشته باشد تا مراحل را با صبر و حوصله و بدون عجله انجام بدهد. اگر قرار باشد ریتینر دائمی دریافت کنید، برداشتن ارتودنسی کمی بیشتر طول خواهد کشید.

آیا برداشتن ارتودنسی درد دارد؟

آیا برداشتن ارتودنسی درد دارد؟

برداشتن ارتودنسی از روی دندان‌ها معمولاً ناراحت‌کننده نیست. برداشتن براکت‌ها از روی دندان‌ها با ابزار مناسبی که تمام متخصصان ارتودنسی در اختیار دارند، کار ساده‌ای است که در نهایت ایمنی و راحتی انجام می‌شود.

پاک کردن چسب ارتودنسی از روی دندان‌های حساس کمی ناراحت‌کننده است. اگر دندان‌های‌تان هنگام خوردن بستنی یا نوشیدن آب سرد تیر می‌کشد، همین مقدار ناراحتی را حین پاک کردن چسب ارتودنسی حس خواهید کرد. متخصص ارتودنسی برای پاک کردن چسب از روی دندان‌ها مجبور است از دریل دندانپزشکی استفاده کند و چسب را با پولیش کردن از روی دندان‌ها کاملاً پاک کند. دریل دندانپزشکی معمولاً جریان هوایی دارد که ممکن است باعث تیر کشیدن دندان‌های حساس به سرما شود.

لازم به ذکر است که بسیاری از بیماران برداشتن براکت‌ها و پاک کردن چسب را تقریباً بدون ناراحتی به پایان رسانده‌اند؛ عده‌ای نیز حین پاک کردن چسب دچار کمی ناراحتی شده‌اند. خبر خوب این است که این کار فقط یک بار انجام می‌شود و چسب ارتودنسی را معمولاً می‌توان ظرف 5 دقیقه یا کمتر از روی دندان‌ها پاک کرد. پاک کردن چسب ناخوشایندترین بخش برداشتن ارتودنسی است و بعد از آن ارتودنسی به پایان می‌رسد و می‌توانید از لبخند زیبا‌ی‌تان لذت ببرید.

مراقبت‌های بعد از برداشتن ارتودنسی

مراقبت‌های بعد از برداشتن ارتودنسی

تمیز کردن دندان‌ها و مراقبت از آن‌ها پس از برداشتن ارتودنسی بسیار آسان‌تر می‌شود. حواس‌تان باشد که حتماً چند بار در روز، به‌خصوص پس از صرف غذا مسواک بزنید. پس از برداشتن ارتودنسی می‌توانید نخ کشیدن روزانه دندان‌ها را نیز شروع کنید. استفاده از دهان‌شویه و همچنین درمان‌های سفیدکننده دندان، تغییررنگ ناشی از ارتودنسی را کاهش می‌دهد. تغییر رنگ در بعضی موارد خودبه‌خود طی فرایند طبیعی معدنی‌سازی مجدد برطرف می‌شود.

اگر دندان‌های‌تان پس از برداشتن ارتودنسی دردناک بود، بهتر است غذاهای سفت یا چسبناک نخورید. تا زمانی‌که حس دندان‌ها به حالت عادی برنگشته است، از خوردن نان سفت، ذرت بوداده، آب‌نبات و سبزی خام خودداری کنید. اگر لثه‌های‌تان متورم است، انتظار می‌رود که ورم ظرف دو ماه بعد از برداشتن ارتودنسی فروکش کند.

چنانچه متخصص ارتودنسی استفاده از ریتینر را توصیه کرده است، حتماً طبق دستور از ریتینر استفاده کنید. در غیر این‌ صورت ممکن است دندان‌ها دوباره جابه‌جا شود، به موقعیت اولیه برگردند و دوباره ناچار شوید ارتودنسی را از اول شروع کنید. جرم‌گیری‌های دوره‌ای را فراموش نکنید و در وقت‌های تعیین‌شده برای بررسی‌های تکمیلی به ارتودنتیست مراجعه کنید تا ایشان موقعیت دندان‌های‌تان را کنترل کنند.

آیا برداشتن ارتودنسی در خانه ممکن است؟

برداشتن ارتودنسی در خانه

برداشتن ارتودنسی در خانه اصلاً فکر خوبی نیست. اول از همه در خانه ابزار مناسب برای برداشتن براکت‌های ارتودنسی ندارید. هر چند برداشتن براکت‌ها با استفاده از انبردست جعبه‌ابزار خانگی‌تان ممکن است، به احتمال زیاد این کار بسیار دردناک خواهد بود و حتی ممکن است آسیبی دائمی را به دندان‌ها وارد کند.

