هزینه عصب کشی دندان و عوامل موثر بر قیمت آن

عصب کشی یکی از چالش برانگیزترین و زمان برترین روش‌های درمان دندان درد بوده که نسبتا‌ً هم گران است. هزینه عصب کشی شما بستگی به این دارد که کدام دندان آسیب دیده و پیچیدگی مشکل چقدر است. دندان‌های آسیاب معمولاً کانال‌ و درجه سختی بیشتری دارند. همچنین به تجربه دندانپزشک شما و داشتن یا نداشتن بیمه بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم عوامل زمینه‌ای را که بر هزینه نهایی عصب کشی تأثیر می‌گذارند، تحلیل کنیم.

چه فاکتورهایی بر هزینه عصب کشی دندان موثر هستند؟

فاکتورهای موثر بر هزینه عصب کشی دندان

هزینه عصب کشی بسیار متفاوت است و بیشتر به دندانی که قرار است عصب کشی شود و نوع بیمه درمانی بیمار بستگی دارد.

نوع دندان (پیش یا جلو، نیش، آسیاب کوچک و آسیاب بزرگ)

نوع دندان

اولین موردی که باید در نظر بگیرید این است که کدام دندان نیاز به عصب کشی دارد. دندان‌های آسیاب هزینه بیشتری دارند، زیرا نیاز به کار بیشتری دارند. دندان‌های جلو معمولاً کم هزینه‌ترین هستند. دندان‌های بیکوسپید (واقع در وسط دهان) که پرمولر یا همان دندان آسیاب کوچک نیز نامیده می‌شوند، قیمتی در این بین دارند. به خاطر داشته باشید که پس از عصب کشی دندان، دندانپزشک شما باید روکشی برای دندان شما قرار دهد که می‌تواند به کل صورت حساب شما اضافه کند.

تعداد کانال‌های ریشه دندان

تعداد کانال‌های ریشه دندان

آناتومی دندان شما به گونه‌ای است که، اگر کانال‌ها کلسیفیه، خمیده، پیچ خورده یا به سختی قابل دسترسی باشند، انجام عصب کشی را دشوارتر می‌کند. عواملی که بر هزینه این روش تأثیر می‌گذارند، بسیار متفاوت است، زیرا هر دندان شکل ریشه مجزایی دارد. دندان آسیاب کوچک، سه کانال (ریشه) در مقایسه با دندان جلویی با یک ریشه، هزینه بیشتری دارد. همچنین تعداد کانال‌های آلوده به شدت و سختی عمل می‌افزاید. بنابراین، هزینه آن بیشتر از دندان‌های معمولی خواهد بود.

روش عصب کشی

روش عصب کشی

عصب کشی دندان به دو روش مختلف انجام می‌شود. عصب کشی به روش سنتی و عصب کشی با لیزر. در عصب کشی با لیزر به دلیل استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای مدرن، آسیب کمتری به بافت سالم دندان وارد می‌شود و بالطبع هزینه نهایی عصب کشی بیشتر خواهد بود.

مواد پرکننده و نوع روکش دندان بعد از عصب کشی

مواد پرکننده و نوع روکش دندان بعد از عصب کشی

در مواردی که پوسیدگی دندان جزئی است، پر کردن دندان می‌تواند به ترمیم دندان‌ها پس از عصب کشی کمک کند. منظور از این ترمیم، همان پرکردگی‌هایی هستند که هنگام پوسیدگی انجام می‌دهید. بسته به نوع پر کردنی که دریافت خواهید کرد، هزینه نهایی متفاوت خواهد بود. مواردی که پوسیدگی شدید است، باید دندان را بعد از ترمیم روکش کرد. در غیر این صورت، دندان “مرده” می‌تواند شکننده شود و به سرعت بشکند. روکش در اصل یک ماده مصنوعی است که با چسب در جای خود نگه داشته می‌شود و به حفظ زیبایی دندان کمک می‌کند. روکش‌ها همچنین از انواع مختلفی از مواد مانند چینی، زیرکونیا و سرامیک ساخته شده‌اند.

مهارت، تجربه و تخصص دندانپزشک شما

تخصص دندانپزشک

نوع دندانپزشک یا متخصصی که برای درمان به آن مراجعه می‌کنید در تعیین هزینه‌های نهایی شما بسیار موثرند. گاهی اوقات یک مطب تخصصی (متخصص اندودنتیست) از مطب دندانپزشکی عمومی گرا‌ن‌تر است، به خصوص اگر به تجهیزات پیشرفته‌تری نیاز داشته باشند. شهرت، محبوبیت و مهارت دندانپزشک نیز می‌تواند بر هزینه نهایی تأثیر بگذارد. توجه داشته باشید که هزینه دندانپزشکی شامل تمام جلسات درمانی و عکس‌های اشعه ایکس گرفته شده برای تکمیل عصب کشی می‌شود (چه یک بار یا پنج نوبت باشد، هزینه یکسان است).

هزینه‌ عصب کشی دندان بدون بیمه و با بیمه

هزینه‌ عصب کشی دندان بدون بیمه و با بیمه

اینکه آیا بیمه شما عمل عصب کشی را پوشش می‌دهد یا خیر به نوع بیمه خاص شما بستگی دارد، اما معمولاً بیمه‌های دندانپزشکی %50 تا %80 از هزینه عصب کشی را پوشش می‌دهند. بدون داشتن بیمه مناسب شما بایستی تمام هزینه‌های دندانپزشکی را خودتان پرداخت نمایید. همچنین داشتن بیمه تکمیلی می‌تواند به شما در کاهش هزینه‌ها کمک کند. انواع مختلف بیمه‌ها از جمله تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و بانک‌ها هرکدام درجات مختلفی از خدمات دندانپزشکی را پوشش می‌دهند، از این رو داشتن بیمه، کمک شایانی به کاهش هزینه‌های دندانپزشکی شما خواهد کرد.

منطقه‌ای که مطب دندانپزشک در آن واقع است بر هزینه موثر است

مطب دندانپزشک

میانگین هزینه عصب کشی بر اساس منطقه و مطب دندانپزشکی متفاوت است. برخی از دندانپزشکان با وجود مطب‌های لوکس، هزینه بیشتری نسبت به سایر دندانپزشکان از شما دریافت می‌کنند. دندانپزشکانی که در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های دولتی کار می‌کنند، در مقایسه با سایر همتایان خود، هزینه کمتری دارند.

قیمت عصب کشی دندان اطفال ( کودکان)

قیمت عصب کشی دندان اطفال

نوع عصب کشی دندان‌های کودکان با بزرگسالان متفاوت است. هزینه به نوع دندان، پیچیدگی عمل، پوشش بیمه‌ای شما و دندانپزشکی که کار عصب کشی را انجام می‌دهد بستگی دارد. با این حال، برای کودکان زیر 7 سال که در دندان‌های شیری خود عارضه دارند، دندانپزشک ممکن است ترجیح دهد دندان‌ها را به طور کامل بکشد. بنابراین، می‌تواند هزینه کمتری نسبت به عصب کشی بزرگسالان داشته باشد.

دیگر هزینه‌های عصب کشی دندان

هزینه عصب کشی دندان فقط مختص خود عصب کشی نمی‌باشد و هزینه‌های جانبی را نیز شامل می‌شود. در زیر به این جنبه‌های دیگر و قیمت آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • تصویربرداری اشعه ایکس: به طور کلی، اشعه ایکس برای تعیین اینکه آیا دندان واقعاً به عصب کشی نیاز دارد یا خیر، مورد نیاز است. با استفاده از بیمه، احتمالاً می‌توانید از پرداخت هزینه این عکس‌برداری خودداری کنید. اگر هم بیمه ندارید، به طبع باید هزینه را خودتان پرداخت کنید.
  • خدمات اورژانسی: در موارد نادر، عصب کشی باید به صورت اورژانسی انجام شود. در چنین حالتی، می‌توانید انتظار داشته باشید که هزینه‌ها بیشتر شوند.
  • داروهای مسکن: پس از پایان عصب کشی، مطمئناً کمی درد یا ناراحتی خواهید داشت که این درد به طور معمول باید ظرف چند روز فروکش کند. به همین منظور، شما باید مبلغی را برای خرید چنین داروهایی اختصاص دهید که بخش اجتناب ناپذیری از عصب کشی شما هستند.

نتیجه گیری

اگرچه عصب کشی دندان ممکن است گران به نظر رسد، اما این هزینه‌ها برای از بین بردن درد، حفظ دندان و کنترل آسیب بیشتر به دندان‌های مجاور ارزش هزینه کردن را دارد. بنابراین سعی کنید اگر به سلامت دندانتان مشکوک شده‌اید، هرچه سریع‌تر یک وقت ملاقات با دندانپزشکتان گرفته و درمان را به موقع انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است دچار عارضه‌ای جدی شوید که در آینده بیشتر به دندان شما آسیب برساند.

سوالات متداول

انجام عصب کشی ارزان‌تر است یا کشیدن دندان؟

کشیدن دندان ارزان‌تر از عصب کشی است. با این حال، اگر برای پر کردن دندان یا سایر روش‌های بعدی به ایمپلنت نیاز دارید، در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

چرا هزینه عصب کشی دندان بالاست؟

عصب کشی یکی از چالش برانگیزترین و زمان برترین درمان‌های دندان است که آن را به یک درمان گران قیمت تبدیل می‌کند. دلیل گران بودن آن این است که عصب کشی، به چندین ابزار ظریف نیاز دارد که گران هستند و برای انجام چنین درمان‌هایی نیاز به یک سالن جراحی مجهز است.

عصب کشی یا ایمپلنت؛ کدامیک ارزان‌تر هستند؟

عصب کشی دندان ممکن است به طور قابل توجهی ارزان‌تر باشد، زیرا کشیدن دندان و ایمپلنت گذاشتن ممکن است تحت پوشش بیمه نباشد.

آیا باید به دندانپزشک عمومی برای انجام عصب کشی مراجعه کرد؟

در بیشتر موارد، اگر دندانی در گذشته آسیب دیده باشد، به شدت توصیه می‌شود که یک متخصص عصب کشی این عمل را انجام دهد. اگر دندانی آسیب قبلی نداشته باشد، دندانپزشک عمومی ممکن است بتواند زحمت عصب کشی را بکشد.

اگر نتوانم هزینه عصب کشی را بپردازم چه اتفاقی می‌افتد؟

متأسفانه دندان پوسیده شده به خودی خود بهبود نمی‌یابد. در صورت عدم درمان، این پوسیدگی می‌تواند به فک، مغز، خون یا کل بدن شما سرایت کند. در هر صورت شما باید دندان را درمان کنید، حال چه با عصب کشی یا روش کشیدن.

چه نوع داروهایی را می‌توانم بعد از عصب کشی استفاده کنم؟

عاقلانه است که از داروهای مسکن در روزهای بعد از عصب کشی استفاده کنید. ایبوپروفن یک انتخاب محبوب است، اگرچه تیلنول نیز می‌تواند کمک کند.

فهرست‌مطالب

مقالات مرتبط

تماس با ما