انبردست مخصوص ارتودنسی برای برداشتن براکت به شکلی طراحی شده است که براکت را فشار بدهد و آن را از روی دندان بکشد و جدا کند. بنابراین فشار به براکت، نه به دندان وارد می‌شود و برداشتن ارتودنسی راحت‌تر می‌شود.

هنگام برداشتن ارتودنسی در صورتی که از انبردست معمولی برای جدا کردن براکت‌ها از دندان استفاده کنید، احتمالاً بسیار دردناک خواهد بود. حتی ممکن است آسیبی دائمی به دندان وارد شود، برای مثال تکه‌های بزرگی از مینا از روی دندان جدا شود.

صادقانه بگوییم که روش خوبی برای پاک کردن چسب ارتودنسی در خانه وجود ندارد. چسب ارتودنسی حل نمی‌شود، با مسواک پاک نمی‌شود و خراشیدن آن از روی دندان خطرناک یا بی‌فایده است. بنابراین هرگز سعی نکنید ارتودنسی را خودتان در خانه بردارید، چون این کار بسیار خطرناک است.

هزینه برداشتن ارتودنسی توسط دندانپزشک

هزینه و قیمت برداشتن ارتودنسی شما به کلینیک دندانپزشکی شما بستگی دارد. اغلب کلینیک‌ها هزینه‌ی جداگانه‌ای برای برداشتن ارتودنسی از شما دریافت نمی‌کنند و هزینه تمامی خدمات را در ابتدای درمان پرداخت کرده‌اید. اما اگر ارتودنسی خود را در کلینیک دیگری انجام داده و اکنون به دندانپزشک دیگری مراجعه نموده‌اید، هزینه‌ی برداشتن ارتودنسی به نوع ارتودنسی شما و مهارت و تجربه دندانپزشک بستگی خواهد داشت.

سخن آخر

پس از ماه‌ها و حتی شاید سال‌ها ارتودنسی، بهترین اتفاق این است که با دندان‌هایی ردیف و مرتب از لبخند زیبا و جدیدتان لذت ببرید. دوستان و اعضای خانواده بلافاصله متوجه تغییر لبخندتان می‌شوند، نه فقط به این دلیل که دیگر خبری از براکت روی دندان‌های‌تان نیست، بلکه به این دلیل که دندان‌های‌تان کاملاً صاف و لبخندتان بی‌نقص شده است.

شاید فکر کنید که سفرتان برای داشتن دندان‌های صاف و مرتب با برداشتن ارتودنسی به پایان رسیده است، اما متخصص ارتودنسی اعلام می‌کند که همچنان باید برای پیگیری به کلینیک مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی بررسی می‌کند تا مطمئن شود که دندان‌های‌تان در جای درست تثبیت شده‌اند، پلاک نگه‌دارنده کاملاً اندازه است و در بعضی موارد پیشنهاد می‌دهد که درمان‌های تکمیلی برای اصلاح بایت و مرتب کردن دندان‌ها انجام شود. پس برای خداحافظی عجله نکنید، کار ارتودنتیست هنوز تمام نشده است.

اگر قرار است براکت‌های ارتودنسی را به زودی از روی دندان‌ها بردارید یا سؤالی درباره بریس یا دیگر درمان‌های ارتودنسی دارید، تردید نکنید و همین امروز با ما تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

دندان‌ها بعد از برداشتن ارتودنسی تا چند وقت درد می‌کنند؟

تکه کوچکی از مینا که براکت آن را در طول درمان ارتودنسی می‌پوشاند، بعد از باز کردن براکت‌ها دوباره نمایان می‌شود. یک دوره تطبیق کوتاه و تقریباً یک هفته‌ای طول می‌کشد تا حساسیت کاملاً برطرف شود. حساسیت جزئی نیز در زمان تثبیت شدن دندان‌ها در موقعیت نهایی‌شان شایع است.

ممکن است دندان‌هایم بعد از برداشتن ارتودنسی جابه‌جا شوند؟

وقتی دیگر براکتی برای تغییر دادن موقعیت یا نگه داشتن دندان‌ها وجود نداشته باشد، دندان‌ها در موقعیت جدیدشان تثبیت می‌شوند. حتی در صورت استفاده کردن از ریتینر هم ممکن است دندان‌ها جابه‌جا شوند. نترسید. این جابه‌جایی عادی است و حتی مسئله‌ای است که ارتودنتیست آن را هنگام برداشتن ارتودنسی در نظر گرفته و برایش برنامه‌ریزی کرده است.

متخصص ارتودنسی دندان‌ها را بعد از برداشتن ارتودنسی تراش می‌دهد؟

بریس و پلاک نگه‌دارنده، دندان‌ها را به سمت موقعیت‌های بهتر حرکت می‌دهند تا مشکل به‌هم‌فشردگی و بی‌نظمی دندان‌ها برطرف شود. با این‌ حال متخصص ارتودنسی می‌تواند کمی از یک یا دو دندان را گاهی تراش بدهد.

بریس ارتودنسی به دندان‌ها آسیب می‌زند؟

دندان‌های برخی بیماران در طول درمان ارتودنسی تغییر رنگ می‌دهد. لکه‌های سفید به دلیل تجمع پلاک روی دندان تشکیل می‌شوند که رنگ مینا را تغییر می‌دهند. البته دندانپزشک این لکه‌های سفید را با جرم‌گیری و زدن وارنیش یا ژل فلوراید روی لکه‌ها درمان می‌کند؛ در واقع وارنیش یا ژل فلوراید فرایند تغییر رنگ را معکوس می‌کنند. برخی بیماران نیز پس از گذاشتن براکت‌های ارتودنسی دچار حساسیت دندان یا لثه می‌شوند. به‌علاوه کودکان پس از شروع ارتودنسی فکر می‌کنند که دندان‌های‌شان عجیب و غریب یا لق شده است، اما پس از مدتی عادت خواهند کرد.

می‌توانم براکت‌ها را زودتر از روی دندان‌هایم بردارم؟

شاید این جواب مطابق میل‌تان نباشد، اما پاسخ مختصر و مفید این است که خیر. در هر حال اگر دستورهای متخصص ارتودنسی را رعایت نکنید، برای مثال به خوبی از بریس ارتودنسی مراقبت نکنید، امکان دارد زمان درمان طولانی‌تر شود. متأسفانه در اینترنت تعداد فراوانی پست و فیلم وجود دارد که روش‌های میان‌بری، مانند اضافه کردن کش یا براکت، را برای سریع‌تر کردن درمان ارتودنسی تبلیغ می‌کنند؛ اما بدانید که این راهکارهای غیرتخصصی نه تنها کمکی نمی‌کنند، بلکه مضر نیز هستند.

اگر براکت‌های ارتودنسی را زود از روی دندان‌هایم بردارم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بیمار اصرار داشته باشد، ارتودنسی زودتر برداشته می‌شود، اما این تصمیم مشکلات فراوانی را به بار می‌آورد. کامل نکردن درمان، سلامت کلی دهان و دندان‌های نامنظم را بدتر از قبل از ارتودنسی می‌کند. احتمال این که دندان‌ها دوباره به موقعیت نامرتب اولیه برگردند یا به صورت دیگری نامرتب شوند و در نتیجه مشکلات دندانی جدید یا متفاوتی ایجاد شود، بسیار بیشتر می‌شود. به‌علاوه به اتمام نرساندن درمان باعث هدر رفتن وقت و پول‌تان می‌شود.

چرا دندان‌های جلو بعد از ارتودنسی بزرگ‌تر دیده می‌شوند؟

جلو زدن دندان‌ها پس از اتمام ارتودنسی مشکلی است که معمولاً به دلیل درست استفاده نکردن از پلاک نگهدارنده (ریتینر) رخ می‌دهد. علت اصلی جلو زدن دندان‌ها این است که دندان‌ها فضای کافی برای جابه‌جا شدن در راستای افقی ندارند، بنابراین رو به بالا و بیرون حرکت می‌کنند.

لب‌هایم بعد از برداشتن ارتودنسی کوچک‌تر دیده می‌شوند؟

لب‌ها نازک‌تر نمی‌شوند، اما پس از برداشتن ارتودنسی نازک‌تر به نظر می‌رسند.

پس از برداشتن ارتودنسی می‌توانم غذا بخورم؟

بله، هیچ مشکلی وجود ندارد.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما